Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Probleme ce tin de motor si cutia de viteze.

Moderator: Echipa Tehnica

Alex86
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Mar 07-Iul-2020 17:56
Localitate: Iasi
Masina: Citroen C3 Feel Puretech 82

Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Mesajde Alex86 » Joi 28-Ian-2021 23:45

Salutare colegi!

Dupa cum scriam acum ceva vreme de problemele legate de directie (uneori tinde sa traga putin stanga) si despre problemele legate de zgomotul de tip scartait la viraj maxim drepta, acum se pare ca masinuta mea mai are o problema.
La plecarea de pe loc (fara acceleratie puternica) se aude o trepidatie/bataie in partea dreapta-fata a masinii care dispare odata cu cresterea in turatie a motorului. Uneori se intinde si spre mijloc-spate, tot pe partea dreapta.
Pe scurt, atunci cand motorul vibreaza maxim ceva intra in rezonanta ai produce zgomote..

Astazi am fost la o constatare a acestor probleme direct in reprezentanta si, spre surptinderea mea, domnii mecanici spun ca au tras de roti/ brate/ bucse/ planetare/ arcuri/amortizoare si ca totul pare sa fie in ordine, deci nu ar trebui sa existe nimic ciudat...
Totusi tin sa precizez ca aceste zgomote chiar exista si nu sunt doar in capul meu.

Aveti idee ce ar putea fi? A mai avut cineva aceeasi problema cu C3 III sau cu alt model?

Va multumesc anticipat.
Citroën C3 III Puretech 82

ovy15popescu
pasionat
Mesaje: 286
Membru din: Vin 22-Feb-2019 15:46
Localitate: Campulung
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Mesajde ovy15popescu » Vin 29-Ian-2021 23:09

Scut are? Ceva slabit pe la motor? Pune pe cineva la volan si asculta tu din exterior la plecarea de pe loc!
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!

Alex86
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Mar 07-Iul-2020 17:56
Localitate: Iasi
Masina: Citroen C3 Feel Puretech 82

Re: Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Mesajde Alex86 » Sâm 30-Ian-2021 12:29

Da, i-am montat un scut metalic aftermarket acum o luna. Problema este ca trepidatia se manifesta dinainte de a monta scutul.
Am verificat pe la motor si nu pare sa fie nimic slabit.
Ma gandeam sa pun masina pe un canal, dau scutul jos si sa ascult atat din exterior cat si de dedesubt sa vad daca imi dau seama ce anume produce zgomotul.
Citroën C3 III Puretech 82

ovy15popescu
pasionat
Mesaje: 286
Membru din: Vin 22-Feb-2019 15:46
Localitate: Campulung
Masina: C-elysee 1.2 puretech
2: 206 1.4 e

Re: Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Mesajde ovy15popescu » Sâm 30-Ian-2021 13:57

Da e cel mai bine, de multe ori cu ceva timp pricepere si atentie, valoram mai mult decat un mecanic grabit! Eu stiu din experienta! Am rezolvat multe lucruri simple, la care mecanicul a zis nu stiu ce are...
Libertatea mea încetează, acolo unde incepe, libertatea celuilalt!!!

CGDBZ
simpatizant
Mesaje: 36
Membru din: Joi 24-Ian-2019 09:44
Localitate: Buzau
Masina: Citroen C3 2019 1.2 82 cp
2: Peugeot 307 2005 2.0 HDI 90 cp

Re: Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Mesajde CGDBZ » Sâm 30-Ian-2021 22:37

Un zgomot ce suna metalic parca tot in dreapta fata se aude si la mine numai cand trepideaza motorul puternic(daca nu accelerez suficient cand plec sau cand achimb vitezele) dar in ultimul timp nu s-a mai auzit. Ori m-am invazat eu cu masina(a mea are acceleratia foarte sensibila) ori nu mai face. M-am uitat si eu pe sub ea, mai ales in zona evacuarii/esapamentului caci mi-a spus un mecanic ca este posibil sa fie racordul flexibil deteriorat(nu are nimic la mine).
Ai grija la scutul metalic, majoritatea celor aftermarket nu au orificiul de aerisire din zona catalizatorului si risti o supra incalzire in zona. Din acest motiv eu am pus de plastic(nu am gasit metalic cu acel orificiu).
Citroen C3 III

Alex86
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Mar 07-Iul-2020 17:56
Localitate: Iasi
Masina: Citroen C3 Feel Puretech 82

Re: Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Mesajde Alex86 » Sâm 30-Ian-2021 23:43

ovy15popescu scrie:Da e cel mai bine, de multe ori cu ceva timp pricepere si atentie, valoram mai mult decat un mecanic grabit! Eu stiu din experienta! Am rezolvat multe lucruri simple, la care mecanicul a zis nu stiu ce are...

Intradevar noi punem pasiune pentru ca e vb de lucrul nostru si vrem ca toate sa fie perfecte.

CGDBZ scrie:Un zgomot ce suna metalic parca tot in dreapta fata se aude si la mine numai cand trepideaza motorul puternic(daca nu accelerez suficient cand plec sau cand achimb vitezele) dar in ultimul timp nu s-a mai auzit. Ori m-am invazat eu cu masina(a mea are acceleratia foarte sensibila) ori nu mai face. M-am uitat si eu pe sub ea, mai ales in zona evacuarii/esapamentului caci mi-a spus un mecanic ca este posibil sa fie racordul flexibil deteriorat(nu are nimic la mine).
Ai grija la scutul metalic, majoritatea celor aftermarket nu au orificiul de aerisire din zona catalizatorului si risti o supra incalzire in zona. Din acest motiv eu am pus de plastic(nu am gasit metalic cu acel orificiu).


La fel se manifesta si la mine. Daca accelerez putin la plecarea de pe loc zgomotul nu se mai aude. Ideea e ca acest zgomot a aparut de cateva luni. Acum am 17.600 km, aparuse de pe la ~14.000.
Scutul l-am montat deoarece locuiesc in zona metropolitana Iasi si pana acasa am ~400 metri de drum cu pietriş si putine denivelari. Sătul de auzit pietricele care sar pe sub masina am zis sa imi montez un scut rezistent (tabla de 2mm) ca sa nu mai fiu stresat din cauza acestor elemente cu energie cinetica. Ce pot sa zic este ca de la montajul scutului am auzit ciocnituri de pietricele fix in scut si asta mi-a adus o oarecare liniste interioara. :wink:
Ma sfatuiti totusi sa decupez scutul in zona catalizatorului pentru o mai buna aerisire? Credeti ca s-ar putea deteriora din cauza supraincalzirii?

Ce am uitat sa mentionez este ca acum ceva vreme masina avea un zgomot oarecum asemanator doar ca pe partea stanga. S-au uitat simultan 2 mecanici pentru ca un al 3-lea sa vada ca de fapt e o piatra intre brat si caroserie. In cazul de fața nu mai este vorba de pietricele ascunse, ca au verificat deja, deci problema este in alta parte.
Zilele viitoare ma voi uita putin si la racordul flexibil impreuna cu materialul termoizolant dintre esapament si sasiu. Voi reveni cu un update.

Va multumesc frumos pentru ajutor, stimabili posesori de Citroën!
Citroën C3 III Puretech 82

CGDBZ
simpatizant
Mesaje: 36
Membru din: Joi 24-Ian-2019 09:44
Localitate: Buzau
Masina: Citroen C3 2019 1.2 82 cp
2: Peugeot 307 2005 2.0 HDI 90 cp

Re: Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Mesajde CGDBZ » Dum 31-Ian-2021 08:19

Eu am montat acest scut: https://www.bestautovest.ro/scut-motor-citroen-c3-03-2010-fata-7013p7-2318345q.html?fee=27%20-fep=76683&gclid=CjwKCAiApNSABhAlEiwANuR9YFpM9qQw_VIEQweh5xTFS32sPwy2LCreSgMhJPhOWp11L_fQnbJFPxoCcKoQAvD_BwE , care este aproape identic cu cel original si dupa cum observi are ceva decupaje destul de mari ceea ce duce la o protectie mai slaba dar care asigura o aerisere destul de buna. Nu stiu exact cum afecteaza lipsa acelor decupaje dar eu asa am fost sfatuit(sa pun unul cel putin apropiat cu cel original). Cineva m-a sfatuit sa-l cumpar pe cel metalic si sa dau gauri cu bormasina in zonele decupajelor pentru o oarecare aerisire fara a afecta protectia. Cum eu nu am drumuri de facut in afara asfaltului am zis ca este mai bine sa nu ma complic cu toate ca acel scut de plastic nu ofera cine stie ce protectie.
Referitor la zgomot, chiar luna asta am facut revizia si am spus mecanicului sa se uite pe dedesubt sa vada daca este ceva supspect si el a inspectat mai atent zona racordului flexibil de la esapament chiar daca acesta este ceva mai in spatele motorului(zgomotul pare sa se auda mai in fata) spunand ca acolo sunt probleme in timp.
Ce este ciudat ca la mine nu s-a mai auzit. Am 10.500km.
Vad ca ai aceeasi motorizare, la tine cum este acceleratia caci la mine este foarte sensibila ? Din acest motiv la plecarea de pe loc plec cam tare si tot incercand sa plec mai incet ajung sa nu accelerez suficient si astfel a aparut si acel zgomot.
Si inca ceva, daca a trebuit sa completezi cu antigel, cu ce fel de antigel ai completat ? La mine are o culoare ciudata (galben-verzui) iar cei de la reprezentanta nu au stiut ce sa-mi dea si au trimis mail la Citroen Franta sa le spuna ce sa-mi puna(inca astept raspunsul).
Citroen C3 III

Alex86
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Mar 07-Iul-2020 17:56
Localitate: Iasi
Masina: Citroen C3 Feel Puretech 82

Re: Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Mesajde Alex86 » Dum 31-Ian-2021 18:16

Eu il am pe acesta:
https://m.emag.ro/scut-motor-citroen-c3 ... DSN5V2BBM/
Ca sa se potriveasca perfect a trebuit sa decupez o bucata cu latimea de ~4 cm din partea frontala. Acum cred ca ii voi da cateva gauri in zona catalizatorului si ii voi face o fereastra de vizitare pentru filtrul de ulei ca sa nu il dau de fiecare data jos cand schimb uleiul.

Dpdv al acceleratiei si la mine este sensibila. La plecarea de pe loc din ambreiaj motorul se tureaza singur de la relanti pana la ~1200 rpm (atunci este si momentul in care se manifesta zgomotul din titlu). Daca o turez eu de la 1300 in sus merge ceas fara pic de zgomot.
Ce am putut observa eu dpdv al sensibilitatii este ca in stationare pe liber, apasand pedala la capat nu se duce pana in zona rosie. Dar in timp ce se afla in miscare pe liber apasand pedala se tureaza foarte usor pana la maxim pe tahograf. Este plina de fitze masinuța.

Nu stiu exact ce tip de antigel este folosit, la mine are o culoare verzui-albastrui. Cand am facut revizia au completat ei, probabil cu apa distilata.
Daca ai nivelul la minim nu cred ca e o catastrofa daca ii pui niste apa distilata ca sa il aduci aproape de maxim. Din ce vad eu pe vas ar fi vorba de ~250 ml. Asta ca o solutie temporara pana ne lamurim cu modelul exact de antigel..

Voi cum stati cu consumul de ulei?
Ce ulei i-au pus masinii tale la revizie? 0W20 sau 0W30?
Eu primul schimb l-am facut la 8000km si i-am pus Total Quartz Ineo First 0W30 B71 2312, cel recomandat de producator + filtru original. Pana la 12.300 (~4200 km) i-am completat cu 300ml ulei ca sa mentin nivelul aproape de maxim.
La 12.300 (revizie) i-au pus Ineo First 0W20 si pana la 17.000km i-am completat cu 500ml ulei. Deci se pare ca pe asta mai subtire il papa mai usor. Precizez ca eu merg uneori cu turatia ridicata peste 5000.
Mie mi se pare un consum destul de rezonabil, nu e nici macar pe aproape de grupul VAG acolo unde schimbul de ulei se face prin completare. :)

Zilele astea ma gandeam sa ii fac si un schimb de ulei odata cu verificarea si ii voi pune 0W30 impreuna cu niste aditiv Liqui Moly Motor Protect.
As avea curiozitatea sa incerc alta marca de ulei cu omologarea B71 2312 gen Mobil 1 Super 3000 Formula P 0W30, Motul Specific 2312 sau Petronas Synthium 0W30 sa vad si eu cum se comporta motorasul.
Voi ce parere aveti?

Ca un sfat bazat pe experienta personala va recomand sa verificati intotdeauna nivelul de ulei la iesirea de la revizie.
Daca este permis de admini sa scriu o mica intamplare.
La mine au pus mai mult si aveam 2 cm peste nivelul maxim. Mi-am dat seama ca e ceva in neregula ca sfaraia ceva pe la motor (dadea de la capac afara). A trebuit sa scot pe la joja cu o seringa de 50ml si cu un tub de perfuzie nu mai putin de 400ml de ulei ca sa il aduc la nivelul normal. Mecanicul a pus fix 3.5 litri de ulei cat scrie in carte dar de fapt ar fi trebuit sa puna 3.2 litri cu tot cu filtru. Daca nu as fi verificat si as fi mers asa mult timp, probabil mi-ar fi distrus semeringurile.
Citroën C3 III Puretech 82

CGDBZ
simpatizant
Mesaje: 36
Membru din: Joi 24-Ian-2019 09:44
Localitate: Buzau
Masina: Citroen C3 2019 1.2 82 cp
2: Peugeot 307 2005 2.0 HDI 90 cp

Re: Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Mesajde CGDBZ » Dum 31-Ian-2021 20:35

La mine au pus Total Quartz Ineo First 0W30, 3,25(4 bidoane de un litru din care unul l-am primit inapoi cu exact 0,75 l de ulei)l. Schimbul a fost facut la la fiecare an(revizie), la ~6000km, primul, si al doilea la ~4500km. Nu-mi consuma ulei dar eu rar ajung la 4000 rot/min(am prostul obicei sa respect limitele de viteze, doar in depasiri vede ceva turatii) si am sachimbat uleiul la putini km.
Eu nu as pune altceva decat uleiul recomandat de producator, fara aditivi sau alte "chestii" "ajutatoare". Se stie problema curelei de distributie care este in ulei si care este atacata de uleiul neconform(chiar si cel recomandat daca este schimbat la prea multi km. sau daca se merge mai mult in oras drumuri scurte) producand mizerie care dauneaza pompei de ulei si circuitului de ungere.
Si mie mi-a spus mecanicul la revizie sa completez cu apa distilata daca este nevoie dupa ce a verificat antigelul care avea punct de inghet -40grade C.
Citroen C3 III

Alex86
just curious
Mesaje: 18
Membru din: Mar 07-Iul-2020 17:56
Localitate: Iasi
Masina: Citroen C3 Feel Puretech 82

Re: Trepidatii zgomotoase la plecarea de pe loc

Mesajde Alex86 » Dum 31-Ian-2021 22:18

Foarte buna observatia curelei de distributie! Desi stiam ca-i in ulei, nu luasem in calcul aspectul deteriorarii din cauza aditivilor! Le voi trimite un mail sa ii intreb care e treaba, tinand cont ca la un alt aditiv specifica ca e sigur de utilizat la curelele in ulei iar la asta nu.
Cred ca intradevar cea mai sigura solutie ramane schimbatul uleiului cat de des posibil (financiar), atat dpdv al depunerilor din motor cat si al intretinerii curelei de distributie. Intervalul schimbului de ulei dat de producator (15k respectiv 25k km) imi pare mult prea mare daca vrei sa mentii motorul in stare optima.
Totusi macar acum cat e in garantie zic sa incerc alta marca de ulei cu omologarea PSA B71 2312. Banuiesc ca din moment ce masina mea trancane iar ei zic ca e perfecta si imi pun ulei pe instalatie pana da pe dinafara, nu ar fi rau nici sa fac un experiment cu un alt ulei tot omologat de PSA. Sper doar sa nu ii sara pisoanele prin capota si cureaua bucățele iar ei sa continue cu placa "nu are nimic, e totul in regula"..
Citroën C3 III Puretech 82


Înapoi la “Mecanica - C3 II - III”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv