Achizitonare Berlingo Multispace 2 +uri si -uri

Tot ce tine de Citroen Berlingo, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Mie 09-Apr-2008 08:23

khan scrie:motorul asta de care zici tu suporta f multa talpa, spre deosebire de ce sustii tu, chiar daca nu are veleitati sportive. importanta este intretinerea, in primul rind. hai sa ajutam un om cu o informatie de care are nevoie, nu cu generalitati sau banuieli personale

Ex:
Motor HDI 16K, un raliu disperat spre spital de vreo 50km, a doua zi am constat lipsa ulei motor o liniutza. Nu e banuiala personala, e fapt real.
Motoarele astea nu sunt facute sa mearga 1000k. Intretinerea e f. importanta nu zic nu, dar exploatarea e vitala.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 09-Apr-2008 10:04

ufffff da' daca statea masina mai inclinata? sau daca nu te mai uitasesi de mult si intre timp motorul a consumat? crezi ca un motor din generatia asta sufera dupa 3 talpi si se razbuna mincind 300 gr de ulei? hai sa fim seriosi!
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

amdkstorm
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Dum 22-Apr-2007 09:53
Localitate: Bucuresti

Mesajde amdkstorm » Vin 02-Mai-2008 21:17

franciscf1 scrie:
khan scrie:motorul asta de care zici tu suporta f multa talpa, spre deosebire de ce sustii tu, chiar daca nu are veleitati sportive. importanta este intretinerea, in primul rind. hai sa ajutam un om cu o informatie de care are nevoie, nu cu generalitati sau banuieli personale

Ex:
Motor HDI 16K, un raliu disperat spre spital de vreo 50km, a doua zi am constat lipsa ulei motor o liniutza. Nu e banuiala personala, e fapt real.
Motoarele astea nu sunt facute sa mearga 1000k. Intretinerea e f. importanta nu zic nu, dar exploatarea e vitala.

Am facut cu ea 37 mii,nici cea mai mica problema.Daca sta inclinata putin arata mai putin ulei.I-am dat si talpa si intotdeauna merg sportiv-la cat poate ea.

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Lun 05-Mai-2008 08:34

Ar fii interesant un test de comparare consum ulei la 2 masini, unul cu conditii "blande" de exploatare si celelalt forjat la maxim. As fii f. curios sa vad care e rezultatul.

adu_mecool
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Mie 17-Sep-2008 15:08
Localitate: focsani

Mesajde adu_mecool » Mie 17-Sep-2008 15:43

ce pot sa spun despre berlingo....... e foarte tare frate, foarte practica, foarte agera si in legatura cu ce spunea cineva mai sus ca de la 110 km/h nu o mai tii pe sosea nu prea cred avand in vedere ca eu merg cu 180km/h si nu are nici o problema.
Iar cu cel care vrea mai mult de 90 de cai pe 2.0 hdi ti-as recomanda sa te duci si sa deblochezi motorul caci poate nu stiai motorul de pe berlingo cel de 2.0 hdi este acelasi motor de c5 si de pe 407 care dezvolta 137 respactiv 141 de cai numai ca la berlingo pompa de motorina este setata electronic sa iti opreasca alimentarea si aerul pe la 150 km/h. Asa ca prieteni daca vreti mai multi cai pe berlingo de 2.0 eu personal v-as sugera un cip pt ca altfel trebuie sa resetati computerul masinii si e pre recomandat deorece veti modifica si cuplul dar turatiile si s-ar putea sa plangeti ca o sa inceapa sa consume si s-ar putea sa va luati adio la motor

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Mie 17-Sep-2008 15:54

yaya.
asta suna a masina de firma si nu masina personala. daca ma insel inseamna ca i-ti permiti sa forjezi motorul pe banii tai.
Daca zici ca Berlingo e safe la asa viteza (180km/h) inseamna ca esti putin inconstient si un pericol public pentru altii. Daca vrei senzatii schimba masina! Ia una cu care sa-ti poti satisface poftele.
Entuziasmul asta trece la primul accident grav, in caz ca mai esti in viata.

adu_mecool
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Mie 17-Sep-2008 15:08
Localitate: focsani

Mesajde adu_mecool » Mie 17-Sep-2008 15:58

nu prea m-am facut inteles am spus ca merge cu 180 fara probleme nu ca merg mereu cu viteza asta. PS sunt inca in viata si singurul loc unde am mers cu 180 a fost pe autostrada sorelui.

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Mie 17-Sep-2008 16:06

Ma bucur ca esti in viata. Si io am facut nebunii din astea destule. Ma bucur ca nu mi-au ramas oasele pe marginea drumului..

Parerea mea ca masinile in general (cu unele exceptii) au motoarele supradimensionate fata de ce stie caroseria in ansamblu cu suspensii, directie si frana. Asa ca pana constientizezi ca masina nu face fatza la ce ii ceri, e prea tarziu. Eu zic ca "majoritatea accidentelor asa au loc.

[E un pic pelanga subiectul principal]


Înapoi la “Berlingo I-III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos