Amortizor

Problemele suspensiei Âşi a trenului de rulare.

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Eddyson
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Mar 19-Mar-2013 20:21
Localitate: Iasi , Romania
Masina: Citroen C5 III 2.0 Exclusive 2010

Amortizor

Mesajde Eddyson » Joi 31-Oct-2013 16:15

Buna ziua.

Acum cateva zile am observat ca amortizorul din spate dreapta a inceput sa picure. (stiam ca sta "umed" , dar nu era niciodata pata sub masina chiar si cand stationa mai multe zile).
Am fost si am urcat-o pe un elevator s-a uitat un mecanic si mi-a spus ca intradevar, amortizorul este dus si trebuie inlocuit.
Nimic foarte surprinzator pana aici deoarece ma asteptam ca la un moment dat sa cedeza.

Am facut demersurile necesare reparatiei, dar aceasta se va realiza undeva pe Sambata viitoare (09.11.)

Intre timp, stiind ca picura ulei pe acolo, am cumparat un 1L de LDS si cu masina coborata la maxim, pe loc drept am vrut sa-i completez lipsa.
Insa surpriza .. nivelul uleiului este exact asa cum era asta vara cand i-am facut o revizie la TotCitro Ploiesti. Nu parea sa fi pierdut un gram.

Ce intreb .. este posibil ca ceea ce curge pe la amortizor sa fie altceva ? Sa am altceva defect ?

Atasez o poza cu masina ridicata la maxim in care se vede amortizorul, picatura si petele ce sunt ramase din zilele trecute.

Multumesc !


Imagine

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Joi 31-Oct-2013 17:11

Salut , hai ca nu e asa grav . La 5L este greu sa simti in vas 50 de grame .... :wink: Cand incepe sa curga mai grav atunci se va simtii !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
Eddyson
simpatizant
Mesaje: 67
Membru din: Mar 19-Mar-2013 20:21
Localitate: Iasi , Romania
Masina: Citroen C5 III 2.0 Exclusive 2010

Mesajde Eddyson » Joi 31-Oct-2013 19:57

Buna Mihai !

Multumesc de raspuns si scuze pentru multele telefoane !

Abia astept sa o rezlovam, dar ramasesem uimit de faptul ca in vas nivelul era EXACT asa cum l-ai lasat asta vara dupa ce ai completat atunci cu 1L.
Ma asteptam sa fie un pic mai putin .. chiar si cu 10 - 15 ml. Totusi curge de cateva zile .. am sa ii mai fac o verificare saptamana viitoare inainte sa vin.

pam1
simpatizant
Mesaje: 54
Membru din: Lun 27-Ian-2014 23:15
Localitate: ploiesti

Mesajde pam1 » Mar 15-Apr-2014 22:36

Salut! M-ar interesa cum ai rezolvat cu amortizorul.Am si eu problema,la aceeasi suspensie dreapta spate.Se schimba doar amortizorul?Se poate desface sfera fara sa se piarda azotul din ea?Trebuie reglata suspensia cu tester-ul sau se regleaza singura doar cu completare de lichid LDS?


Înapoi la “Suspensie C5 III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos