probleme mici dar multe :D

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen CX.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Cooler
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Dum 05-Iun-2005 10:49
Localitate: Alba Iulia

probleme mici dar multe :D

Mesajde Cooler » Mar 11-Apr-2006 09:19

Buna.
Am mai postat mai demult pt un CX 22 TRS; era ceva cu aprinderea electronica. Intre timp l-am facut si circul cu el. E o mare aventura tinand cont ca e prima mea masina. Ar mai fi cateva lucruri de pus la punct. Cel mai important ar fi vitezometrul (cablul de la vitezometru cred ca are niste spire rupte) care acum imi indica prostii (oscileaza si indica viteze >). Din fericire turometrul merge bine. Ii rog pe cei care au CX sa-mi spuna vitezele la diverse turatii in cele 5 trepte de viteza ca sa am si eu idee cu cat circul. Asa o idee am, dar nu sunt destul de precis ca sa pot fi linistit la radare :D Si ca sfat care e turatia economica (in general la alte masini am inteles ca e cam 2500-3000 rpm)
De unde as putea sa-mi fac rost de-un cablu de vitezometru la un pret decent? Sau de o aparatoare la motor (impiedica roata dreapta fata sa-mi stropeasc motorul)
Multumesc anticipat.
Si inca ceva: ce ulei mi-ati recomanda sa pun? Am auzit ca Esso reprezinta cam cea mai buna alegere pret/performanta. Se merita sa pun 10w40 sau sa pun 15w40?

eugenro2001
RETRAS LA PENSIE
Mesaje: 2436
Membru din: Mie 05-Mar-2003 09:19
Localitate: Bucuresti

Mesajde eugenro2001 » Mar 11-Apr-2006 09:33

In ceea ce priveste cablul de vitezometru poti sa il cumperi de la CX Basis, gasesti persoana de contact la :inkuri si adrese utile dar nu cred ca vei fi prea fericit cand vei vedea cat costa.
Daca cumva iti arata viteza prea mare fata de cea reala , inverseaza cele doua cabluri in cutia de plastic (spliter box) care este montata chiar pe cutia de viteze.

Bafta

Avatar utilizator
Teo-Onesti
pasionat
Mesaje: 514
Membru din: Lun 11-Apr-2005 13:46
Localitate: Onesti(Bacau)

t

Mesajde Teo-Onesti » Mar 11-Apr-2006 22:23

Esso 10w40 folosesc si eu.E destul de bun,insa nu ti-l recomand mai mult de ~7-8000 km.E destul de rezonabil tinand cont si de pretul acceptabil...

Avatar utilizator
Cooler
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Dum 05-Iun-2005 10:49
Localitate: Alba Iulia

more

Mesajde Cooler » Joi 13-Apr-2006 09:38

As mai avea niste intrebari. Cand se aprinde becul pt "benzina putina" ? Cati litri mai exista (aproximativ) cand se aprinde?
Astept in continuare vitezele pt turatii in cele 5 trepte (sau macar in ultimele 3). Chiar nimeni?
Cam cat costa incarcatul unei sfere?

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 13-Apr-2006 19:49

La masina ta, becul ar trebui sa se aprinda cind mai ai aprox 10l, dar nu te baza pe asta, pentru ca poate sa fie decalibrat. Cind s-a aprins, da o fuga pina la benzinarie.
Cel mai bine e sa schimbi cablul.
Incarcatul unei sfere costa 3-40 RON, depinde pe unde o faci. Iti recomand sa nu mergi cu sferele descarcate.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 13-Apr-2006 19:56

mai degraba cred ca pe la 8 litri se aprinde. cel mai simplu e sa te opresti la benzinarie si sa faci un plin exact in momentul cind s-a aprins becul. din cantitatea totala (68 la CX din cite tin minte) scade cit ai pus de la pompa si diferenta inseamna citi litri ai rezerva. daca aveai cablu de km bun puteai incerca si sa umbli cu un bidon de benzina la tine si sa calculezi cu aprox. citi km ai mers cu rezerva ca sa iti dai seama de cantitatea ramasa
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
Ford_V6
pasionat
Mesaje: 469
Membru din: Dum 26-Dec-2004 13:49
Localitate: Ploiesti/Bucuresti

Mesajde Ford_V6 » Joi 13-Apr-2006 20:04

viteza economica 3000 rpm

ulei i-ti recomand Valvoline. e super ulei.

Avatar utilizator
Cooler
simpatizant
Mesaje: 30
Membru din: Dum 05-Iun-2005 10:49
Localitate: Alba Iulia

Mesajde Cooler » Joi 27-Apr-2006 14:45

Inca 2 mici intrebari: 1 cat ulei imi trebuie (4l, 5l, mai mult)?
2. Ce tip de filtru de ulei imi trebuie?
Astept raspuns cat mai rapid pt ca trebuie sa-mi schimb de urgenta uleiul. Se merita aditivii? Si ce mi-ati recomanda?

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Joi 27-Apr-2006 15:10

Daca ai motorul J6 TA 500 de 2165 cmc, atunci astea sunt datele (luate din manulaul de CX):

1) 5.25 l cu schimbul filtrului (5l fara schimbul filtrului, dar nu recomand neschimabarea filtrului). Ulei 10 W 40 sau 10 W 30 (recomand 10 W 40)
2) Filtru recomandat : Purflux LS 468 sau echivalent. Oricum, la magazinele specializate de uleiuri au cataloage, le spui tipul masinii si al motorului si il gasesc ei

Nu pune aditivi!
Uleiurile de calitate contin tot cea ce trebuie, in proportile potrivite


Înapoi la “Citroen CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187679
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS