vine iarna :-s ce facem cu cauciucurile?

Forum de discutii generale despre Citroen C-Crosser.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
alex_maistoru
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Joi 25-Noi-2010 16:11
Localitate: Craiova
Contact:

vine iarna :-s ce facem cu cauciucurile?

Mesajde alex_maistoru » Mar 25-Oct-2011 21:43

Voi la ce v-ati gandit in legatura cu cauciucurile? exista posibilitatea sa imi dea eruare computeru de bord daca imi pun second-hand? am avut o problema cand aveam pe fata mai late decat pe spate si imi aparea in bord probleme de tractiune.. dar acum le-am pus pe toate 4 255/55 si nu mai am probleme decat ca imi freaca putin la viraj maxim
Mi se spune Alecs dar prietenii imi spun BA !

niq
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Lun 03-Oct-2011 15:02
Localitate: Bucuresti

Re: vine iarna :-s ce facem cu cauciucurile?

Mesajde niq » Mar 25-Oct-2011 21:52

alex_maistoru scrie: nu mai am probleme decat ca imi freaca putin la viraj maxim


nu am C-crosser... dar mie asta nu mi se pare un lucru bun. cauciucurile pe care ti le-ai pus sunt acceptate de producator ? le ai in carte/talon ?
iar legat de SH... daca-ti iei noi si le tii 2 ani de zile pe masina, iti da eroare ca sunt cauciucurile tocite ? :lol:

Avatar utilizator
alex_maistoru
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Joi 25-Noi-2010 16:11
Localitate: Craiova
Contact:

Re: vine iarna :-s ce facem cu cauciucurile?

Mesajde alex_maistoru » Mar 25-Oct-2011 21:56

niq scrie:
alex_maistoru scrie: nu mai am probleme decat ca imi freaca putin la viraj maxim


nu am C-crosser... dar mie asta nu mi se pare un lucru bun. cauciucurile pe care ti le-ai pus sunt acceptate de producator ? le ai in carte/talon ?
iar legat de SH... daca-ti iei noi si le tii 2 ani de zile pe masina, iti da eroare ca sunt cauciucurile tocite ? :lol:


aveam pe fara 255/55 r18 si pe spate 225/55 si deasta cred ca imi dadea erauarea pentru ca dupa ce le-am pus la fel nu mai zicea nimic in bord. le am in carte numai ca au pinii putin mai mari decat cele vechi sunt ceva cu 98V si freaca fparte putin dar totusi se simte.
Mi se spune Alecs dar prietenii imi spun BA !

colega
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mie 29-Dec-2010 23:55
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde colega » Mar 25-Oct-2011 22:24

Aici sunt doua aspecte:
- unul legal, adica poti monta orice marca si dimensiune de anvelope atata timp cat aceasta din urma e trecuta in talon. Pentru Crosser se dau doua dimensiuni: 225/55/18 respectiv 205/70/16.
- unul tehnic, adica diametrele exterioare ale anvelopelor montate pe punti trebuie sa fie aceleasi pentru a evita ametirea controlului tractiunii si chiar a controlului stabilitatii; diametre diferite la aceeasi viteza de deplasare dau viteze unghiulare diferite si intristeaza electronica.

Concluzie: daca tot vine iarna, pune 4 anvelope identice de dimensiunile specificate si te-ai pus bine si cu legea si cu pretentiile trasurii... :)

niq
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Lun 03-Oct-2011 15:02
Localitate: Bucuresti

Mesajde niq » Mar 25-Oct-2011 22:32

atata timp cat dimensiunile sunt trecute in talon, nu are voie sa-ti frece pe nicaieri, nici macar la viraje stranse.
cat despre starea cauciucurilor... poti sa-ti pui SH. dar pune-ti-le la fel (ma refer la dimensiuni).

colega
just curious
Mesaje: 14
Membru din: Mie 29-Dec-2010 23:55
Localitate: Cluj Napoca

Re: vine iarna :-s ce facem cu cauciucurile?

Mesajde colega » Mar 25-Oct-2011 22:36

alex_maistoru scrie:aveam pe fara 255/55 r18 si pe spate 225/55


Asta e cauza; alea de pe fata sunt mai late si mai inalte decat cele de pe spate. 55 ala e un raport, nu o dimensiune fixa... http://www.clubcitroen.ro/forum/tyre.php
Ultima oară modificat Mar 25-Oct-2011 22:53 de către colega, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
alex_maistoru
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Joi 25-Noi-2010 16:11
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde alex_maistoru » Mar 25-Oct-2011 22:38

din moment ce a disparut eruarea dupa ce le-am pus pe toate la fel cred ca asta era.
Va multumesc pentru promptitudine si raspunsuri !
Mi se spune Alecs dar prietenii imi spun BA !

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 25-Oct-2011 22:39

Crosserul are tractiune 4x4, banuiesc ca de aici a venit eroarea. Eu am cumparat c5-ul cu cauciucuri pe fata 215/55/r16 si pe spate 225/55/r16 si nu a dat nici o eroare (ESP-ul sau ceva) dar, evident, are tractiune fata. La 4x4 se recomanda nu numai sa fie aceleasi dimensiuni ci sa fie anvelope IDENTICE ca model, an de productie, etc. Stiu ca nu m-au lasat la un Subaru Forester sa pun pe fata un model diferit (aceleasi dimensiuni) decat daca schimbam toate 4. Si era foarte imperativ tipul.

Si te rog eu frumos: eroare nu altfel.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
alex_maistoru
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Joi 25-Noi-2010 16:11
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde alex_maistoru » Mar 25-Oct-2011 22:43

Da erOare era normal.
Si cand aveam decat fata cuplata tot aparea dupa cativa km
Mi se spune Alecs dar prietenii imi spun BA !

Avatar utilizator
alex_maistoru
just curious
Mesaje: 21
Membru din: Joi 25-Noi-2010 16:11
Localitate: Craiova
Contact:

Mesajde alex_maistoru » Mie 02-Noi-2011 11:26

Am scapat. pe pirelli scorpion zero de le am acum scrie M+S :D
Mi se spune Alecs dar prietenii imi spun BA !


Înapoi la “Citroen C-Crosser”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv