Daca e noua, negociaza pretul. Merita si merge.

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

nicdan
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Vin 18-Dec-2009 19:06
Localitate: Bucuresti

Daca e noua, negociaza pretul. Merita si merge.

Mesajde nicdan » Joi 22-Apr-2010 00:59

Nota: mi-a venit ideea acestui subiect de la ultimul meu post, in care am adus vorba despre faptul ca am facut asta.

Nota 2: am citit foarte multe review-uri pe net la f. multe marci/modele inainte de a cumpara C5, asa am ajuns la concluzia ca C5 ofera cel mai mult in banii platiti pentru aceasta clasa.

Nota 3: ar fi deja a 3-a oara daca as mentiona dealerul, si a trecut prea mult timp de cand am citit regulamentul pentru a retine daca am voie sau nu, asa ca uitati-va in posturile mele anterioare ca sa nu intru eu in bucluc.


Introducerea e poveste, se poate sari.

Cum am gasit masina:
Am vazut initial oferta la motorizarea 1.8 benzina la 16.500 E TVA inclus, "super" mi-am zis mai ales tinand cont de echipare. Am trecut pe 2.0 benzina in cele din urma in mod special pentru cele 2 extra airbags (siguranta este de maxima importanta pt mine ruland mult in afara orasului) si pentru cei cativa cai putere in plus care ar ajuta la depasiri, si indirect tot la siguranta.

Am sunat cautand oferta la toti dealerii listati pe citroen ro, 2 din Bucuresti nu au raspuns, am sunat la Pitesti, Brasov, nu o mai aveau. Ploiesti. Ploiesti -- Bingo.

Negocierea:
- In prima zi am ajuns pe la 12 la ei (el, era un tip in tot dealershipul), mi-am exprimat intentia, am ascultat povestea, m-am suit in 2l HDi ul de acolo (fara testdrive, era inauntru).
Pe la ora 16 am exprimat dorinta de a o cumpara. In timp ce pregatea bonul de comanda:
->> daca aude mama ca e peste 21k ma dezmosteneste plus
->> am sa va rog sa lasati la pret ca plec. A sunat la centru (1 din cei 2 care nu raspuns in Bucuresti), intr-o ora hartie cu x reducere.
Am plecat, era tarziu.
- A doua zi eram acolo la 9:30.
->> Trimit sa te rupa sa te sparga sa te faca (sfatul varului, traieste intr-o astfel de lume, bleah)-- nu ti-o vand.
->> Ramane ca ieri. -- Ok
->> Nu imi da tata bani daca e peste 20k. TREBUIE sa fie cu 19 in fata-- minus x, deja suna bine.
->> Pun juma' n-am de unde sa scot atat -- minus x, nu cred ca ar fi mers mai jos.

La intoarcere in Buc spre sfarsitul zilei, am zarit un dealer Citroen, m-am oprit la ei. Din om in om am ajuns la cel ce "discuta" preturi. Din pacate era centrul celor din Ploiesti, iar tipul era cel care aprobase TOATE scaderile de pret, mi-a recunoscut numele lol. Nu mi-a mai facut alta oferta.

Totusi am luat-o cu peste 2k Euro mai ieftin decat OFERTA!!!
Povestea cu mama si cu tata sunt exact asta, poveste. Dar f u n c t i o n e a z a!. Vivat copiii de Dorobanti!

Succes, si felicitari pentru alegere
Adversus solem ne loquitor!

Avatar utilizator
SPF
pasionat
Mesaje: 318
Membru din: Mie 16-Dec-2009 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde SPF » Joi 22-Apr-2010 09:37

Deci nu am inteles foarte bine. L-ai amenintat pe dealer cu bataia sau el pe tine?

Trimit sa te rupa sa te sparga sa te faca (sfatul varului, traieste intr-o astfel de lume, bleah)-- nu ti-o vand.

Eu zic ca puteai sa negociezi civilizat fara sa te faci de rahat pe la dealer si o scoteai la aceiasi bani. Pentru ca probabil au facut un misto de tine dupa ce ai plecat de nu-ti dai seama.

Din ce imi povestesti tu mi-e cam rusine de rusinea ta. Cum sa te duci sa iti cumperi C5 si sa povestesti de mama si de tata? Cati ani ai?
Ultima oară modificat Joi 22-Apr-2010 09:42 de către SPF, modificat 1 dată în total.

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Joi 22-Apr-2010 09:40

:lol: Nici eu nu am priceput partea asta. Oricum daca ai luat-o in 2009 si era fabricatie 2008 era normal sa-ti faca reducere.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 22-Apr-2010 11:22

felicitari, am sa aplic neaparat algoritmul tau de negociere! e ... cool... :shock: :shock: :shock:
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
SPF
pasionat
Mesaje: 318
Membru din: Mie 16-Dec-2009 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde SPF » Joi 22-Apr-2010 11:27

Adica respectul de sine te lasa sa conduci o negociere in felul asta?

Eu de exemplu am niste chestii pe care nu le-as face pe bani. De exemplu nu m-as tunde pe jumatate de cap si dupa aia sa ma duc la intalniri cu beneficiari, arhitecti, etc. Sau nu m-as duce sa negociez o masina din clasa mare/business si sa spun ca ma bate mama acasa. Frate, trebuie sa mai iau contact cu oamenii aia cativa ani pentru service si garantie. Nu as vrea sa dau ochii cu ei din postura de papagal.
Deci eu cand negociez o masina o negociez cu demnitate. Scot cat se poate, cand nu se mai poate asta e. Dar nu ma tavalesc pe jos pentru 100 de euro.


Chestia cu d a r f u n c t i o n e a z a nu este o smecherie.

Poti sa te duci la un restaurant de lux si sa ii scuipi unuia in mancare. Ala evident se ridica de la masa si pleaca iar tu poti sa te asezi in locul lui si sa mananci toata mancarea aia scumpa de pe masa. Nu e etic, dar functioneaza ;)

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Joi 22-Apr-2010 11:35

Dura exprimarea dar adevarata.
Sau dura d a r f u n c t i o n e a z a :lol:

nicdan
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Vin 18-Dec-2009 19:06
Localitate: Bucuresti

Mesajde nicdan » Joi 22-Apr-2010 18:12

Heh, dure raspunsuri :wink: , desi nu ar trebui.

In primul rand, am 28 de ani si am cumparat masina din banii mei castigati de mine prin munca mea. Faptul ca dealerului i-am zis ceva nu inseamna ca e adevarat, ar fi trebuit sa fie clar pentru oricine a negociat candva ceva, si atentie, cand negociezi folosesti toate argumentele pe care le ai sau le inventezi pentru a obtine ceea ce vrei, am invatat asta din activitatea mea profesionala. Mai mult, nu m-am tavalit (timp de o zi si jumatate, apropos) pentru 100 de euro, ci pentru o reducere de peste 10% sub oferta de piata.

In al doilea rand, cand stai si calaresti si bati la cap un om o zi intreaga, iar el este singurul angajat din acel dealership - deci nu ma putea pasa altcuiva si nu ma putea da afara, acea persoana poate sa cedeze nervos, si sa uite de eventuale "training-uri" de vanzare si sa foloseasca niste formule mai curand jignitoare, cauzand reactia mea care oricum a fost mult mai voalata decat am descris-o intr-o singura fraza mai sus. Sa nu se inteleaga in vre-un fel ca incerc sa ma justific fata de voi, ci descriu argumentele care au mers si pe cele care nu au mers, precum si circumstantele in care au fost folosite.

In al treilea rand, initiativa de a face prima reducere sub oferta a fost a lor, care era intr-adevar 250 Euro, dar care mi-a aratat disponibilitatea lor de a negocia.

In al patrulea rand, mi-am atins un scop nu foarte usor de realizat. Nu imi este rusine, ci ma mandresc cu asta, asa ca nu ar trebui nici tie sa iti fie rusine, SPF.

Iar la HQ in Bucuresti, dupa ce mi-a recunoscut numele directorul de vanzari, am stat la taclale jumatate de ora si s-a purtat intr-un mod foarte agreabil si civilizat. Ma astept sa am parte de acelasi tratament de fiecare data cand voi merge acolo, pana acum asa a fost.

Expunerea mea avea un scop constructiv, cu rol de a ajuta pe oricine ar avea nevoie de ajutor in acest subiect, si ma simt un pic dezamagit de o comunitate despre care credeam ca ar putea fi un pic peste standard, judecand dupa gusturi. Am vrut sa arat ca se poate obtine mai mult decat -250 Euro, si cum se face asta, cu un pic de rabdare, perseverenta si imaginatie, si sfatuiesc pe oricine isi va cumpara o masina, Citroen sau nu, sa faca la fel :!:

La revedere
Adversus solem ne loquitor!

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Joi 22-Apr-2010 19:51

Ehee, negocierea nu e asa simpla cum o vezi tu si oricum este vorba de argumente, nu de minciuni pentru ca mai exista ceva si anume etica. Nu stiu profesia ta dar a mea are legatura cu asa ceva si stiu ce vorbesc.
Oricum mie personal topicul asta mi se pare " la repezeala" (ca sa nu zic"la bascalie") adica esti asa mandru de acea realizare (pardon reducere), de nu-ti mai incapi in piele.
Oricum bravo tie, ai obtinut ce ai vrut, sa te bucuri de masina cat mai multi km fara probleme.

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 22-Apr-2010 20:46

Oare daca le-ai explica ca la Accord primesti o benzinarie de carburant, la reno pretu ii sub pivnita iar volskwagenu tocmai are o reducere suplimentara de 3000 de euro, nu ar fi mai eficient? (chestii care sa fie pe bune pentru ca oferte care sa iasa in ochi fac toti)

Cred ca sunt mai multe feluri de oameni. Daca vor sa obtina o reducere la dealer face orice pentru asta, daca vrea sa iasa un consum mic, strica masina pentru asta. Din pacate tot pe sistemul asta este si crima pentru bani. Cred ca nu e normal.
"If in doubt, flat out!"

nicdan
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Vin 18-Dec-2009 19:06
Localitate: Bucuresti

Mesajde nicdan » Joi 22-Apr-2010 21:03

Nu vroiam sa mai continui, dar hai inca un post, scurt.

Singurul domeniu/sector de activitate in care este necesara sinceritatea - de cele mai multe ori- este medicina. Pentru tot restul este chiar recomandabil sa ascunzi, modifici, ignori etc. adevarul (exemplu: politica, afaceri, sport, atragerea unui partener/unei partenere, diplomatie, religie, educatie, s.a.m.d.).
Pentru mine suma necheltuita este importanta, astfel orice neadevar folosit in ceea ce eu intr-adevar consider negociere devine argument perfect valabil atata timp cat nu poate fi contra-argumentat, altfel nu l-as fi folosit.

Am mentionat deja de ce am postat, nu mai repet.

Multumesc pentru urari.
Adversus solem ne loquitor!

Avatar utilizator
SPF
pasionat
Mesaje: 318
Membru din: Mie 16-Dec-2009 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesajde SPF » Joi 22-Apr-2010 22:26

Ajungi in viata la un moment la care stii ca daca tragi mai tare mai obtii o reducere. Si totusi nu o faci. Este linia fina dintre a ramane prieten cu vanzatorul si a avea alte beneficii de la el, nu neaparat bani, sau a-l prinde la ananghie, a-l strange cu usa cat poti de tare si a ti-l face dusman.

In principiu sper sa nu iti iasa pe nas si pe urechi reducerea aia in service la revizii sau diverse operatiuni pe garantie. Pentru ca tin sa te anunt ca dealerul castiga foarte mult si din after-sales service.

Tehnicile tale de vanzari si negociere vad ca se bazeaza pe metoda "loveste si fugi".


Iti spun doar atat: eu cand am ajuns in service cu masina (Fiat cumparat nou) mi s-au schimbat 3 becuri arse fara sa mi se ia niciun cent pentru becuri sau manopera. Si cred ca stii ca becurile nu fac obiectul garantiei. Pur si simplu sunt prieten cu toata lumea din firma aia de cand mi-am cumparat masina. In strainatate ca in Romania nu cred ca exista relatia asta vanzator-client. Dar asa ca idee, mai puteam sa scot 300 de euro cand am negociat masina, doar ca am castigat de 2 ori banii aia in garantie. Eu cand am o problema de rezolvat nu sunt pus in coada listei peste doua saptamani, sunt programat maine.

Bine, eu am si o prestanta, un statut social. Lucrez la o firma care la randul ei vinde chestii deosebit de scumpe. Ar fi dat urat-urat de tot sa ma dau cu capul de pereti pentru cateva sute de euro cand lumea ma cunostea si stia cu ce ma ocup.

nicdan
just curious
Mesaje: 10
Membru din: Vin 18-Dec-2009 19:06
Localitate: Bucuresti

Mesajde nicdan » Mar 27-Apr-2010 23:39

Si iata ca ma intorc, m-am gandit mai bine.

Am mentionat deja lucrarea pe care mi-au facut-o pe loc fara plata, fara garantie.

M-am gandit la urmatoarele: in cele din urma este un forum dedicat posesorilor de Citroen, si eu aici invat despre sau arat altora cunostinte intr-un fel sau altul legate de C. Daca ceea ceea ce am de adaugat la baza de cunostine este util unora, excelent. Daca nu e util, sau daca e respingator altora, trebuie ignorat. Nu sunt atat de mofturos in ceea ce priveste invatatul, iar acest post este despre dezvoltarea relatiei mele initiale cu dealerul, si nu despre filozofia mea de viata, deci se poate spune "hors sujet" la cateva raspunsuri.

Te felicit pentru prestanta si statutul castigate prin job, SPF. Cu siguranta e motiv de mandrie.
Adversus solem ne loquitor!


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern