intrebari c5

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

C0stin
simpatizant
Mesaje: 32
Membru din: Mie 23-Iul-2014 07:42
Localitate: Buzau

Re: intrebari c5

Mesajde C0stin » Lun 27-Iun-2016 12:18

Cred ca la masinile la care se blocheaza/deblocheaza capacul rezervor din buton precum usile, busonul se desface cu mana(nu cu cheia).
Cel putin la Passat asa este.

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: intrebari c5

Mesajde kady28 » Lun 27-Iun-2016 13:21

Da si eu ma gandesc ca asa este. Cum a zis @lucianmarius bine ca nu stau prin Ferentari :lol: Faza este ca iese destul de usor de pe suport...ma gandeam sa-l lipesc cumva.

Cozma55
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Vin 22-Apr-2016 20:59
Localitate: Timisoara
Masina: C5 III 2.0HDi, 163CP, Tourer, Exclusive, Automat
2: Ford Mondeo

Re: intrebari c5

Mesajde Cozma55 » Lun 27-Iun-2016 13:58

1. Capacul de la buson rezervor nu se blocheaza? busonul e cu cheie dar capacul ala se scoate foarte usor si se poate face nevazut
Banda dubla adeziva si nu se mai da jos, eu asa am pus. vezi cum se potrivesc marginile si baga acolo. de cumparat poti sa cumperi de la dedeman de exemplu

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: intrebari c5

Mesajde bogwol » Lun 27-Iun-2016 15:27

Cozma55 scrie:1. Capacul de la buson rezervor nu se blocheaza? busonul e cu cheie dar capacul ala se scoate foarte usor si se poate face nevazut
Banda dubla adeziva si nu se mai da jos, eu asa am pus. vezi cum se potrivesc marginile si baga acolo. de cumparat poti sa cumperi de la dedeman de exemplu



Pe cuvantul meu daca am inteles ceva din ce ai spus!!!
Cine sa iti fure capacul de la alimentare?
Ce nu se mai da jos? Unde pui banda dublu adeziva?
Stiati ca pe capac exista un locas in care se fixeaza busonul pe perioada alimentarii?

Cozma55
just curious
Mesaje: 19
Membru din: Vin 22-Apr-2016 20:59
Localitate: Timisoara
Masina: C5 III 2.0HDi, 163CP, Tourer, Exclusive, Automat
2: Ford Mondeo

Re: intrebari c5

Mesajde Cozma55 » Lun 27-Iun-2016 16:59

Asta era intrebarea pusa de initiatorul topicului: 1. Capacul de la buson rezervor nu se blocheaza? busonul e cu cheie dar capacul ala se scoate foarte usor si se poate face nevazut

Eu ma refeream la plasticul in culoarea caroseriei care vine peste capac. Intre ele banda dublu adeziva.

lucianmarius
pasionat
Mesaje: 588
Membru din: Dum 04-Mar-2012 00:22
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C5 III 2.0hdi Automat H3+ 100kw
2: Audi S5 V8 4.2FSI 260kw

Re: intrebari c5

Mesajde lucianmarius » Lun 27-Iun-2016 19:14

@kady28 iti recomand puternic sa te regandesti la anvelope.
Pentru mine C5-ul nu este un automobil pe care sa il menajez nici iarna nici vara. Ti-ai luat masina sa mergi ocazional cu ea?
Daca da atunci ia CrossClimate care cred ca sunt cele mai bune allseason (desi ei zic ca nu e allseason )
Masina cu anvelope de vara RUPE, adica stabilitate perfecta de la 0 la 200 kmh si iarna cu avenlope de iarna premium la fel.
De multe ori abia astept sa ninga sa ies cu C5-ul sa "ar" prin parcari unde zapada e proaspata sau sa ma duc la munte sa fac de rusine pe cei SUV-uri de oras, gen kia sorento sau alte prapadite de masinute...
Inafara de faptul ca fugele spatele in draci iarna, este foarte capabila mai ales datorita garzii ridicate si ajustabile.

Decizia ta, dar ti-ai luat C5 sa mergi asa cum poate el mai bine sau sa mergi limitat de anvelope?

Lasa review-urile platite de Michelin pentru ca ei testeaza la 3 grade, unde este varianta optima pt allseason.

Nu testeaza la 30 grade cum avem vara sa nu mai zic ca la sosea sunt 50 grade sau minus 10-15 grade cum avem iarna.

un video ce face cat 1 milion de cuvinte.

https://www.youtube.com/watch?v=CC_UvZZSfAY

bogwol
pasionat
Mesaje: 770
Membru din: Lun 25-Mai-2009 18:12
Localitate: Bucuresti
Masina: C5 III Comfort, 140 cp, 2.0 HDI
2: Nissan Micra 1.2 benzina

Re: intrebari c5

Mesajde bogwol » Mar 28-Iun-2016 06:54

Si eu sunt adeptul anvelopelor dedicate, unde poti optine maximul din cauciucuri pentru sezonul respectiv.
M-am uitat si la videoul propus de lucianmarius si am cateva comentarii:
- ca sa fie relevant, testul se face pe aceeasi masina schimband cauciucurile; masele diferite ale masinilor pot face o mare diferenta
- tipul de pe laguna cam o calca la plecare si pierdea aderenta; drumul nu mi s-a parut atat de imposibil ca sa nu reuseasca sa plece de pe loc
- la un moment dat scrie pe pe laguna e ESP off; nu stim cum era pe Opel

Dar, intradevar, niste anvelope de iarna produse de un producator consacrat merita toti banii....

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: intrebari c5

Mesajde kady28 » Mar 28-Iun-2016 13:36

Da, capac ma refeream la plasticul vopsit in culoarea masinii...mai bine zis usa de la buson, o sa-l lipesc nu ca-l fura cineva dar iese foarte usor.
@lucianmarius ai dreptate cu gumele, am mai facut eu rabat odata la xantia si am regretat dupa. Oricum c5 este mult mai teapan pe strada decat xantia si acum am impresia ca merg cu trenul.

LE: am vazut pe stalpul masinii ca e trecut doar 225/55/17, se mai potriveste alta marime la aceste jante sau e singura?

exclu20
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 24-Feb-2012 17:35
Localitate: Oltenita

Re: intrebari c5

Mesajde exclu20 » Mar 28-Iun-2016 16:05

in meniu
vehicle parameters
Comfort
Automatic handbrake - bifa activeaza ori dezctiveaza functia ( dezactivata ai in bord martor aprins)

ovybd
pasionat
Mesaje: 466
Membru din: Sâm 31-Iul-2010 15:35
Localitate: Carei
Masina: Citroen C5 Exclusive, 163cp, cutie automata
3: Citroen C2 1.4HDi 90cp

Re: intrebari c5

Mesajde ovybd » Mar 28-Iun-2016 16:10

Vorbeste cu cel ce o duce la inmatriculare sa iti treaca la RAR toate marimile de anvelipe acceptate. Eu asa am facut. Din proprie initiativa nu o fac baietii.

exclu20
simpatizant
Mesaje: 98
Membru din: Vin 24-Feb-2012 17:35
Localitate: Oltenita

Re: intrebari c5

Mesajde exclu20 » Mar 28-Iun-2016 16:18

antigel de culoare verde deschis am luat de la reprezentanta, la pret mai bun decat imi propunea cineva G12 roz
de obicei nu fac experiente dupa sfaturile altora ( candva am pus la un VW antigel recomandat de un prieten si am facut radiatorul si racitorul de ulei "stropitoare" ).

Staticrzr
just curious
Mesaje: 20
Membru din: Mar 28-Iun-2016 15:58
Localitate: Constanta
Masina: Passat b5

Re: intrebari c5

Mesajde Staticrzr » Mar 28-Iun-2016 16:29

Sa o stăpânești cu placere și multi km fără incidente . Acum sunt și eu în cautarea de o mașină similara.

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: intrebari c5

Mesajde kady28 » Vin 08-Iul-2016 14:08

Colegi, navigand pe youtube am dat de filmuletul de mai jos. Tot citind pe aici am gasit ca ba se desface busonul la LDS daca suspendam masina, schimbam rotile, ba se creaza presiune in rezervor cand busonul e strans.
Din ce vad in filmulet daca se infunda gaurica aia o sa curga LDS? nu prea imi dau seama dar nu prea e vreo supapa pe acolo. La masina nu pot sa verific ca inca nu e la mine.
Poate cineva sa-mi zica daca capacul are o supapa de sens acolo?

https://www.youtube.com/watch?v=3auvF76hZDg

jonyx87
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Lun 11-Iul-2016 09:52
Localitate: Râmnicu Vâlcea
Masina: Opel Vectra

Re: intrebari c5

Mesajde jonyx87 » Lun 11-Iul-2016 12:54

Vă salut.
Doresc în viitorul foarte apropiat să achiziționez un C5 (2010-2011) 2.0 hdi.
Aș avea câteva întrebări.
Ce să urmăresc, în limita capacităților mele de „inspector auto” amator..? Aici mă refer la eventualele probleme ascunse și specifice pt C5.
Și un service autorizat pentru o diagnoza auto (tehnic/mecanic + PC) în București?
Vă mulțumesc anticipat.

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: intrebari c5

Mesajde kady28 » Dum 17-Iul-2016 22:27

Revin cu capacul de la LDS, prin gaurica aia intra si iese aer pe ambele parti asa ca nu are cum sa se formeze presiune sau depresiune in rezervor....decat foarte putin pt. ca opune o mica rezistenta. Azi am testat pe viu..probabil am uitat sa dau pe maxim suspensia si cand am coborat masina de pe un elevator la o vulcanizare s-a lasat pe minim si a tasnit ceva ulei prin gaurica. Ulei nu stiu de ce a iesit ca ultima data i-am facut nivelul de LDS pana la sita cu suspensia pe minim. Acu nu a iesit mult ulei dar cat sa faca o mica pata sub masina.
Ma gandesc la cat e de mica gaurica aia se poate acumula praf si se poate infunda...si atunci nu e bine.

Sent from my SM-G925F using Tapatalk


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv