CX GTI - Merita 3000€?

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen CX.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
bebe
pasionat
Mesaje: 153
Membru din: Vin 03-Iun-2005 13:02
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesajde bebe » Lun 27-Apr-2009 06:01

Invidiosi domne! Oricum nu este pentru voi.........,la cx ma refeream. :wink:
CX-ul meu? O pasiune pentru mine. C1-masina perfecta pentru o zi intreaga! Parerea mea.

Avatar utilizator
bebe
pasionat
Mesaje: 153
Membru din: Vin 03-Iun-2005 13:02
Localitate: Targoviste
Contact:

Mesajde bebe » Lun 27-Apr-2009 06:09

Era sa uit, la banii astia gasesti sa iei cate ceva de CX: o pereche de cauciucuri TRX, un set de faruri, o jumatate de geanta, deci este.... Spor la cumparaturi! Bafta.
CX-ul meu? O pasiune pentru mine. C1-masina perfecta pentru o zi intreaga! Parerea mea.

radu.micar
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Joi 23-Aug-2007 23:03
Localitate: craiova

DanT????????????

Mesajde radu.micar » Lun 27-Apr-2009 15:56

DanT,
Motivul pentru care am primit avertisment este...........?

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Lun 27-Apr-2009 16:12

raspunsul il gasesti in postul tau de pe pagina anterioara.
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

radu.micar
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Joi 23-Aug-2007 23:03
Localitate: craiova

dane

Mesajde radu.micar » Lun 27-Apr-2009 20:17

reformulez,

Care este motivul pentru care am primit avertisment? Bai cum intrati voi la CX cand pozele care va reprezinta sunt de BX si de VW. PAi asta e nesimtire curata: respect pentru Nic(FAD) , Razzwan, JGR1001 si multi altii pentru care imi cer scuze... oameni pasionati , implicati in proiecte... Dar voi... Bai Alex am avut asa : Ax ,Bx, XM si CX. Tu te afisezi ca un scolar cu un BX . Ca sa ajungi la mine mai trebuie sa conduci cam 9 ani un XM si dupa putem sta de vorba despre ceea ce inseamna CX. Valoarea reala a unui CX la noi in Romania la ora actuala nu depaseste 1200 -1500 Euro un TURBO2 TRD super intretinut. Ca are valoare sentimentala asta este a doua parte. Prietene te afisezi cu ce-ti place tie , iar ce-ti place tie este BX-ul. Lasa-ne pe noi sa vorbim de CX. CX-ul mi-a salvat viata de doua ori. Nu mai am CX, nu mai am Citroen. Alexd ,VW este "masina poporului" tradus din germana, lasa-ne pe noi cei cunoscatori sa vorbim de CX si tu fi la fel de popular ca si pana acum. Mai am un Fiat si o Toyota dar in viata mea nu am sa postez o poza cu un alt auto cum faceti voi . Poate cu un C6 . Acum ma puteti exclude

editat de DanT: ai reusit cu succes sa jignesti, fara sa ne cunosti, cam pe toti. In acest caz esti fericitul castigator al unui cont BAN. Te sfatuiesc sa citesti ce si cat a scris fiecare si apoi sa incerci sa emiti judecati de valoare, fara sa jignesti. Spor la lectura!

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Lun 27-Apr-2009 20:59

cunoscand valoarea cx`ului .. mi se pare aiurea sa oferi 500 de euro ! este o jignire ! masina a fost la noi la atelier , numai piesele ce au fost inlocuite au costat peste 500 de euro !
Foarte urat ce se petrece la noi , se denatureaza grav valoarea unui obiect !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Lun 27-Apr-2009 21:15

felul cum a fost formulata " oferta" poate fi considerat oarecum o jignire, mai ales ca se putea citi foarte usor toata povestea acestei masini (bani , piese..etc)

dar

consider ca s-a facut exces de zel dandu-i avertisment
BX

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mar 28-Apr-2009 00:01

problema este ca in romania un cx nu mai are valoare pe piata, alaturi de multe alte masini sa spunem "clasice". ca sa gasesti un adevarat pasionat sa dea o tarna de bani pe el este foarte greu. eu l-am dat pe al meu in rate lunare de 300 de euro, pentru ca in alt mod nu il puteam da sub nici o forma. a... ca poate unul in stare perfecta face mii bune in alta tara, asta e altceva, dar nici acolo nu mai umbla cainii cu covrigi in coada si nu mai arunca lumea cu banii. deja, la 3-4000 iti iti un c5, si... chiar nu se poate compara una cu alta, sa fim seriosi. o asemenea masina nu o cumpara decat cineva care stie foarte bine ce vrea, si si-o doreste. eu unul nu as mai cumpara cx decat daca l-as gasi intr-o stare foarte buna si ar fi la un pret mic, si multi gandesc asa, dar poate nu recunosc.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Mar 28-Apr-2009 06:38

Cu siguranta in general un CX nu mai are valoare de piata din multe considerente..vechime..taxe mari..cred ca se vinde mai prost decat un BX...! Si nu ca se vinde prost..nu ai cui sa il dai.Cine cumpara???

Dar aici NU e vb de orice CX..e vb de un CX care probabil e unicat ca stare in Romania. :!: :!: :!: Chiar si asa, doar un pasionat(unul cu bani care stie ca nu isi va recupera banii pe el) ar da bani multi pe el :wink:
SI eu consider cel putin ...hilara oferta de 516 euro.. :roll: 1. e totusi putin(la banii astia il iau si eu logic), 2. formularea...
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mar 28-Apr-2009 07:30

abarth_mcm scrie:..nu ai cui sa il dai.Cine cumpara???


Se cumpara!

Exista si pasionati care nu au bani la discretie si fac eforturi - MARI :!:

Eu, in momentul de fata investesc mii bune de euro intr-o pasiune (alta decat citroenul sau masinile), pasiune din care s-ar putea sa raman doar cu satisfactia faptului ca am facut-o!
Si desi ma gandesc deseori ca cu banii respectivi as fi putut sa imi cumpar o gramada de lucruri (inclusiv masina noua...) ii dau inainte!

Toata aceasta "mica industrie" de restaurari auto se bazeaza pe pasiunea unora. Ca majoritatea or fi oameni cu bani....tot ce este posibil. Dar sunt si care fac eforturi!

In concluzie: sunt persoane care ar plati valoarea reala a unei masini restaurate sau in stare foarte buna....ca sunt rari (mai ales la noi), asta e altceva

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Mar 28-Apr-2009 08:15

daca cinvea simte nevoia de misto-uri in dulcele stil stupid romanesc il sfatuiesc sa se abtina in a le face pe un domeniu public.

daca vreti sa avem discutii constructive fara ca cineva sa se considere ca fiind "cel mai cel" (iarasi recurente ale educatiei lipsa), va rog.

Asta este scop[ul acestui forum. Nimeni nu se "rafuieste" cu nimeni. Dar discutii "constructive"!. Asadar, spor la treaba ..:D
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Mar 28-Apr-2009 08:18

On topic: Masina asta merita banii ceruti pentru un pasionat.

Din pacate mai avem de lucrat cumva la tara si la sit economica ..

insa asta e alta poveste ..

si eu am vazut / mers cu masin asta .. e incantatoare, iar starea ei este foarte buna.
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 11-Mai-2009 09:07

foarte tareeee,

imi pare rau acum ca nu m-am mai prea dat pe forum, nu am avut timp, si ma si oboseste noul lay-out cu meniul pe margine, prea mult scris...dar, am ras copios de cat de frustrati pot fi unii. nu are rost sa ma mai iau de radu micar, caci vad ca oricum are contul blocat, dar vreau sa le multumesc celorlalti colegi pt aparare :D.
cx-ul exista in continuare, sta cuminte in garaj, in aceeasi stare tehnica si estetica impecabila.
imaginea mea de la avatar, reflecta realitatea, si nimic altceva...adica arata mijlocul de transport pe care il folosesc zi de zi, as fi un ipocrit sa afisez altceva.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Lun 11-Mai-2009 09:37

bine, si de ce i s-a "bocat" contul lui radu? de fapt totul a plecat de la faptul ca a primit prima data avertisment, si atunci chiar nu am inteles de ce. pentru "propunere indecenta"?
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
alexd
Moderator
Mesaje: 1455
Membru din: Mie 26-Oct-2005 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde alexd » Lun 11-Mai-2009 10:06

vezi si tu mai sus, pt mai multe calcari prin strachini, atitudine superioara fara motiv, chiar lame as putea spune. Omu era suparat in ziua aia de ceva, cine stie, sa-l intelegem....


Înapoi la “Citroen CX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv