Caut informatii despre Citroen C3 generatia a II-a pe benzin

Forum de discutii generale despre Citroen C3 II - III (2009-prezent). Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

AboutC3
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Mie 18-Iun-2014 22:31
Localitate: Dambovita

Caut informatii despre Citroen C3 generatia a II-a pe benzin

Mesajde AboutC3 » Mie 18-Iun-2014 22:51

Salutare, tuturor!

Mai intai de toate, vreau sa imi cer scuze si clementa daca postez intr-o categorie nepotrivita.
Apoi, v-as ruga sa aveti amabilitatea de a-mi raspunde doar daca considerati ca ma puteti intelege si ca doriti sa ma ajutati cu adevarat.

Iata care este "problema" mea:
Caut sa-mi cumpar o masina (ar fi vorba de prima masina "serioasa" - momentan ma deplasez cu un Matiz).
Am o cunostinta care are un Citroen C3 din 2010, 1.4 benzina 75 CP, 55.000 km si intentioneaza sa-l vanda.
Eu, insa, sunt total necunoscator in materie de Citroen, si am in cap foarte multe intrebari in legatura cu care as vrea sa ma lamuresc.
Probabil ma veti intreba de ce ma gandesc sa cumpar C3 daca nu cunosc nimic despre el.
Pai, cunosc proprietarul, stiu ca pot avea incredere in el (si asta cantareste mult pt mine), stiu ca a cumparat masina de noua si ca nu a "manarit-o" si nu a "hamalit-o", stiu ca a facut toate reviziile la timp si numai la reprezentanta Citroen, ma voi intelege cu el sa-i platesc in rate :P si, sincer, desi toti imi spun "La banii astia iti iei masina de pica lumea!", eu unul nu am gasit prea multe alternative, sau mai precis, nu am gasit niciuna cu specificatiile C3-ului in cauza. Ma refer la anul de fabricatie, la kilometrii si dotarile masinii..
Si, dincolo de asta, mie imi place tare mult masina. Desi am vazut multe pareri rautacioase, mie unul, de la exterior, la interior si pana in portbagaj, imi place.

Intamplarea face ca persoana respectiva sa fie plecata din tara momentan, urmand sa se intoarca in toamna, iar acest fapt ma pune pe mine intr-o mare dificultate, pentru ca nu pot (momentan) sa-l intreb pe el foarte multe lucruri. (comunicam destul de rar si dificil)

Tot ce stiu pana acum este: pentru mine, pretul masinii este 5000E. Masina arata exact ca cea din poze - interior / exterior (pozele sunt de pe net, dar masina e identica - inclusiv culoarea). Are parbriz normal (nu panoramic), computer de bord, clima, jante, bord "argintiu", proiectoare ceata, geamuri electrice fata, oglinzi electrice si incalzite, senzori de parcare spate, cauciucuri bune de vara si de iarna.. Nu cunosc sisteme de tip "ESP" pe care le are C3-ul.. dar imi e clar ca are... (apropo, daca aveti modelul similar, spuneti-mi, va rog, ce alte dotari mai sunt).

Pentru ca pana acum nu am gasit un posesor de C3 cu care sa stau de vorba, si pentru ca nici online nu am gasit prea multe informatii pe intelesul meu, apelez la bunatatea voastra (in special a posesorilor de masina similara) si va rog sa-mi dati cateva detalii (cu cat mai multe, cu atat mai bune :D ) cu care sa pot face lumina..

- Prima nelamurire care ma macina: de ce pe site-urile de masini second nu prea gasesc (mai deloc) C3 II pe benzina? (toate sunt pe motorina) Sa inteleg ca este o masina prost vanduta. Fuge lumea de ea? Ce are? Ce-mi puteti spune despre motoare?
- Este adevar sau simplu mit romanesc ca masinile frantuzesti sunt de evitat? C3-II e exceptie sau repet pt zicala asta?
- Consuma mult motorul asta de 1.4 75 CP ? Proprietarul imi spune ca ii ia in jur de 6.5 - 7 l / 100 lm. E adevarat, sau consuma mai mult?
- Sunt fiabile? Sau nu prea sunt, si tocmai de aceea sunt evitate? Proprietarul spune ca de cand a cumparat-o si pana acum, a schimbat un telescop si atat.
- Cam ce pica la ea?
- Cam la ce sa ma astept la revizii? Cat costa masina asta la intretinere? Gura lumii zice ca citroenul te usuca la buzunar cand o duci in service. Este adevarat? Orientativ, cam cat ar costa o revizie cu schimb ulei + filtru, filtru benzina, filtru aer, lichid racire, freon AC.. Placute frana? Distributia? Ma descurc cu ea, sau trebuie sa-mi fac credit cand o duc la service? :D
- Tinand cont de imagini si de detaliile masinii, cum vi se pare pretul de 5.000 E la nivelul lunii iunie 2014?
- Orice informatie despre modelul asta de C3, credeti-ma, imi va fi utila.

In definitiv, eu vreau sa va intreb, ce imi recomandati sa fac, sa o cumpar sau nu?

Multumesc frumos pentru ajutor si, mai ales, pentru intelegere.
Sunt recunoscator.

Imagine

Imagine

clau_lirus
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Joi 23-Oct-2014 09:53
Localitate: IASI

Mesajde clau_lirus » Joi 23-Oct-2014 09:58

Ai gasit raspunsuri la intrebarile tale? Te intreb deoarece vreau si eu sa cumpar un C3 2010 â-2011 la acelasi pret si am aceleasi intrebari

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Joi 23-Oct-2014 10:21

Daca vrei ordin de comparatie, eu am dat 5000 pe C1 cu motor de 1l. Si cu dotari mai lejere, singura chestie pe care o are in plus fiind cutia automata si 2 ani garantie.

BlueBlueC3
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mie 29-Aug-2012 13:18
Localitate: Bucuresti

raspunsuri

Mesajde BlueBlueC3 » Mie 31-Dec-2014 14:15

Quadraxer@yahoo.com
Am unul de 2.5 ani cu 40 k km facuti si va raspund la tot ce vreti. La final postam concluziile.
Sunt multe de discutat si e pacat sa nu facem sinteza pentru toti.
Bafta

BlueBlueC3
simpatizant
Mesaje: 72
Membru din: Mie 29-Aug-2012 13:18
Localitate: Bucuresti

raspunsuri

Mesajde BlueBlueC3 » Mie 31-Dec-2014 14:34

Quadraxer@yahoo.com
am unul de 2.5 ani si va raspund la ce vreti. La final postam concluziile. Bafta


Înapoi la “Citroen C3 II - III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv