geometrie roti

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

geometrie roti

Mesajde bogwol » Vin 21-Sep-2012 12:45

Salutare tuturor!

Masina mea face peste vre-o luna 3 ani si pana acum nu i-am facut geometria computerizata. Nu am probleme evidente, dar ma bate gandul sa fac o astfel de verificare. Intrebarile ar fi:
- recomandati ca aceasta operatie sa fie facuta intr-un service Citroen sau sa se faca si in alte parti, in service-uri cu mai putine galoane dar cu oameni mai inimosi si eventual mai priceputi?
- poate recomanda cineva un loc de incredere in care sa fac aceasta verificare?

Multumesc si drum intins!

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 21-Sep-2012 13:27

eu am fost la ei la dudesti si foarte ok
http://www.auto-soft.ro/Contact-Auto-So ... ti-111.htm
recomand
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Vin 21-Sep-2012 14:05

am citit pe alte site-uri oameni foarte nemultumiti de prestatia celor de la autosoft dudesti. prin urmare, nu intra in calcul

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Vin 21-Sep-2012 14:21

eu am fost acum 3 ani :D
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Avatar utilizator
sandor mihai
pasionat
Mesaje: 1649
Membru din: Mie 07-Sep-2005 18:34
Localitate: cluj napoca
Masina: Citroen C5 2.0 hdi 2003
2: Citroen C5 2.0 hdi 2007
3: Citroen XM 2.1 TDI 1993

Mesajde sandor mihai » Vin 21-Sep-2012 16:52

de ce vrei sa te legi la cap daca nu te doare ?reglezi directia doar daca schimbi piese de la directie (cap bara, bieleta directie), daca iti uzeaza cauciucurile sau in caz de accident.unghiurile directiei nu "se uzeaza".daca nu ai schimbat astfel de piese reglajul e inutil sau poate chiar ti-o deregleaza.
BX-ul NU VA DISPAREA NICIODATA DIN INIMA MEA.
LEXIA, DIAGBOX TEST AVAILABLE.


APROAPE ORICE PIESA DE C5 1 si 2,DISPONIBILA !!!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Vin 21-Sep-2012 17:11

bogwol scrie:am citit pe alte site-uri oameni foarte nemultumiti de prestatia celor de la autosoft dudesti. prin urmare, nu intra in calcul


Eu sunt unul dintre cei care le-ar pune bomba.
Cand foloseam varianta I, care nu are gaura centrala la janta, a trebuit sa ma duc peste tot pentru ca nu scapam de vibratii si era musai sa aiba flansa cu prezoane.
Ei bine, cate ciocane a putut vedea flansa aia pe care un natarau a scos-o de pe o alta masina ca s-o puna pe masina lui de centrat, nu vrei sa stii.

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Re: geometrie roti

Mesajde costevlad » Vin 21-Sep-2012 18:42

bogwol scrie:Salutare tuturor!

Masina mea face peste vre-o luna 3 ani si pana acum nu i-am facut geometria computerizata. Nu am probleme evidente, dar ma bate gandul sa fac o astfel de verificare. Intrebarile ar fi:
- recomandati ca aceasta operatie sa fie facuta intr-un service Citroen sau sa se faca si in alte parti, in service-uri cu mai putine galoane dar cu oameni mai inimosi si eventual mai priceputi?
- poate recomanda cineva un loc de incredere in care sa fac aceasta verificare?

Multumesc si drum intins!


Am o curiozitate...ce probleme si cheltuieli ai avut in acesti 3 ani cu masina? De putina vreme mi-am luat si eu un c5 si toata lumea mi-a zis sa ma scap de el.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: geometrie roti

Mesajde bogwol » Mar 25-Sep-2012 09:41

costevlad scrie:
bogwol scrie:Salutare tuturor!

Masina mea face peste vre-o luna 3 ani si pana acum nu i-am facut geometria computerizata. Nu am probleme evidente, dar ma bate gandul sa fac o astfel de verificare. Intrebarile ar fi:
- recomandati ca aceasta operatie sa fie facuta intr-un service Citroen sau sa se faca si in alte parti, in service-uri cu mai putine galoane dar cu oameni mai inimosi si eventual mai priceputi?
- poate recomanda cineva un loc de incredere in care sa fac aceasta verificare?

Multumesc si drum intins!


Am o curiozitate...ce probleme si cheltuieli ai avut in acesti 3 ani cu masina? De putina vreme mi-am luat si eu un c5 si toata lumea mi-a zis sa ma scap de el.


Probleme majore nu am avut cu el:
- jupuit volan de piele: schimbat pe garantie
- rupt un ormament de plastic de la un scaun: schimbat pe garantie
- conducta de care duce la sfera suspensie fata dreapta - aparuse ulei la o imbinare: schimbata pe garantie
- s-ar putea sa am ceva probleme cu discul de ambreiaj (am senzatia ca patineaza din cand in cand, absolut aleator): am incercat sa il schimb pe garantie, dar nu cred ca voi reusi (vor sa fie demontat, vine un expert de la Citroen peste cateva zile, daca omul a avut o noapte plina inainte poate mi-l aproba pentru schimbarea pe garantie, pana vine piesa de schimb sta masina desfacuta vreo 3 sapt in service) dar intrucat nu costa prea mult (vreo 1000 lei piesa originala la reprezentanta) o voi schimba eu cand va fi efectiv nevoie

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Mar 25-Sep-2012 23:52

Ma bucur mult sa aud asta. Pentru ca mie imi place enorm de mult si sper sa ma bucur multa vreme linistit de el.
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos