a doua revizie Citroen C4

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen CX.

Moderator: Echipa Tehnica

Faceti revizia la numarul de km sau la perioada de timp specificata in cartea de service?

numar de km
1
33%
perioada de timp
2
67%
 
Voturi totale: 3

snowball111
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mie 10-Noi-2010 13:36
Localitate: bucuresti, romania

a doua revizie Citroen C4

Mesajde snowball111 » Mie 14-Mar-2012 14:06

Salutare forumisti Citroen CLUB,
Sunt si eu la a 2 revizie a unui Citroen C4 1.6 HDI. Din ce am inteles trebuie schimbate filtrele de aer, de polen, de motorina si uleiul.
Am zis sa economisesc si eu cativa banuti ca viata e grea in Romania asa ca am zis sa imi procur eu singur piesele respective si sa platesc doar montarea lor in service.
Concluzie, fara sa fac reclama am gasit urmatoarele marci :
-Ulei motor LIQUI MOLY Top Tec 4200 Longlife III 5W30 / 5 Litri (260 RON)
-filtru aer mann (70 RON)
-filtru polen meyle (94 RON)
-filtru motorina MANN (134 RON)
Din ce am observat pe diverse siteuri preturile variaza foarte mult la aceeasi categorie (filtrele de motorina variaza de la 30ron la 300ron). Oare si calitatea la fel? Pot sa dau un exemplu aici : filtrul de motorina costa 134ron, urmatorul, nu mai stiu ce marca 300 ron (nu vorbesc despre filtrele de 60 de ron care probabil ca sunt contrafacute). Nu alimentez eu de la cine stie ce pompe dar nici de la periferia bucurestiului. Intrebarea este se merita diferenta de pret, sau nu?
Filtrul de polen e cel mai scump care l-am gasit pentru ca in momentul de fata cand dau drumu la aer conditionat vine un miros urat, de ars parca... si lucrul asta mi se intampla de cand l-am schimbat pe cel original. Din ce m-am interesat se pare ca filtrul asta ar fi cauza.
Filtrul de aer este unul mediu ca pret. Prin unele parti am citit ca ar putea aduce ceva cai in plus si un minus de consum(mic dar sesizabil).
Avand in vedere ca toate se schimba la 2 ani merita investitia in ceva scump sau sunt bune si cele medii sau ieftine.
Va salut inca o data si astept sugestii!
to betray you must first belong

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Mie 14-Mar-2012 14:28

Salut ... cat de cat ok preturile la ce ai acolo. Insa noi folosim fram la filtre + ulei mobil 5w40 .. iar la polen filtru cu carbon activ (tocmai pentru a elimina orice dubiu de miros urat)
la noi cam asa arata oferta
Ulei 136 ron
Filtru ulei - 40 ron
Filtru aer - 60 ron
Filtru polen - 51 ron
Filtru combustibil - 120 ron

Cam de ~4 ani folosim reteta asta si nu a facut probleme niciodata ... numai feedback pozitiv din partea lor :)
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

...

Mesajde joeadrianblack » Mie 14-Mar-2012 14:41

de miros n-ai sa scapi doar cu filtrul de polen... sa faci inainte de schimbarea filtrului o igienizare a sistemului AC ( eu folosesc de pe mafra.ro un spray: http://www.mafra.ro/curatitor-aer-condi ... fbf3d2c18b )
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 14-Mar-2012 16:11

Si eu am avut miros urat inainte de a schimba filtrul de polen. Am facut o igienizare, mirosul persista. Am schimbat filtrul, mirosul a disparut.
"If in doubt, flat out!"

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

...

Mesajde joeadrianblack » Mie 14-Mar-2012 16:35

parerea mea este ca dc faci doar jumate... faci degeaba.
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...

snowball111
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mie 10-Noi-2010 13:36
Localitate: bucuresti, romania

revizie

Mesajde snowball111 » Joi 15-Mar-2012 10:58

Mai astept o luna, intre timp imi fac curaj si fac comanda de ce trebuie si apoi revin cu un post sa va zic cum a mers si la ce m-am hotarat pana la urma sa cumpar.
to betray you must first belong

snowball111
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mie 10-Noi-2010 13:36
Localitate: bucuresti, romania

5W30 sau 5w40

Mesajde snowball111 » Joi 15-Mar-2012 13:35

Ma puteti lamuri si pe mine ca nu prea inteleg care e diferenta intre cele 2 uleiuri. Se zice ca 5W40 ar fi mai bun ca indicele de vascozitate la temperaturi mai mari e mai bun dar ca 5w30 este de calitate mai buna (se comporta mai bine la termperaturi diferite si respecta mai multe standarde...). Deci care ar fi mai indicat pentru mine. Mentionez ca preturile difera intre ele cam cu 100 ron, cel mai scump fiind 5w30.
to betray you must first belong

snowball111
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Mie 10-Noi-2010 13:36
Localitate: bucuresti, romania

Re: 5W30 sau 5w40

Mesajde snowball111 » Vin 16-Mar-2012 10:10

In manual cica scrie ca s-ar folosi 5W40 normal si 5W30 pentru economie de combustibil... Voi folosi 5W40 daca toata lumea de asta foloseste. Succese.


snowball111 scrie:Ma puteti lamuri si pe mine ca nu prea inteleg care e diferenta intre cele 2 uleiuri. Se zice ca 5W40 ar fi mai bun ca indicele de vascozitate la temperaturi mai mari e mai bun dar ca 5w30 este de calitate mai buna (se comporta mai bine la termperaturi diferite si respecta mai multe standarde...). Deci care ar fi mai indicat pentru mine. Mentionez ca preturile difera intre ele cam cu 100 ron, cel mai scump fiind 5w30.
to betray you must first belong

anaisac69
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 28-Oct-2016 06:05
Localitate: paris
Masina: citroen C4

Re: ...

Mesajde anaisac69 » Lun 07-Noi-2016 16:17

joeadrianblack scrie:de miros n-ai sa scapi doar cu filtrul de polen... sa faci inainte de schimbarea filtrului o igienizare a sistemului AC Mutuelles senior ( eu folosesc de pe mafra.ro un spray: http://www.mafra.ro/curatitor-aer-condi ... fbf3d2c18b )

Vă mulțumesc pentru toate aceste sfaturi, prefer in special apa cu săpun, deoarece este mai ușor de utilizat.


Înapoi la “Citroen CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv