ITP la 2 ani..

Tot ce tine de Citroen Berlingo, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

ITP la 2 ani..

Mesajde franciscf1 » Vin 06-Feb-2009 08:05

.. si 23000 km.
In mod normal ar trebui sa trecem fara emotii. Corect?
Nu deloc. Testul de noxe pt un motor Euro4 aproape ca nu se claseaza in nici un Euro. I-mi arata omu', scotea fum ca o locomotiva. Ce drept eu nu am turat niciodata la 5000 de ture. Mai lasam un pic, mai tureaza.. tot asa.
Pana la urma i-si mai revine cam la nivel de Euro3.
Verdict: - motorina proasta calitate si mers in oras la turatie mica.
Probabil totul era colmatat si s-a mai curatat la turatiile alea.

Ce ar fii de schimbat/curatat pt a-si mai reveni? In afara de filtru mototina,
la revizie toate au fost schimbate (ulei, filtru ulei, filtru aer)

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Vin 06-Feb-2009 10:02

asta cu ITP si noxe facute la diesel la 5000 rpm este o magarie enorma ..

pai dupa ce faci testul asa ala se mai cheama motor?..

imagine this: la BX aspirat noxele cf procedurii (ultracretine) romane ar trebui sa fie facut la 5600 rpm. .. :!: :!:

al meu nu sare nici batut de 4350 rpm !!!!

deci, ca parere personala, nu iti fa deloc griji! problema nu este la tine .. ci doar la tara .. :):)

oricum, reiterez, ultimul stinge lumina! :cry:
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Vin 06-Feb-2009 10:07

Sincer, cand am vazut cum iese fumul pe hornul ala de la service, m-am ingrozit. Pur si simplu nu-mi venea sa cred. Era un harb de dacie 1310 in fata mea, ala nu scotea gram de fum (cel putin vizual)

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Vin 06-Feb-2009 10:20

pai de asta am spus si eu Francisc, ca este nesimtire tipic romaneasca ... ca sa ajute vanzarea de cazan national ..

La dacia 1300 (junghiul preistoric) se face verificare de noxe la relanti, adica undeva pe 1000 rpm (max) .. insa nu do'le la diesel tre sa fie facut la turatia la care motorul poate merge arareori ..

ca din cauza aia nu iese ..ca daca ar face testul la turatia idle a motorului atunci ar fi OK ..
nu-ti fa griji de fumul scos ca este complet normal .. eventual poti sa te gandesti data urmatoare la ITP sa vezi cum poti "rezolva" sa iti faca testul cum la o turatie normala ..

PS: ca exemplu, la mine, cu ceva "ajutor" pentru mascariciul care face testul , la noxe la 3100 rpm a iesit super-bine la un motor de 25 de ani, 520.000 km, nerefacut! :idea:
Dan

Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!

Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7666
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: Usa
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Vin 06-Feb-2009 10:27

si chiar daca ti-a iesit euro3 la noxe, ce s-a intamplat? ti-a dat verificarea sau nu...
[URL=https://datesnow.life]Outstanding casual Dating[/URL]

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 06-Feb-2009 11:08

Solutia este sa bagi motorina de la omv, bagi si un aditiv de curatat injectorarele..si ii dai talpa pe drum drept macar vro 100km sa mergi cu ea, conteaza mai ales sa schimbi vitezele intre a doua si a treia respectiv a treia si a patra la turatii mai mari.
Apoi te duci la ITP, la ei in curte ii dai la relanti de vro cate va ori turatia maxima si o bagi la test.
Neaparat motorul sa fie incalzit bine.
Lucrurile astea m-a invatat si pe mine un inspector ITP si ar fi trebuit sa le fac daca nu ieseau noxele.
La mine nu a fost cazul, desi eu nu stiam si nici eu nu merg cu ea prea turata, la mine doar a tras-o in curte a turat masina pana a umplut de fum toti vecinii :). Mi-a mai cerut voie sa ii mai dea cateva sprituri de ma durea sufletul, dar pe urma a bagat-o pe stand si am iesit ok din prima-pe bune facut testul ( ITP facut in 2008 pe un motor 2.0hdi an de fabricatie 2003).
Incearca asa si succes.

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Vin 06-Feb-2009 14:02

Verificarea luata fara probleme :oops:

Avatar utilizator
Draku
pasionat
Mesaje: 675
Membru din: Dum 25-Apr-2004 20:28
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde Draku » Vin 06-Feb-2009 14:05

o sa fiu off-topic:
nu zic de citroen sau alte masini noi, dar mie nu mi se pare normal ca o dacia logan diesel cu 6 luni vechime sa scoata fum la plecarea de pe loc sau demaraje mai "nervoase". un fum f dens, mai ceva ca al rablei mele cu 200.000 de km la bord (e drept, benzina)
repet, nu mi se pare normal pt o masina de generatie noua (cum se presupune a fi cele ce se vand acum de noi). ce norme indeplineste masina aia? si doar partial? cand nu esti prea "nervos" e ok, altfel nu...
asa as vrea sa am si eu norme diferite pt gaz/benzina ca si asa merg mai mult pe gaz (tot se aude ca se vor impozita diferentiat pe norme de poluare, sa vedem cum le vor taxa pe cele cu 2 sist de alimentare...)


stima

P.S.
ca sa nu fie discutii, nu am avut diesel niciodata si nici nu vreau sa am pt ca singurele pe care mi le-as permite ar fi cele de generatie veche si nu prea mi-ar place sa stau "cu tractorul la poarta", vorba unui amic
Eu stiu ca sunt prost, dar cand privesc in jurul meu, prind curaj.

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Vin 06-Feb-2009 14:22

Nu numai loganu' fumega la turatii mari.

La VW diesel cam toate, mertzane diesel la fel. Fumega la turatii mai mari de zici ca-si arunca sufletul(dar ale sunt cam generatia Euro3 "cred").

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Vin 06-Feb-2009 16:33

am vazut si eu multe masini noi fumegand.
Pai a mea la peste 230.000km nu scoate pic de fum daca e incalzita.Si ia si itp-ul :)
Nici eu nu pot sa imi explic cum o masina aproape nou scoate fum. Nu o fi toxic fumul lor :lol:
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Vin 06-Feb-2009 23:27

tot asa la o statie itp venise una cu un a6 nou diesel de 3.0 l diesel si cand a bagat-o pe test un fumalau si il intreaba ala ai turat masina iar aia a zis ca nu a trecut in viata ei de cand are a6-ele de 3000 de ture scoate ala masina de pe stand face vro 2 ture la turatii maximi si baga din nou masina pe test si la noxe iesa perfect normala....
e vb ca se "depune" pe toba site si alte prostii fumul.... cel mai bine inainte sa ajungeti al itp sa ii dati cateva sprinturi si nu o sa va ridice probleme testul la noxe....(asta in cazul dizeloaselor)

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Lun 09-Feb-2009 08:47

Unii zic ca se poate depune pe turbina si in timp poate sa-ti "arda" turbo.
E posibil asa ceva? Gandul asta ma sperie. Tocmai am iesit din garantia de 2 ani. Cum sa fac sa previn depunerile astea?

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Lun 09-Feb-2009 11:12

dai turatii la masina ....

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 09-Feb-2009 11:25

DanT scrie:pai de asta am spus si eu Francisc, ca este nesimtire tipic romaneasca ... ca sa ajute vanzarea de cazan national ..

La dacia 1300 (junghiul preistoric) se face verificare de noxe la relanti, adica undeva pe 1000 rpm (max) .. insa nu do'le la diesel tre sa fie facut la turatia la care motorul poate merge arareori ..


Ajuta ei cazanul national, dar nu si cu asta, La toate masinile pe benzina verificarea noxelor se face la relanti, iar la cele diesel la turatie maxima (teoretic). De fapt se masoara opacitatea (cantitatea de PM - particulate matters sau mai pe romaneste funingine).
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 09-Feb-2009 11:27

franciscf1 scrie:Unii zic ca se poate depune pe turbina si in timp poate sa-ti "arda" turbo.
E posibil asa ceva? Gandul asta ma sperie. Tocmai am iesit din garantia de 2 ani. Cum sa fac sa previn depunerile astea?


Mersul subturat dauneaza grav turbinei (ungere deficitara, etc.), chiar daca obtii un consum mai bun. Ideal e sa o tii intre 2000 si 3000.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!


Înapoi la “Berlingo I-III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern