Achizitie C5

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Mar 30-Iun-2015 17:18

@Lucian
Eu vad ca fiind decenta o "perioada de injumatatire" a pretului de 5 ani, daca masina are kilometri rezonabili (~15kkm/ani) si e intretinuta corect.

Avatar utilizator
solovastru
simpatizant
Mesaje: 45
Membru din: Lun 20-Mai-2013 00:23
Localitate: Tg-Mures

achizitie

Mesajde solovastru » Sâm 04-Iul-2015 23:11

buna, am vazut acest anunt si tare ma intereseaza sa il vad pe fata. Problema e ca la o distanta de 3 zile dupa ce a aparut, pretul a scazut brusc cu aprox 700 eur. Stiti careva ceva mai multe informatii ?

multumesc

http://autovit.ro/anunt/citron-c5-ID7Ge ... 9f8c17af58

florin.rus
pasionat
Mesaje: 119
Membru din: Joi 09-Oct-2014 07:02
Localitate: Baia Mare
Masina: Citroen C5 Tourer 1,6 hdi
2: Toyota Auris
3: Nissan Pathfinder

Mesajde florin.rus » Joi 20-Aug-2015 12:31

Salutari, este vreun coleg care ar putea oferi detalii despre o masina daca ii dau seria de sasiu?

Bigtro
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Mie 05-Aug-2015 08:34
Localitate: Bucuresti

C5

Mesajde Bigtro » Sâm 03-Oct-2015 11:53

Salutare,

N-am mai avut timp sa va tin la curent cu demersul meu de achizitie a unui C5.

Azi totusi, mi-am facut timp sa scriu cateva cuvinte pentru ca mi se parea neaparat necesar.

Am fost si am vazut cam tot autovitul in materie de C5 - motoare de 2.0 si dupa 2010.

NU am gasit nici o masina in stare relativ ok si prin ok ma refer la carte service, km, istoric, estetic, functional.

Pentru cei care cauta la fel ca mine va sfatuiesc sa va feriti de "parcurile auto". Cele mai mari mitocanii sunt facute de acesti samsari.

Un exemplu este un domn de la Campina care are cateva C5-uri de vanzare.

Am fost si am vazut si eu masinile iar la verificare simpla dupa serie masinile aveau acum un an 300k km in conditiile in care acum au 150-160 k pe bord, daune, interventii si multe alte probleme.


Va las mai jos linkul ca sa nu va pierdeti timpul ca mine :

http://bebautooccasion.autovit.ro/

Zi frumoasa!

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Mesajde lucianmarius » Sâm 03-Oct-2015 23:17

Multumim de pont. Pentru cunmparatorul invatat, preturile de pe site-ul domnunlui arata de la 1 km ca nu pot fi masini 100% in regula. Sa dai km inapoi a devenit ceva real in tara noastra din pacate.

Eu as cumpara doar de la un vanzator ce are carte service, ce se poate confirma, sa fie in stare buna masina, atat tehnic cat si estetic daca pretul ar fi unul maricel.
Audi ce l-am luat este din familie cumparat, tot istoricul il cunosc, l-am luat, am facut CASCO si RCA, am pus benzina si ATAT.
La C5, totul parea ok la achizitie si dupa am bagat 2.500 eur in ea, vedeti jurnal de bord.

Daca pretul ar fi sub piata, cum e cazul domnului, nu as putea avea astfel de pretentii.

Oricum, la o piata matura, in care cumparatorul stie ce cumpara si isi respecta principiile si nu se asteapta ca un C5 de 5 ani cu "150.000" km la bord sa fie la 25% din pretul de nou cum era acest caz.

Mai idiot este ca daca vrei sa iti vinzi tu masina, nu ai loc de acesti soareci ce vand falsuri pentru ca nu suna nimeni.

Asa ca, NU MAI CUMPARATI DE LA RATATI.

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Mesajde ovybd » Dum 04-Oct-2015 09:02

lucianmarius scrie:
Mai idiot este ca daca vrei sa iti vinzi tu masina, nu ai loc de acesti soareci ce vand falsuri pentru ca nu suna nimeni.

Asa ca, NU MAI CUMPARATI DE LA RATATI.


Ai perfecta dreptate, dar din pacate e vorba aia la noi "Mama fraierilor e tot timpul gravida", daca nu ar fi creduli atunci nici astia nu ar exista. Iar cei ce sunt sceptici, intradevar nu mai baga in seama nici proprietarii ce vor sa isi vanda o masina. Problema la noi e ca vin specimene ca asta ce vand lucrurui frumoase pe exterior si putrede pe interior si atunci dicteaza pretul in piata, iar aici din acate nu ma refer numai la piata masinilor.

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Mesajde lucianmarius » Dum 04-Oct-2015 16:22

Imi amintesc acum 2 ani cand a venit tatal meu sa cumparam o masina pe la 5.000 eur.

Am testat cred ca peste 10 masini, numai junghiuri reparate, km falsi, acte false, cazaturi si alte cele. Majoritatea de la samsari. Erau asa de "shiny" in anunturi si cand deschideam cartea aceea service printata, imi venea sa le dau in cap cu ea.

Pana la urma am schimbat target-ul de km de la "100000" care probabil erau 150000-250000 reali la 200000 km in criteriile de cautare pe autovit.
A luat o toyota Auris de la un proprietar ok, la 180.000 km cu 4.500 eur, din 2009. (asta era in 2013). De atunci, o rezvizie si bujii a schimbat, atat. Am vb cu proprietarul de ce vinde asa ieftin si a zis ca nu l-a sunat nimeni si ca e disperat :D

Masina are 220.000 km. Merge foarte bine.

Rog toti ce cauta masina si vad tzepari, sa ii puna pe aici.

Va zic si eu de unul. Zamfir Elis din Pitesti. Vinde multe frantzuzesti.

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Mesajde iulian.arg » Lun 05-Oct-2015 13:31

"Dar unde carte tehnica nu e nimic nu e" :)
Si eu sunt de acord ca peste lipsa cartii de service nu trebuie trecut acolo unde este posibil.
Probabil ca la o masina de 2-3000 euro sau 12-15 ani nu prea mai conteaza daca are sau nu carte tehnica.
Insa o masina daca are intr-adevar 3-5 ani si ~150-200 mii km trebuie sa aiba numaidecat CARTE AUTENTICA cu toate interventiile (sau cel putin evidenta electronica).

Cand mi-am luat eu C5-ul in 2013, era printre cele mai scumpe C5-II aflate la vanzare.Nu eram foarte decis sa-l iau fiind 2.0 automat insa omul mi-a inspirat incredere si masina nu era o gogoasa umflata si pudrata. O luase in leasing pe firma, era pasionat de Citroenuri (avand inca vreo 3 pe firma si un Oltcit in restaurare) si avea carte service cu toate interventiile.
Masina nu era perfecta mecanic si nici full fara piele. Avea nevoie urgenta de revizie (preferand s-o dea mai ieftin fara revizie), cateva piese uzuale de schimbat si anvelope vara (masina avand inca anvelopele originale cu ~1mm profil si cu o mare boalfa pe unul din ele motiv pentru care nici nu am ajuns cu toate 4 acasa, insa erau originale inclusiv rezerva si aveau acelasi DOT toate 5). Celalalt set de jante cu anvelope de iarna erau tot originale si mai aveau cam 4-5 mm profil. Adunate cele 2 uzuri dadeau cam 100 mii km cat avea masina in bord si in cartea tehnica.
Alt C5-II Exclusive pe care il vizitasem in prealabil era mai scump, mai bine dotat, carte tehnica completa cu ~120 mii km (revizia facuta) si s-a dat rapid in weekend-ul inainte de a merge eu sa-l cumpar.
In aceiasi perioada mai era un C5 break (ca doar break cautam) pe care urma sa-l vizitez (insa nu l-am mai vizitat pentru ca facusem alegerea deja) mai bine echipat si cu 150 mii km. A mai stat 2 saptamani la vanzare dupa aia a disparut.
Toate astea 3 masini se invarteau in jurul a 6000 euro (cele mai scumpe C5-II la vanzare, exceptand SF-uri ramase prin reprezentante sau primite la buy-back) si s-au dat toate in 2-3-4 saptamani de la postare intr-o perioada in care C5-III-ul incepea de pe la 6000 (fara suspensie ce-i drept).

Eu consider ca am avut noroc si am luat masina la un pret bun raportat la piata din acel moment (C5-III-ul apareuse second binisor sub 10 mii si era mai dezirabil decat II-ul).
Insa cel mai mare noroc este ca nu am umblat dupa ceva pentru care nu aveam bani si nici dupa masini care sunau prea bine pentru a fi reale.

In 95% din cazuri nu as cumpara de la samsar decat la un pret corect si cu carte completa.

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Mesajde kyn » Mie 07-Oct-2015 18:39

Uite aici un MAMELUC , care da teapa cu masina
http://olx.ro/oferta/citroen-c5-exclusi ... 0;promoted

e trecut 109k, cand in data de 25.04.2015 avea 200k in Franta, deci atentie....
Imagine
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Mesajde C i t r o n e l » Mie 07-Oct-2015 20:53

Fara sa vreau sa iau apararea nici unui intermediar de masini caci stim cu totii ce fel de persoane sunt, vreau doar sa atrag atentia ca ati interpretat gresit ce ati prezentat; este vorba de un contract de service pe termen limitat si cu limita de km, asta nu inseamna nici cum ca masina la data sfirsitului contractului are 200.000km inseamna ca; contractul expira sau la data mentionata sau cind se atinge nr de km specificati aici 200.000 km.
Daca nu aveti o fisa de intrare in service cu km specificati obligatoriu si clar mai mare decit km actual din bord atunci gresiti prezentind aceasta poza ca dovada a km la data expirarii contractului.
Persoana care v-a pus aceste informatii la dispozitie din pacate nu stie exact despre ce vorbeste.

edit:

ca sa fie clar am atasat doua imagini cu garantia masinii mele si dosarul cu ultima interventie de unde se vede clar km la preluarea msinii ( am subliniat data intrarii in service - iesirea din service si km masinii )... si datele de interventie.

Imagine Imagine

in concluzie:
masina mea la data de 19-12-2006 avea 80.741km si acum 07-10-2015 are ~197.xxxkm ( km reali / nemodificati ! dovediti de ultima factura din service-ul PSA dar care nu mai apare in sistemul de garantie... in cazul in care cineva doreste sa o cumpere )

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Mesajde bogwol » Joi 08-Oct-2015 07:16

Citronel, de ce ai sters din poza adresa siteului de unde se vede istoricul masinii? Cred ca era un amanunt interesant pentru toti cei care intentioneaza o achizitie second hand.....

Ionut159
pasionat
Mesaje: 121
Membru din: Dum 28-Aug-2011 11:26
Localitate: Ardeal
Masina: Masina cu 4 roti

Mesajde Ionut159 » Joi 08-Oct-2015 07:54

Istorcul se vede in sectiunea dedicata din service.citroen.com insa doar nu si daca ai un cont free. De acolo sunt si printscreenurile lui Citronel.

iulian.arg
pasionat
Mesaje: 725
Membru din: Mie 31-Iul-2013 12:31
Localitate: Iasi
Masina: C5 III 2012 break 1.6 THP aut6 Exclusive
2: ex: C5 III 2009 break 2.0i Man5 GPL Prins VSI 2.0
3: ex: C5 II 2007 break 2.0 HDI Aut6

Mesajde iulian.arg » Joi 08-Oct-2015 10:10

Istoricul se vede si in cartea service.
O carte este foarte greu de falsificat.
Cartile service, din cate exemplare am vazut eu, sunt de o calitate a hartiei si imprimarii, impecabile. Sunt imprimate cu film, nu cu jet de cerneala sau laser si sunt imprimate pe hartie subtire nu pe hartie de xerox.
Nu se poate scoate o carte in oras la xerox pentru ca se vede de la o posta.
Asta daca vrei sa crezi ce-ti spune propriul tau bun simt, si nu lipsa de bun simt a samsarului.

kyn
pasionat
Mesaje: 140
Membru din: Sâm 29-Dec-2012 21:06
Localitate: Timisoara

Mesajde kyn » Joi 08-Oct-2015 11:49

Scuze, dar tot tepar se numeste!
Imagine
Citroen C5 Exclusive 2.0 163CP
Citroen DS5 2.0 163CP

Avatar utilizator
C i t r o n e l
pasionat
Mesaje: 461
Membru din: Mie 17-Oct-2007 18:45
Localitate: psaclub.ro
Contact:

Mesajde C i t r o n e l » Joi 08-Oct-2015 12:48

@kyn

Absolut de acord, indivizii de genul aceluia ar trebui trasi la raspundere penala pentru inselaciune.

-----------------------------------

Atentie !
Doar cartea de service fara confirmare din sistemul de garantii + ultimele facturi de service este un risc mare de pacaleala in Romania, deoarece exista ( in EU ) la vinzare multe masini insotite de carti de service necompletate, carti de service care vor fi completate ulterior...

Ultima data cind am fost in Romania am vazut ca la ITP se trece si km masinii testate, date care intra in baza de date a RAR-ului ( clar nu ramin doar acolo ), sa ma mai mir de ce nu se doreste aplicarea legislatiei existente in Ro cind RAR-ul ar putea cere detalii suplimentare despre orice masina care apare la urmatoarea ITP cu km mai putini decit la ITP anterioara dar nu o face.

O sa vedem daca dupa scandalul cu vw apar noi legi / norme de aplicare...


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187762
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos