problema garantie C5 III

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: problema garantie C5 III

Mesajde bogwol » Sâm 31-Mar-2012 09:39

alexg scrie:salutare,
ma poate ajuta careva care a mai trecut prin experiente de genul asta, am nevoie de o indrumare, etc.

Am de aproximativ un an, un C5 III, acu' 2 zile, mi-a cazut ambreiajul, pur si simplu deodata nu a mai intrat in viteza, in nici una... .
a, dus masina la SD Prestige, au facut constatarea, au trimis pozele catre Citroen Romania, etc.

Revin cu urmatoarele precizari, masina are 29.000 km, este in garantie, prima revizie fiind efectuata la Citroen, totul ok + ca nu am permis de ieri, nu este prima masina, nu fac greseli care te invata din scoala sa tii piciorul deasupra ambreiajului, etc......asta ca sa fie clar din start.



Se pare ca si eu am probleme la discul de ambreiaj. Masina are acum 30.000 km dar oarecare semne (pe care eu nu le-am interpretat cum trebuie, crezand ca sunt gunoiae in motorina) au inceput sa apara de pe la 28.000 km. In momentul in care schimb viteza, masina intra in usoare trepidatii in special la vitezele mici, ca si cum ar fi subturata. Mi-a spus cineva ca asta ar fi o problema a discului. Poate sa imi confirme cineva? Masina este inca in garantie, asa ca m-as duce peste ei.

Colegul alexg cum ai rezolvat-o?

alexg
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Mie 22-Feb-2012 18:58
Localitate: bucharest

Mesajde alexg » Joi 19-Apr-2012 10:25

Salut Bogwol.
Acum am vazut mesajul tau. Ai reusit ceva? Sfatul meu sincer, este sa te duci rapid la ei la garantie. Lucrul bun este ca tie ti-a dat macar ceva de inteles ca masina are ceva, o trepidatie ceva, mie nu-mi daduse absolut nimic, a picat si gata.

Eu nu am rezolvat, m-am tiganit cu ei si degeaba, expertize peste expertize, Citroen Romania, ca domne ca nu am avut cauciucuri de iarna si din cauza asta am patinat masina si a cedat kit-ul de ambreiaj cu volanta.
Din punctul meu de vedere asta este cea mai mare tampenie. Tin sa mentionez ca am avut o gramada de masini, corect SH, nu noi ca cea luata de l Citroen si nu am avut dreptate, inclusiv, BMW, Audi, Americance, etc.

Eu am dat masina. Din punctul meu de vedere, o tiganie totala. Garantie la ochi si pa! sa ma in ei de nesimititi, am ramas cu un foarte mare gust amar. USB-ul incepuse sa nu mai mearga tot timpul, Blotooth-ul la fel. Daca te duceai, ziceau ca domne sa asteptam sa pice si daca pica o dadea pe tine. La 15 k de km, schimbate basculele. Acuma iar incepuse sa troncane ceva pe suspensii. Poate pentru unii as fi killer de masini, nu sunt fratilor, dar nici nu dai 27k pe o masina, sa am grija cum calc pe strada cu ea.

Parerea dupa achitionarea C5-ului 2011, si dupa 30.000 km, 10.000 numai afara, in franta, Anglia, etc, ca este o masina slaba, foarte scumpa ca si intretinere iar de garantie.......mai bine Logan

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: pont Institut Iasi

Mesajde bogwol » Vin 20-Apr-2012 10:31

vedeumbre scrie:am patit-o la honda si le-am solicitat un raspuns scris oficial in care sa explice de ce nu se inlocuieste pe garantie. apoi le-am solicitat sa schimbe ambreiajul in prezenta mea si sa mi-l dea pe cel defect pentru expertiza tehnica de specialitate la Iasi la institut. cand am pomenit de expertiza la iasi au luat foc. in 2 saptamani era schimbat pe garantie...so nici la dacie nu cade ambreiajul asa repede.
ameninta-i cu iasiul si s-ar putea sa ai noroc.


care este faza cu institutul de la Iasi? Am fost ieri la service si mi-au confimat problema cu ambreiajul. Acum ma pregatesc psihic pentru nervii ce vor veni. Prin urmare, mi-ar fi de folos sa stiu ce institut e la Iasi cu competente in aceasta problema.


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos