USB BOX si control telefon

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

USB BOX si control telefon

Mesajde costevlad » Sâm 20-Oct-2012 09:48

As dori sa-mi pun un USB BOX oare se poate daca masina nu a venit cu optiunea asta ?

Imagine

La masina pot sa-i pun sim insa as vrea sa stiu daca se poate cumva conecta telefonul la acel sistem.
Asa arata bordul la mine:
Imagine

Merci anticipat celor care vor incerca sa-mi dea un raspuns.
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Sâm 20-Oct-2012 11:55

Salut, ai navigatie? Daca ai varianta fara navigatie se poate monta foarte simplu. Se gaseste ca accesoriu la dealer iar montajul il poti face si singur.
Daca ai navigatie nu stiu sigur sa-ti spun daca merge dar cred ca ar trebui sa mearga. Numai Cd charger sa nu ai ca se conecteaza in mufa radioului in locul chargerului.

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Dum 21-Oct-2012 20:48

Bordul meu arata exact ca si cel din imagine...va rog sa ma ajutati daca aveti ceva idei
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Lun 22-Oct-2012 08:49

se poate monta suplimentar, indiferent daca ai navigatie sau nu; eu am sistenul de navigatie myway si am montat suplimentar la dealer si usb-boxul.

apropo, ai grija sa nu ti-l monteze ca in prima poza, altfel risti sa nu ti sa inchida capacul torpedoului din cauza mufei care intre in usb box. eu il am montat pe partea superioara a torpedoului, mai in spate, astfel incat sa incapa lejer si memoria usb.

ca si constatare, o sa fi dezamagit de "scula": pe ecranul navigatiei nu iti apare decat nr piesei, fara nume cantaret, nume melodie, etc.
eu mi-am montat-o intrucat a fost gratis, altfel nu as da 3- 5 mil pe ea

exclu20
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 24-Feb-2012 17:35
Localitate: Oltenita

Mesajde exclu20 » Lun 22-Oct-2012 11:07

prin USB se poate transfera lista de contacte din telefon?
am tot incercat sa conectez prin bluetooth si nu reusesc. sa scriu toata lista de contacte e groaznic.
Are cineva idee cum se poate face?
Exclus varianta cu copierea pe SIM. multe contacte din lista au 2-3 numere de telefon si adrese de e-mail.

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Lun 22-Oct-2012 11:35

Pe mine ma intereseaza si sa pot cumva sa vorbesc la telefon prin sistemul masinii pentru ca vorbesc destul de mult la volan.

Daca a reusit cineva sa-si conecteze telefonul la masina...nu ma intereseaza numerele din agenta...doar sa raspund si sa inchid.
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Lun 22-Oct-2012 13:26

Am studiat si USB Box-ul merge pe RD4, RT3 si RT4 deci se poate monta si pe masina initiatorului topicului.
Pentru telefon ai nevoie de modul bluetooth. Daca masina nu a avut din fabrica, la dealer nu-ti monteaza sau poate iti monteaza dar costa cateva sute bune de euro. Aici te pot ajuta eu mult mai ieftin, eu mi-am montat singur.
Conectarea telefonului la masina se face prin bluetooth, usb-ul nu are legatura. Transferul de contacte se face prin bluetooth.

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Lun 22-Oct-2012 17:09

Si cum fac sa pot conecta prin bluetooth? Ma poti ajuta?
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Lun 22-Oct-2012 17:13

Ai modul bluetooth pe masina? Verifica daca sus la plafoniera, pe langa ledurile de ambianta ai un dreptunghi de 2cm lungime si de 0.5 cm latime negru sau bej. Daca e negru ai BT, daca e bej, nu ai.

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Lun 22-Oct-2012 17:49

Nu ai putea sa pui o poza sa stiu exact ce caut?
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Lun 22-Oct-2012 18:18

Dreptunghiul indicat in poza este microfonul de la sistemul BT. Daca nu e negru, ai doar un capacel de plastic.
Imagine

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Lun 22-Oct-2012 19:54

Asa arata la mine. Web Page Name

Iar in meniu am optiuni de telefon,ring tone si etc...buton de raspuns pe volan.

As dori sa fac un update si la firmwere si la harti. Ma poti ajuta?


Raman dator daca ma ajuti.
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

silviu_79
pasionat
Mesaje: 592
Membru din: Joi 04-Dec-2008 17:21
Localitate: ag

Mesajde silviu_79 » Lun 22-Oct-2012 20:57

Nu se poate deschide poza.
Ai optiunile in meniu pentru telefonul integrat, undeva pe rcd ai un loc in care bagi un sim card.
Cu update de harti nu te pot ajuta, poate bogwol ca el stiu ca studiase problema.

costevlad
simpatizant
Mesaje: 65
Membru din: Sâm 18-Aug-2012 10:09
Localitate: Oradea

Mesajde costevlad » Lun 22-Oct-2012 21:10

Am incarcat poza iar...da am intrare de sim insa mi se pare o prostie sa am o cartela doar pt masina.
Imagine
Pentru cei care vor sa ma cunoasca mai bine: http://www.youtube.com/user/traiescsazambesc

crisscream
simpatizant
Mesaje: 82
Membru din: Sâm 14-Noi-2009 18:12
Localitate: Numana(AN) , Italy

Mesajde crisscream » Lun 22-Oct-2012 22:42

Cred ca cel mai simplu ai rezolca cu un Parott . Odata conectat telefonul (prin blutooth) poti vizualiza nr din agenda pe ecranul aparatului si are inclusiv comenzi vocale. Eu il am de aproape 4 ani si sunt foarte multumit de el.Daca vrei sa vezi cum arata pe masina pot sa fac o poza maine.


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv