Service-uri agreate Citroen pe la care am fost eu

Dealer/service Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mituc
pasionat
Mesaje: 885
Membru din: Mar 28-Mar-2006 09:01
Localitate: Iasi
Contact:

Service-uri agreate Citroen pe la care am fost eu

Mesajde mituc » Joi 01-Mar-2007 08:36

Primul cu care am avut contact a fost District Serv Brasov. Am luat legatura cu ei inca inainte de a avea masina in vederea montarii unei alarme. La 3 zile dupa ce am luat masina am fost la ei. Totul a fost super, sint niste tipi super amabili, au rabdare cu tine si-ti explica (mai ales ca atunci eram nou intr-ale C4-urilor), iti dau si detalii si tot ce ai nevoie.
Tot la ei am apelat cind a trebuit sa-mi schimb claxonul, ca s-a inecat dupa o baie la spalatorie.

Revizia gratuita de 250km (aveam 2430 cind am ajuns la ei) am facut-o la IB Mobil Focsani. Aceeasi impresie. La un moment dat il bombardam cu intrebari pe mecanicul care se ocupa de service si dupa vreo citeva raspunsuri, vazind ca nu ma prea prind, a spus calm: "Hai incoa' sa-ti arat!"... dupa care a inceput un bombardament de raspunsuri clare si la obiect :)
Am mai apelat la ei cind am fost sa diagnostichez niste greieri aparuti pe la bancheta din spate (sistemul ala de printere). In afara de un cod la niste butoiasi de plastic nu am obtinut mare lucru, dar au venit cu sugestii care ulterior m-au ajutat sa anihilez un greiere care-si facea veacul pe sub parbriz.

Revizia de 20k km (facuta pe la 16800) am facut-o la Fetcom Suceava. In timpul reviziei mi-au raspuns la toate intrebarile puse, mi-au dat sugestii despre ce sa fac in caz de diverse, la ce sa mi fiu atent, etc. Aceleasi cuvinte de lauda si pentru ei.
Ieri am fost sa-mi ridic masina dupa ce alaltaieri seara mi-au luat-o din iasi pe platforma pentru ca picase sonda de apa. Deci ei nu au inlocuit sonda de apa si gata, ci s-au plimbat 19Km cu ea s-o incalzeasca, sa se asigure ca totul e ok. Mi-au rezolvat si un greiere renascut la boxa din portiera pasager desi spuneau ca nu au facut mai nimic.
Super bajetii astia, ieri cind am plecat imi vedea sa ma duc sa le cumpar o cutie de bomboane si sa-i indulcesc pe toti.

Cam cu astia am avut eu treaba si am ramas plcut impresionat de fiecare data. Deci daca va mai supara cei de la ATS... mergeti in provincie la service-uri ca-s mai ok. Cu ocazia asta mai faceti si o plimbare si eventual petrecezi o zi pe la o pensiune la aer curat.

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde SAMmy » Joi 01-Mar-2007 10:14

Deci ti-a placut la service-ul din Focsani? Hmmm...
Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR

Avatar utilizator
tataie2010
simpatizant
Mesaje: 55
Membru din: Lun 07-Iul-2008 10:54
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde tataie2010 » Mar 08-Iul-2008 13:22

serviceul din CLUJ ar putea fi foate OK. Sunt cativa tipi mai vechi foarte amabili.
Problema e ca mai nou au angajat niste papagali care in afara de a umfla factura nu stiu nimic, dar absolut nimic. Ultima data mi-a spus ca mi-a schimbat bieleta anti-ruliu, iar cand am cerut-o pe cea veche, mi-a adus una care nu avea nici o problema. Am intrebat mecanicul de ce a schimbat-o si de ce nu m-a intrebat in prealabil daca accept schimbare. Stiti ce a raspuns? "domnu', cred ca eu sunt MAI EXPERT ca dumneavoastra". :shock: ce mai poti sa faci atunci? ii spui ca nu platesti piesa aia, nici manopera pentru ea si ca in serviceul ala nu mai calci...si asa se va intampla....ori merg la alt service, ori incerc sa am de a face doar cu oamenii mai vechi de la Europcar.
apoi tinichigeria de la Cluj e dezastru. am dus o duba cu capota si aripa dreapta lovite. M-a chemat sa o vad reparata dupa o luna si jumatate, dar ce sa vezi?...capota,intr-o parte, statea peste far, in partea cealalta, avea distanta de 3,5 - 4cm. dupa inca 2 saptamani m-au chemat sa o vad iar. era aproape la fel. dupa inca o saptamana insa capota era regalata. deci toata distractia a durat 2 luni si 1 saptamana si dupa toate asta, capota si aripa tot nu aveau nuanta corecta. nu stiu daca e de ras sau de plans. aventuri cu tinichigeria de la Europcar din Cluj am mai avut destule, dar nu mai stau sa le enumar pe toate.
In concluzie la seriviceul din Cluj, totul tine de personalul angajat cu care trebuie sa intri in contact. Daca dai peste Dan Deac e mai mult decat OK, daca dai peste Gabi Almas, mai bine fugi cat te tin picioarele. La cei noi nu le stiu numele, dar cum spuneam sunt niste catastrofe si cei noi...

horyca
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Sâm 29-Mar-2008 11:47
Localitate: Cluj-Napoca

hmmm

Mesajde horyca » Lun 29-Sep-2008 21:10

nu ai cum sa iti dai seamna ca o bieleta antiruliu este buna sau defecta prin simplu fapt ca te iutzi la ea... cand mai mergi in service vb cu receptionerul sau cu sefu de service nu cu mecanicul, el se pricepe la reparat masini nu la detalii tehnice si la a-ti explica tie o factura sau un deviz.

bio
simpatizant
Mesaje: 57
Membru din: Lun 11-Feb-2008 13:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde bio » Sâm 07-Feb-2009 18:17

A doua revizie la C5 1,6 HDI, efectuata azi la IB Mobil Focsani, la 27 500 km si circa 1 an de la achizitie, 1020 ron :? O fi mult, cred ca da. Dar per ansamblu mutlumit de service, e a doua oara cand vin aici dupa prima revizie. Schimbat filtru ulei, polen, motorina, ulei 5w40, completat antigel, schimbat un bec la pozitie, timp total 2 ore. Cu exceptie pretului ma declar multumit de tratamentul oferit, dl Dragomir foarte amabil si facut totul ca la carte din cate am vazut.
Service modern, din sala de asteptare se vede in intregime atelierul modern, una peste alta eu zic ca merita, macar prin tratamentul si respectul care imi este oferit si prin faptul ca nu sunt furat. Toate consumabilele puse in portbagaj, dat inapoi un rest de ulei, un bidon cu 3/4 de antigel. Prefer sa fac un drum mai lung decat sa astept 3 saptamani la ATS :evil: o programare.
Plus ca programarea o poti face aproape de pe o zi pe alta.
Masina in continuare ireprosabila in comportament!

bio
simpatizant
Mesaje: 57
Membru din: Lun 11-Feb-2008 13:30
Localitate: Bucuresti

Mesajde bio » Mar 01-Sep-2009 20:59

Jalnici de data asta...asa cred ca e in Romania, orice lucru frumos dureaza putin; problema mea expusa in topicul cu C5, la probleme hidraulica, tren rulare in detaliu; pe scurt, am venit la ei sa fac o verificare generala a masinii pentru ca plecam la drum lung, mi se schimba placutele frana fata, platesc 6 milioane, sesizez apoi bataie puternica in volan la franare, lucru care nu era prezent inainte de a ma duce la ei, ma reintorc, ies la proba de drum, il intreb pe respectivul daca poate fi de la discuri, zice ca da dar nu i-am solicitat eu asta(?????)..cred ca era prea tarziu pentru domnii sa mai bage o data masina in service si sa masoare discurile,,era 12 deja si era o zi de sambata. Si ma trimit sa fac 6500 de km cu probleme grave ale masinii, care puteau afecta inteleg grav caseta de directie. Problema rezolvata la Sibiu prin schimbarea discurilor.
Am vrut doar sa atrag atentia celor care citesc pe aici un service unde eu nu ii mai sfatuiesc sa calce.


Înapoi la “I.B. Mobil - Focsani”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv