VTM 2009

Activitatea Citroen in lumea sportului cu motor

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mie 16-Sep-2009 06:09

cristi_s scrie:Ultima dubla e pe 23 si 25 octombrie, la Teliu, langa Brasov, si vrem sa participam. Va asteptam.


Pe acolo as da si eu :D Poate va pot ajuta cu dricul, sa car ceva piese (motor, CV, etc) - asta daca e nevoie

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 16-Sep-2009 08:29

Mult succes Cristi! :D
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
Dan Popa
pasionat
Mesaje: 515
Membru din: Joi 28-Apr-2005 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde Dan Popa » Mie 16-Sep-2009 09:23

cristi_s faceti si alte masini ? Nu pt raliuri, in general. Ai un tel ?

Avatar utilizator
iwa
pasionat
Mesaje: 259
Membru din: Joi 31-Ian-2008 09:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde iwa » Mie 16-Sep-2009 10:34

jgr: vrei sa faci concurenta la masina de asistenta ? :lol: vezi ca mai facem si sesiuni de reparat masina de asistenta printre curse :D, mai un etrier, mai un cablu de acceleratie... norocul nostru ca nici motorul de XM, nici cel de CX nu intra in oltean ca altfel....

Cat despre traseul de la Ranca.... eu cu XM-ul abea am urcat... viteza intai, pedala la fund, 2800rpm, 40km/h, roata dr fata infranata :P, dar oricum a fost frumos, lumea de gasca, noi cumva am fost mascota etapei... toti veneau pe la noi sa ne intrebe ce facem, daca avem probleme and stuff, sa ne felicite pentru reparatia la motor and so on...

Acum de abia asteptam etapa urmatoare ca a inceput sa ne ia microbul, totusi trebuie sa nu mai reparam motorul dupa fiecare cursa :D ca e cam dureros....
--
I @m the B0Rg`
Blog RPR - www.oltcit.eu

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mie 16-Sep-2009 11:27

Recent am prins experienta in carpirea de XM-uri. La cx sunt deja Jedi :lol:

La oltcit mai stiu asa din ce imi aduc aminte....din ce au uitat altii... :roll:

PS - as putea sa fiu masina de asistenta a masinii de asistenta :rolleyes:

Avatar utilizator
iwa
pasionat
Mesaje: 259
Membru din: Joi 31-Ian-2008 09:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde iwa » Mie 16-Sep-2009 12:26

asa da :D te primim, eventual te umplem de bere ca sa stim un lucru.
--

I @m the B0Rg`

Blog RPR - www.oltcit.eu

Avatar utilizator
cristi_s
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mar 04-Aug-2009 07:57
Localitate: Brasov

Mesajde cristi_s » Mie 16-Sep-2009 14:08

Dan Popa scrie:cristi_s faceti si alte masini ? Nu pt raliuri, in general. Ai un tel ?


Din pacate lipsa de timp si spatiu ne face sa lucram doar la propriile rable. :D In viitorul apropiat speram sa dezvoltam nitel ideea. O sa iti las un numar de telefon pe privat, daca e sa discutam mai multe. Daca uit, adu-mi aminte, nu e nici o suparare, sunt cam uituc de felul meu. :oops:

@jgr: daca aduci dricul ca masina de asistenta, incape inca un oltcit acolo, asa am avea de unde alege. :D :D :D Dar nici ideea lui iwa nu e rea, dar neaparat jumate bere (pentru talash), jumate vin (pentru mine). Si o narghilea cu 12 furtune, pentru toata echipa de asistenta. :D :D Daca vii si cu dricul, sigur o sa zica lumea ca s-a mutat Rematul, cu Oltcitul, Manta lui John si Golful 1 al lui Morcov una langa alta. :D
Nici macar Chuck Norris nu poate repara un XM ca sa fie functional 100
https://www.youtube.com/watch?v=ZkvdX-R8VSo

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Mie 16-Sep-2009 15:53

no... daca e prezenta narghileaua cu 12 furtune ma vaz nevoit sa vin sa va sustin si eu acolo la vacuum...
iwa... nu-i bai ca nu urca tare masina ta acum, dar sa vedem, poate ii dam de cap sa o facem sa traga :lol:
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
iwa
pasionat
Mesaje: 259
Membru din: Joi 31-Ian-2008 09:39
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde iwa » Joi 17-Sep-2009 07:40

pana la etapa de coasta de la teliu o sa incerc sa mesteresc narghileaua mare :D ca sa ne ajunga... cat despre mesterit la masina de asistenta nu e bai, mai erau unii in parcul de service care reparau duba de asistenta :P
--

I @m the B0Rg`

Blog RPR - www.oltcit.eu

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Joi 17-Sep-2009 09:41

sa vad cum fac, ca tare as veni si eu pe acolo macar putin in vizita...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

talash
just curious
Mesaje: 6
Membru din: Vin 25-Sep-2009 19:25
Localitate: Buftea

Mesajde talash » Vin 25-Sep-2009 19:57

Hai bine v-am gasit pe unii, regasit pe altii. Eu sunt "chilotul" Oltcitului care, speram, va bazai mult timp in campionatele noastre, pana cand va fi inlocuit de un Citronel. Ma bucur ca a generat ceva interes si p'aci, pe forumul oltcit deja e vedeta :D! Tin sa multumesc tuturor pentru incurajari si aprecieri, dar si pentru critici - fara ele nu am progresa. Mai e mult de lucru pana sa ajunga masina unde vrem, dar daca am inceput, o sa ne tinem de treaba.

Toata lumea e binevenita la noi la garaj, la un suc, o poveste chiar si la strans un surub :D!

@jgr1001 - is mare fan al aeroplanelor -stau chair in dreptul culoarului de aterizare de la Otopeni, toata ziua is cu capul in nori dupa cine stie ce avion. De asemenea eram oarecum abonat la mitingurile de la Clinceni si de pe unde mai apucam, am fost fascinat de Doru Davidovici cand eram mai mic si citeam. Urmaresc cu interes topicul de pe oltcit.ro, sper sa ne cunoastem la curse si pe aerodrom.

@Dan Popa - acum incepem pregatirea unui Opel Manta pentru curse (sau strada, proprietarul inca e nehotarat), am mai facut un oltcit decapotabil pentru o nunta ( http://masini.ro/stiri/galerie/5094/olt ... l/3701.htm )si multe alte masini refacute sau reparate :D. Avem o echipa destul de serioasa in sensul asta. Asa ca daca ai ceva de facut la masina, reconditionat, refacut (nu pot sa zic inca restaurat inca, desi as vrea :D) contacteaza-ne cu incredere. In doua saptamani voi muta calabalacul intr-o noua locatie, speciala pentru asa ceva.

Sper sa fac purici pe aici si sa ma pot mandri cat de curand ca am dus si un Citroen mai batranel la curse. Poate un AX :oops:

:roll: :?:

S-auzim numai de bine!
Oarecum maniac...

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Sâm 26-Sep-2009 19:01

unde e locatia ca m-ar tenta sa va fac o vizita, in mod organizat desigur ca sa iasa si de o sedinta de club cu ocazia asta. in rest, felicitari pentru curaj si perseverenta!
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
mihaysmen
pasionat
Mesaje: 182
Membru din: Mie 06-Feb-2008 20:12
Localitate: Bucuresti

Mesajde mihaysmen » Sâm 26-Sep-2009 21:09

dar un motor mai performant nu-l puteti adapta ptr olcit? ceva de genul 1.8 macar de pe un golf? intreb, nu ma pricep la suporti,asezare,transmisie etc. mi se pare o munca de sisif si fara sfarsit ce faceti voi incercand sa faceti performant acest motor de olcit . cat despre Ax mai bine te mai dai un an cu oltcitul si faci pe urma un Saxo competitiv. Inca mai este omologat la grupa N si pe site la citroen sport gasesti info si piese daca ai bani . Succes orice aveti de gand sa faceti

http://www.piecescitroensport.citroen.c ... cing_news/

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Sâm 26-Sep-2009 21:41

singurul motor care incape acolo fara modificari majore este cel de alfa 33 cu cutie cu tot, si trebuie doar taiat putin din caroserie si apoi pusa alta tabla pt a face loc cutiei de viteze; motorul nu este extrem de performant, dar este mai bun considerabil fata de cel de oltic; am un amic care are asa ceva facut si de fiecare data cand mergea la curse batea toate olticurile...
pe de alta parte, incap motoare boxer, pt ca cele in linie ar iesi afara prin botul masinii...
stiu un oltic cu motor de reno 1.7 diesel facut experimental chiar la fosta uzina, dar are motorul pus transversal si cam toata fata masinii (ma refer la structura) este modificata...
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Dum 27-Sep-2009 18:02

talash scrie:@jgr1001 - is mare fan al aeroplanelor....am fost fascinat de Doru Davidovici cand eram mai mic si citeam.


Formidabil! Cum ajungi sa discuti de DD cu cine nu te astepti. Ma bucur sincer ca sunt si altii care l au citit :wink:


Înapoi la “CITROEN Sport”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv