stropitoare parbriz

Forum de discutii generale despre Citroen C5 III (2008-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

provirus
simpatizant
Mesaje: 31
Membru din: Sâm 18-Ian-2014 12:08
Localitate: Constanta
Masina: C5 III 2.0 140hp
2: Saxo 1.1 40kw

stropitoare parbriz

Mesajde provirus » Lun 05-Sep-2016 19:17

Salutare tuturor!
Stropitoarele de parbriz nu mai vor sa coopereze. Pompa baga, verificata prin scoaterea elementelor de furtun in zona de conexiune de sub capota a fiecarei duze .
Deci..problema este pe bucata de aprox 10 cm de furtun spre duza. Desfacand-o am observat un sistem cu o bila mica care deschide/inchide canalizatia din interioul furtunului. Acuma nu stiu daca biluta respectiva nu isi mai face treaba, sunt depuneri in duza sau pe bucata dintre duza si biluta.
Precizez ca ambele duze fac la fel, adica nu functioneaza.
Mai precizez ca problema am mai avut-o in urma cu un an, si am procedat la introducerea prin orificiul exterior al duzei (de pe exteriorul capotei) a unei cantitati mici de otet. Problema s-a rezolvat, adica duzele au functionat din nou. La momentul actual solutia cu otetul nu a mai dat rezultate.
...stiu ca otetul e acid....si poate a mai dizolvat una alta pe acolo...dar cred ca daca timp de un an instalatia a functionat, nu e vina otetului de acu un an...
Drumuri bune!
Orice sugestie e bine venita!

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: stropitoare parbriz

Mesajde glasses » Mar 06-Sep-2016 04:59

Daca ai acces la un compresor incearca sa sufli cu aer din amandoua directiile.
Pentru ca Citroen

Avatar utilizator
kady28
pasionat
Mesaje: 1273
Membru din: Joi 28-Apr-2011 22:49
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia 2 1.8 16V green libellule
2: Citroen C5 III 2.0 hdi gri thorium

Re: stropitoare parbriz

Mesajde kady28 » Mar 06-Sep-2016 16:24

Probabil bila aia provine de la supapa de sens ca sa ramana amorsata instalatia de stropire. Cum a zis si colegul @glasses incearca cu ceva aer comprimat sau sufla prin furtunele alea..o fi ramas supapa intepenita. Otetul nu avea ce sa afecteze si nici calcar nu se depune ca nu e apa calda

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: stropitoare parbriz

Mesajde glasses » Mie 07-Sep-2016 12:14

Te duci la o vulcanizare, ii dai 5 lei lu ala si o rezolvi, sau macar incerci.

App de stropitori...masina are senzor de nivel la lichidul de parbriz? De doua ori am ramas fara si nu am primit nicio avertizare.
Pentru ca Citroen

Criminus
pasionat
Mesaje: 486
Membru din: Lun 22-Iun-2015 13:59
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia (X1), 2.1TD, Activa
2: Fosta: C5 (X7), Tourer, 2.0HDi, Exclusive

Re: stropitoare parbriz

Mesajde Criminus » Mie 07-Sep-2016 14:38

Ar trebui sa aiba, mie mi-a aprins martorul de SERVICE insotit de notificarea cum ca nu mai am lichid. Abia luasem masina si m-a panicat teribil :))

provirus
simpatizant
Mesaje: 31
Membru din: Sâm 18-Ian-2014 12:08
Localitate: Constanta
Masina: C5 III 2.0 140hp
2: Saxo 1.1 40kw

Re: stropitoare parbriz

Mesajde provirus » Mie 07-Sep-2016 21:28

Rezolvat!
Pomeneam de o bucata de aprox 10 cm de furtuna anterior duzei, sub capota. Legatura intre ea si furtunul mare care vine din rezervorul de lichid este facuta de o piese din plastic care are pe interior un arc iar la un capat o bila. Cum spunea Kaddy 28, bila are rol de supapa unic sens. Am scos piesa respectiva de pe furtune, am suflat-o "oral", la fel ...suflat si prin furtunasul anterior duzei. Parerea mea ..piesa de plastic cu bila nu are cum sa se infunde, problema ramane la duze. Cand am inceput sa suflu prin furtunasul anterior duzei am intampinat rezistenta, dar dupa ce am procedat si la cateva "suctiuni"....aerul a inceput sa curga liber. Montat totul la loc..cheie...actionare maneta si ....instalatia functioneaza perfect.
Tot am un "cui" ramas ...ce infunda duzele? Folosesc lichid de parbriz bun , nu din acela de 4-6 ron 3-5 l. Dar cine mai stie care e bun si care nu.
Multumesc pt sugestia cu "suflatul".

provirus
simpatizant
Mesaje: 31
Membru din: Sâm 18-Ian-2014 12:08
Localitate: Constanta
Masina: C5 III 2.0 140hp
2: Saxo 1.1 40kw

Re: stropitoare parbriz

Mesajde provirus » Mie 07-Sep-2016 21:35

Varianta mea de echipare "Dynamique" nu ma avertizeaza asupra nivelului scazut de lichid de parbriz. Am ramas fara lichid de parbriz si nu m-a avertizat.

Bogdan_way
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mar 06-Dec-2016 21:40
Localitate: București
Masina: Logan

Re: stropitoare parbriz

Mesajde Bogdan_way » Sâm 17-Dec-2016 03:25

Salutare am și eu o întrebare dacă ma poate ajuta și pe mine cineva... Când dau să stropesc parbrizul și farurile curge lichid undeva în dreptul farului dreapta. Problema e ca nu știu cum sa verific ce se întâmplă acolo. Trebuie data bara jos? Sau ce soluție am pt a rezolva problema. Mulțumesc anticipat!

danielnegraruradu
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Dum 04-Dec-2016 18:36
Localitate: constanta
Masina: citroen c5 exclusive 2.2 hdi 136 cp 2003

Re: stropitoare parbriz

Mesajde danielnegraruradu » Sâm 17-Dec-2016 09:47

la stropitoare sa fisurat plasticul......nu trebuie data bara jos...altcineca sa dea de maneta sa stropeasca si tu sa o prinzi si sa o tii ....sa o tii zdravan ca e puternica cand da sa revina in bara....si o blochezi cu un cleste pui poxipol unde e fisurata o lasi o veme si gata......succes

glasses
pasionat
Mesaje: 234
Membru din: Dum 01-Noi-2015 14:41
Localitate: Germania, Junkerath
Masina: Citroen C5 III 1.6 Hdi Tourer

Re: stropitoare parbriz

Mesajde glasses » Sâm 17-Dec-2016 13:38

Vin si eu cu o intrebare. Stropitorile pentru parbriz se pot regla pe inaltime? Cel de pe partea soferului stropeste prea jos si partea de sus a parbrizului e intotdeauna murdara.
Pentru ca Citroen

Criminus
pasionat
Mesaje: 486
Membru din: Lun 22-Iun-2015 13:59
Localitate: Bucuresti
Masina: Xantia (X1), 2.1TD, Activa
2: Fosta: C5 (X7), Tourer, 2.0HDi, Exclusive

Re: stropitoare parbriz

Mesajde Criminus » Lun 19-Dec-2016 12:16

Din cate stiu nu au un astfel de reglaj. Foarte probabil sa se fi infundat

Bogdan_way
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Mar 06-Dec-2016 21:40
Localitate: București
Masina: Logan

Re: stropitoare parbriz

Mesajde Bogdan_way » Mie 21-Dec-2016 01:55

Am rezolvat problema cu stropitoare le de parbriz adică sau rezolvat singure. Fostul proprietar a pus apa în vas și a înghețat.

danielnegraruradu
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Dum 04-Dec-2016 18:36
Localitate: constanta
Masina: citroen c5 exclusive 2.2 hdi 136 cp 2003

Re: stropitoare parbriz

Mesajde danielnegraruradu » Mar 17-Ian-2017 09:32

stiti care este siguranta de la pompita stropitoare...va multumesc


Înapoi la “Citroen C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos