Ce am patit !!!

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen CX.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Ford_V6
pasionat
Mesaje: 469
Membru din: Dum 26-Dec-2004 13:49
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Ce am patit !!!

Mesajde Ford_V6 » Lun 29-Aug-2005 19:57

Stiu ca sunt off topic da vreau sa va povestesc ce am patit . . . noaptea trecuta a intrat unu cu o dacie in BMW-u meu si l-a aruncat in OPEL . . .ambele masini sunt avariate . . . .Dacia are RCA la Astra . . . . credeti ca exista vre-o sansa sa plateasca vreodata piesele la o masina din 66 si una din 78 ????? paguba se ridica la ~ 2.500 RON

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Lun 29-Aug-2005 20:11

Si nu l-ai scalpat ?

Nasol :shock:
Bine ca Cx-ul era la reparat.

Avatar utilizator
Ford_V6
pasionat
Mesaje: 469
Membru din: Dum 26-Dec-2004 13:49
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Mesajde Ford_V6 » Lun 29-Aug-2005 20:31

omu cu dreptatea de partea lui . . . mi-a dar rca-ul si la revedere . . . .

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Lun 29-Aug-2005 21:12

nasol...
:?
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

Avatar utilizator
Dan Popa
pasionat
Mesaje: 515
Membru din: Joi 28-Apr-2005 22:01
Localitate: Bucuresti

Ce-am patit

Mesajde Dan Popa » Lun 29-Aug-2005 22:25

Bun, ti-a dat asigurarea. Ai fost la ASTRA sa iti faca evaluarea? Tu erai in masina, nu puteai sa chemi militianul?

Avatar utilizator
Ford_V6
pasionat
Mesaje: 469
Membru din: Dum 26-Dec-2004 13:49
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Mesajde Ford_V6 » Mar 30-Aug-2005 00:00

o sa merg la ASTRA dar oricum e degeaba . . .am vorbit cu un expert in asigurari si mi-a explicat ca astia nu o sa plateasca niciodata 500 de euro o capota si 300 de euro un far pt. o masina care in opinia lor valoreaza 5.000.000. Problema e ca la o masina din 66 nu exista nici o piesa pe cataloage . . . .din pacate la noi orice lovitura condamna la moarte masinile astea . . .singura solutie este sa dau in judecata compania de asigurari :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
Dan Popa
pasionat
Mesaje: 515
Membru din: Joi 28-Apr-2005 22:01
Localitate: Bucuresti

Ce am patit

Mesajde Dan Popa » Mar 30-Aug-2005 07:13

Asta asa este, dar intre timp ai incheiat un contract cu ei. Contractul nu te ajuta? La proces cu ei nu cred ca ai sanse sau dureaza f mult, mai bine il dai pe el in judecata.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 30-Aug-2005 08:32

Ce idiotenie :minigun: O masina din '66 e deja de epoca, deci valoarea ei poate chiar o depaseste pe cea de catalog :!:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mar 30-Aug-2005 08:35

romania is my country!!!!!!!! :axe:
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Adi-SB
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Mar 07-Feb-2006 21:34
Localitate: Sibiu

PENTRU Ford_V6

Mesajde Adi-SB » Sâm 15-Iul-2006 17:38

PENTRU Ford_V6 - Am citit de patzania ta. Acum cativa ani am patzit si eu ceva exact la fel. Mergeam linistit cu motocicleta mea si m-a tamponat o proasta . Asigurarile mi-au dat numai 40% din valoare deoarece motorul meu era din `83. Atunci m-am dus si am intrebat un avocat ce e de facut. Mi-a aratat ca exista o lege care spune ca daca cineva iti aduce un prejudiciu material, este obligat sa iti returneze acea valoare. Daca paguba ta e in valoare de X lei, se scad banii care ti i-au dat asigurarile si restul trebuie sa tii dea cel care te-a lovit. Este vina lui ca nu si-a facut o asigurare mai buna care sa ii acopere paguba in totalitate. Dar mai intai trebuie sa faci o expertiza la masina care sa stabileasca f. bine paguba la masina (facuta de un expert agreeat de tribunal, apoi trebuie sa vii cu vreo 3 ofrete de piese de la niste magazine de piese auto si vreo 3 oferte de manopera de la auto-service)Apoi sa iti iei un avocat bun si sa te inarmezi cu multa rabdare, ca o sa dureze. La mine a durat aproape 3 ani, dar am castigat si i-am luat banii la proasta aia !!Degeaba nu a vrut sa plateasca, ca am angajat un executor judecatoresc si s-a dus acasa la ea si a vrut sa ii ia din casa obiecte de valoare ca sa i le valorifice, si abea dupa aceea a platit vaca.
Asa ca , daca merita si ai chef, inarmeaza-te cu (multa) rabdare si actioneaza. Multa bafta.

Avatar utilizator
tartorul
pasionat
Mesaje: 522
Membru din: Lun 02-Mai-2005 19:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde tartorul » Sâm 15-Iul-2006 21:13

Trebuie sa discuti si cu firma de asigurari. Trebuie sa suporte o parte din paguba si ei, ca altfel nu trebuiau sa emita polita de asigurare. Polita de asigurare nu este selectiva ci obligatorie pt posesorii de automobile, la fel trebuie sa fie si la plata daunelor, nu selectiv ci obligatoriu. Daca nu vor sa suporte macar o parte din daune merita sa ii dai in judecata. Un astfel de proces dureaza, dar in final tot vor plati. Cel putin valoarea de catalog a masinii daca daunele sunt mai mari decat atat.
Fun Citroen

Adi-SB
just curious
Mesaje: 17
Membru din: Mar 07-Feb-2006 21:34
Localitate: Sibiu

ACCIDENT

Mesajde Adi-SB » Dum 16-Iul-2006 21:45

TARTORUL are dreptate. Cu asta trebuie inceput. O parte din bani trebuie sa tii dea soc. de asig., deabea dupa aceea il poti da in judecata pe dobitoc.Eu asa am facut si am castigat procesul, dar mi-au trebuit aproape 3 ani !! daca crezi ca merita, fa-o. Parerea mea este SA NU TE LASHI !!! FA-O !!!


Înapoi la “Citroen CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos