Masina pierde din putere> Erori P1498 P0488 P11AB

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

IliciCt
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Vin 08-Ian-2021 08:59
Localitate: Mamaia-Sat
Masina: Citroen C5

Masina pierde din putere> Erori P1498 P0488 P11AB

Mesajde IliciCt » Sâm 01-Ian-2022 12:03

In mers mi s a apris martorul motor , si indicatia "Engine Fault - Repair needed". Cand sa intamplat asta eram pe autostrada,in drum spre munte.Masina sa comportat ok, am si menajat o fiindca nu stiam la ce sa ma astept, dar am circulat pana la Brasov cu o media de 120-130 km.in apropiere de Bv, a disparut eroarea, si m am bucurat crezand ca sa desfundat pe drum si am scapat de problema.Mentionez ca masina circula o data pe saptamana, 20-30 km maxim, casa,piata si inapoi.Model C5, X7. 163 Cp, cutie automata, H3, 140 000 km.M am gandit ca fiind motor puternic, circuland putin sa se fi infundat cate ceva, si la drum lung si a dat drumul.Pe drumul de intoarcere, pana sa intru in ambuteiaj pe valea Prahovei nu a mai aparut alerta in bord, insa cum am incetinit, a reaparut, masina functionand normal.Am mers cu alerta in bord pana la 30 km de Constanta, unde am simtit ca incepe sa piarda din putere, cu 2 km inainte de casa, trageam de ea, mai mult de treapta 2 nu urca, mergea in smucituri,max 15-20 km ora.
Pe tester mi a dat :P1498 (Air mixer: Position incorrect (Closed too far)).P0488 (Air mixer: Position incorrect (Closed too far)), si P11AB (Air circuit: Turbo pressure lower than the minimum threshold).ca si simptom, daca plec cu ea turata, ma duce pana in a viteza 5-6, dar cum incetinesc, pierde din putere nu mai accelereaza, si trebuie sa opresc, sa scoit cheia, si apoi isi mai revine dar maxim viteza 2-3 pana in 40 km. Am fost nevoit sa parcurs in modul acesta 20 km, si cand am oprit o se sitea miros de gaze, si iesea ceva fum din zona turbinei.Inclin sa cred ca tunci cand este rece, si nu s au adunat multe gaze pe instalatie, merge, dar cand se incalzeste si probabil se aduna gaze, incepe cu problemele.
Mecanicul spune ca trebuie curatata turbina, dar trebuie demontata puntea, dar nu as face asta fara a fi sigur ca nu se inseala, si de fapt problema nu este din alta parte, valve, actuatori, senzori,etc.
Multumesc in avans pentru eventualele sugestii..
La multi ani !!

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7663
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Masina pierde din putere> Erori P1498 P0488 P11AB

Mesajde dj01fad » Sâm 01-Ian-2022 16:00

Air mixer… verifica clapeta/clapetele de la admisie, lasa turbina.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]


Înapoi la “Mecanica - C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: urzica și 17 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos