update sistem navigatie

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

mihai_ro77
simpatizant
Mesaje: 38
Membru din: Lun 22-Sep-2008 16:45
Localitate: Galati

Mesajde mihai_ro77 » Mar 10-Sep-2013 14:04

Am gasit, pate sa-mi traduca cineva.
Multumesc.
Imagine
U.M.T.

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mie 11-Sep-2013 07:46

mihai_ro77 scrie:Am gasit, pate sa-mi traduca cineva.
Multumesc.
Imagine


ce ar fi de tradus? ai versiunea software 20.25

costelstefan
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Lun 02-Sep-2013 09:21
Localitate: NEAMT

Mesajde costelstefan » Mar 24-Sep-2013 22:04

PENTRU CEI CARE MA POT AJUTA CU UN SFAT:
DETIN UN C5 III 2008, IAR IN SEARA ASTA CD PLAYERUL A INCETAT SA MAI MEARGA. DIN ACEL MOMENT S-A OPRIT SI NAVIHATIA SI TOT. PE DISPLAY IMI APARE DOAR SIGLA CITROEN SI MESAJUL PLEASE INSERT UPGRADE CD. CE E DE FACUT?

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mie 25-Sep-2013 07:18

costelstefan scrie:PENTRU CEI CARE MA POT AJUTA CU UN SFAT:
DETIN UN C5 III 2008, IAR IN SEARA ASTA CD PLAYERUL A INCETAT SA MAI MEARGA. DIN ACEL MOMENT S-A OPRIT SI NAVIHATIA SI TOT. PE DISPLAY IMI APARE DOAR SIGLA CITROEN SI MESAJUL PLEASE INSERT UPGRADE CD. CE E DE FACUT?


incearca un upgrade de firmware. gasesti pentru Citroen (in functie de modelul de navigatie) pe gpsunderground. dupa simptomele descrise pare sa fie o problema de soft

AndreiABS
simpatizant
Mesaje: 52
Membru din: Dum 29-Sep-2013 11:40
Localitate: Craiova

Mesajde AndreiABS » Dum 29-Sep-2013 17:32

Buna seara.Am si eu navigatia pe un card SD si as vrea sa stiu daca se poate face un update?Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc!

Imagine

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Mar 01-Oct-2013 12:08

AndreiABS scrie:Buna seara.Am si eu navigatia pe un card SD si as vrea sa stiu daca se poate face un update?Ma poate ajuta cineva?
Va multumesc!

Imagine


cum am mai recomadat si la altii, intra pe gpsunderground. Poti face update atat la firmware cat si la harti, si ti se si explica ce/cum trebuie facut

costelstefan
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Lun 02-Sep-2013 09:21
Localitate: NEAMT

upgrade cd

Mesajde costelstefan » Mie 02-Oct-2013 20:50

Buna seara,
acum cateva zile ceream un sfat vis-a-vis de o situatie in care navigatia c5-ului meu a cedat din senin si imi aparea pe display mesalul please enter an upgrade cd. bineinteles in ideea de a ocoli reprezentanta, de teama costurilor mari, am apelat la doi tipi din bucuresti care, unul dupa altul, au incercat sa rezolve situatia venind cu niste cd pt update. rezultatul a fost destul de nasol, in ideea ca n-am reusit nimic (cd-urile respective incarcau niste info, apoi aparea o eroare si erau date afara).am mers apoi la o reprezentanta unde am incercat sa gasesc o solutie; acolo mi s-a pus testerul si surpriza navigatia mea nu se mai vede deloc, e ca si cum nici n-ar fi pe masina. in discutia cu tipul din reprezentanta i-am eplicat omului incercarile mele esuate de a rezolva ceva, iar concluzia lui a fost ca ar fi trebuit sa merg din prima la ei, in speranta ca atunci cand se mai vedea macar logo-ul citoen pe display poate ar fi reusit sa intre in meniul navigatie si on line sa faca acel update comunicand cu serverele citroen.
in final, mi-a zis ca nu are nicio soluite pt mine, ramanand doar sa incerc sa comand un cd cu softul original citoen (aprox 150lei) si sa incerc sa-l instalez si poate o sa mearga.
daca cineva a trecut printr-o situatie asemanatoare astept sugestii...
ma gandesc ca poate o avea ceva si hardul ...
am auzit ca ar fi o pers prin bucuresti care sa se priceapa la asa ceva...

PT POSESORII DE CITROEN UN MIC SFAT (nu stiu daca e 100% corect):
nu incercati update-uri oriunde si oricand; modelele noi au sisteme securizate si se poate ajunge la conflicte de date, ceea ce duce la blocarea sistemelor

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: upgrade cd

Mesajde bogwol » Vin 04-Oct-2013 14:56

costelstefan scrie:Buna seara,
acum cateva zile ceream un sfat vis-a-vis de o situatie in care navigatia c5-ului meu a cedat din senin si imi aparea pe display mesalul please enter an upgrade cd. bineinteles in ideea de a ocoli reprezentanta, de teama costurilor mari, am apelat la doi tipi din bucuresti care, unul dupa altul, au incercat sa rezolve situatia venind cu niste cd pt update. rezultatul a fost destul de nasol, in ideea ca n-am reusit nimic (cd-urile respective incarcau niste info, apoi aparea o eroare si erau date afara).am mers apoi la o reprezentanta unde am incercat sa gasesc o solutie; acolo mi s-a pus testerul si surpriza navigatia mea nu se mai vede deloc, e ca si cum nici n-ar fi pe masina. in discutia cu tipul din reprezentanta i-am eplicat omului incercarile mele esuate de a rezolva ceva, iar concluzia lui a fost ca ar fi trebuit sa merg din prima la ei, in speranta ca atunci cand se mai vedea macar logo-ul citoen pe display poate ar fi reusit sa intre in meniul navigatie si on line sa faca acel update comunicand cu serverele citroen.
in final, mi-a zis ca nu are nicio soluite pt mine, ramanand doar sa incerc sa comand un cd cu softul original citoen (aprox 150lei) si sa incerc sa-l instalez si poate o sa mearga.
daca cineva a trecut printr-o situatie asemanatoare astept sugestii...
ma gandesc ca poate o avea ceva si hardul ...
am auzit ca ar fi o pers prin bucuresti care sa se priceapa la asa ceva...

PT POSESORII DE CITROEN UN MIC SFAT (nu stiu daca e 100% corect):
nu incercati update-uri oriunde si oricand; modelele noi au sisteme securizate si se poate ajunge la conflicte de date, ceea ce duce la blocarea sistemelor


eu mi-am facut 3 update-uri de firmware singur pana acum si nu am avut nici o problema
parerea mea e ca dai degeaba cei 150 lei pe cd-ul de firma (din experienta mea cei de la reprezentanta sunt de multe ori mai putin cunoscatori decat multi de pe aici); as lasa varianta asta ca ultima alternativa
incearca sa iti faci singur respectivul update de pe site-ul recomandat de mine (oricum nu mai ai ce pierde, daca si cei de la reprezentanta ti-au zis ca nu au ce face)
o sugestie: ai incercat sa cureti capul de citire al device-ului cu un cd din acela special? poate fi murdar si de aceea nu citeste date

danny29
pasionat
Mesaje: 294
Membru din: Lun 23-Iul-2012 10:17
Localitate: ardeal

Mesajde danny29 » Lun 02-Dec-2013 17:01

Donez 2 dvd-uri update la navigatie, eu le-am cumparat cu 80 de Lei cine il vrea sa lase aici un mesaj NAVIDRIVE 3D (NG4) EUROPA + ROMANIA 2013-2014.
Testat de mine.

S.gabriel
simpatizant
Mesaje: 49
Membru din: Vin 18-Noi-2011 22:22
Localitate: braila

Mesajde S.gabriel » Mar 03-Dec-2013 10:50

eu sunt interesat de cd uri

danny29
pasionat
Mesaje: 294
Membru din: Lun 23-Iul-2012 10:17
Localitate: ardeal

Mesajde danny29 » Mie 04-Dec-2013 08:43

da-mi o adresa pe pm si am sa le trimit prin posta, sau daca vrei cu curierul.

Avatar utilizator
gabi_1050
pasionat
Mesaje: 174
Membru din: Joi 11-Iul-2013 23:56
Localitate: Deva
Masina: 5O8 GT 2O4cp
2: Vw Polo 9N,1.4,16V,75cp
3: ex car:407,1.6hdi,80kw

Mesajde gabi_1050 » Sâm 18-Ian-2014 00:10

migueldoro scrie:Imagine

Asta e modelul pe care il am eu in masina si nu stiu daca e compatibil cu cd-urile 2011-2012 pentru RT4-RT5.
http://www.leboncoin.fr/equipement_auto ... tm?ca=22_s
In link e poza cu anuntul , cd-urile pe care as vrea sa le cumpar.

Link-ul este inactiv,in foto ai rt4 sau rt5 (daca navi stie si bluetooth este rt5)
Update testat tentru rt4/rt5 aici.

Spor.

fast_lukaluka
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Sâm 29-Mar-2014 16:12
Localitate: iasi

please insert upgrade software 2.13

Mesajde fast_lukaluka » Sâm 29-Mar-2014 16:24

salut.acum 2-3 saptamani navidrive-ul meu de pe citroen c5 2008 station wagon nu a mai functionat,cerand cd de update.am cumparat un cd cu rt4 rt5 dar mi s-a blocat inauntru cd.am desfacut radio sa extrag cd-ul si cu ocazia asta am ferificat si hdd de 30 de gb care este in interior.surpriza hdd este varza,am reusit sa vad doar ca era partitionat in 4 parti 1: 1,96 gb 2:11,18 gb 3:1,12 gb 4:13,69 gb .nu am reusit sa vad nici un file de pe ele ulterior blocandu-se de tot.mi-am cumparat un alt hdd de 40 de gb(de 30 nu am gasit) cu 8mb de buffer cum era ala original si l-am formatat in fat 32.l-am montat la loc dar imi spune aceleasi lucru sa introduc cd-ul cu upgrade.il bag si se blocheaza din nou.am demontat din nou hdd si l-am partitionat ca ala original ,mai putin ultima partitie ,avand 4a de gb. i s-a intamplat cuiva ceva asemanator? si cum a procedat
m-as duce si la citroen la reprezentanta dar cred ca-s mai nestiutori decat mine.

Avatar utilizator
gabi_1050
pasionat
Mesaje: 174
Membru din: Joi 11-Iul-2013 23:56
Localitate: Deva
Masina: 5O8 GT 2O4cp
2: Vw Polo 9N,1.4,16V,75cp
3: ex car:407,1.6hdi,80kw

Mesajde gabi_1050 » Sâm 29-Mar-2014 22:01

Hdd trebuie sa fie industrial,sa reziste la socuri,temperaturi,etc,ex modelul TOSHIBA MK3029GAC
Imagine
Conteaza si versiunea de soft care ai avut-o instalata pe hdd.
Eu spre exemplu am facut clona disk la rt5 cu norton ghost la versiunea 8.31 si am pus-o pe rt5 cu versiunea 8.20 si nu a plecat.

Hdd trebuie sa il vada de fix 30G.Am avut o navigatie cu hdd de 40G care era formatata si o vedeam de 30G,ex. TOSHIBA MK4050GAC
Imagine

Colegul @kyn ( http://www.clubcitroen.ro/forum/profile ... le&u=13361 ) avea un hdd original de vinzare.
Poti sa incerci sa ii trimiti hdd-ul ......el are si rt5 sa ti-l verifice si imagine.Stie si cum se procedeaza la remediere de crash data.
Contacteaza-l! ....si eu am luat lectii de la el.

Te pot ajuta doar cu imaginea daca gasesti solutie de upload -Imaginea are 3.4G

Spor

fast_lukaluka
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Sâm 29-Mar-2014 16:12
Localitate: iasi

navidrive c5

Mesajde fast_lukaluka » Dum 30-Mar-2014 00:05

pai hdd meu e de 40 de gb.daca nu aloc 10 gb are sa vada doar 30gb banuiesc. hdd tau era partitionat?


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos