Nemo Furgon [si Combi]

Tot ce tine de Citroen Nemo, dotari, oferte, versus, posesori etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 09-Mar-2009 22:09

Pai este simplu. NU ARE NIMENI. Deja lucrul asta ar trebui sa iti dea un indiciu. Lumea prefera Berlingo. De ce sa schimbi ceva care este bun. Amici mei care au berlingo la servici sunt foarte multumiti de masina.

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 10-Mar-2009 00:40

franciscf1 scrie:si Berlingo e pe platforma de C3 facut..
eu am dat o avere acum 2 ani, acum pretul e mult mai rezonabil. Criza, ce sa-i facem..

Nu e chiar asa.
Berlingo vechi e pe platforma de BERLINGO. adica din 1995. De atunci s-a mai folosit ceva asemanator pe Xsara Picasso.
Berlingo Nou e pe platforma de C4.
Nemo este structurat separat, e un model nou. Acesta foloseste structura Fiat si motorizare de C3-pejo 206. Adica supereconomica. NU are nimic in comun in rest cu modelele Citroen. de aceea si optiunile restranse si grupate cala ... ooof... Fiat.
Nemo e excelent ca pret/consum/proportii.
Cred ca e o afacere buna, dar din pacate e peste pretul de la Berlingo First care este extrem de util...itara.

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 10-Mar-2009 00:47

Ca idee, am condus eu una vreo 500km.
Este extrem de usor de parcat, simpla ca utilizare si spatioasa cat cuprinde.
Motorizarea mi se pare un pic subdimensioanta daca vrei sa mergi sportiv, pentru ca te trage greu din viraj, caracterul subvirator fiind pronuntat. Daca dai la o parte acest incovenient care apare numai la regimul de mers sportiv, cred ca o vei gasi foarte atractiva in toate situatiile. Usa laterala e un cadou in orice parcare, spatiul interior e arhisuficient, portbagajul, daca poti sa-i spui asa, e cat sa plimbi vaca, iar tinuta de drum este peste orice utilitara oferind si un confort ridicat ... daca nu incarci prea mult masina.(adica peste 500kg).
Mai trebuie sa vezi si gradul de risc la revanzare. Aici inca Berlingo isi tine rangul sus. Vedem cu Nemo in trei ani. Oricum, la cat poti sa obtii pe ea, din pretul de nou, pierzi relativ putini banutzi in trei ani.
Bafta!

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Mar 10-Mar-2009 07:28

Ca sa invioram putin topicul :), Mugurel, tu daca ai avea de cumparat o autilitara, (sa presupunem ca ai un magazin de piese auto), ce ai alege intre Berlingo si Nemo? Eventual poate preciezezi si o motorizare si ceva optiuni care ti s-ar parea utile.

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Dum 15-Mar-2009 19:07

Referitor la ce a scris Mugurel....da....pretul de revanzare peste cativa ani ar putea influenta si decizia de achizitionare a unui Nemo. Cat despre pret...e cam mare pentru o masina atat de mica care in standard nu are nici macar usa culisanta pe dreapta. Concurentul francez al grupului PSA are deja o oferta foarte tentanta la capitolul autoutilitara mica. Plus ca are si grilaj mobil de separare spatiu marfa-cabina si scaun pasager rabatabil. Cred ca cei de la Citroen ar cam trebui sa isi reanalizeze oferta.....mai ales in vremuri de criza :D
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Dum 29-Mar-2009 11:01

Putini amatori de Nemo...... :( , direct proportional cu numarul masinilor in circulatie :D
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

franciscf1
pasionat
Mesaje: 133
Membru din: Mar 06-Feb-2007 12:57
Localitate: Cluj
Contact:

Mesajde franciscf1 » Lun 30-Mar-2009 07:16

Berlingo are valoare de revanzare? Poate modelul nou care are un an. Cine are berlingo First (2 ani) ca si mine poate o vinde la juma' de pret. Mai mult as lua cu dauna totala decat la revanzare.

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Lun 30-Mar-2009 18:56

Sigur ca si dauna totala e o varianta, dar nu cea mai legala si cea mai indicata !!! :!:
In general se presupune ca la o masina de marfa, prin utilizarea ei in carausie, se amortizeaza investitia si mai ramane si ceva profit. Posibil ca devalorizarea masinii sa fie compensata de banii obtinuti in urma transporturilor efectuate. Sunt tentat sa imi vand Logan-ul Van si sa achizitionez un Nemo de marfa, dar parca ezit.....
Desi imi place foarte mult Nemo, incerc sa gandesc realist la pretul sau de achizitie......care-i destul de mare.....
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Joi 02-Apr-2009 18:38

Voi ce ati alege intre Nemo si vechiul Berlingo? Masinile sunt destul de asemanatoare la pret, iar ca dimensiuni(atat interioare cat si exterioare) sunt destul de asemanatoare. Ma refer la varianta de marfa ( si diesel)pentru amandoua modelele.
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Mar 07-Apr-2009 17:56

Nici o parere de la nimeni???.... :(
Poate vor baga si cei de la Citroen romania niste promotii mai semnificative, sa mai impulsioneze vanzarile....
Ca daca nu se misca si nu se uita in stanga si in dreapta la ce face concurenta, posibil sa gaseasca (chiar si aici pe forum) simpatizanti Citroen, posesori de alte masini ....frantuzesti....!!! :shock: :D :!: :!:
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Dum 28-Iun-2009 20:37

Vad ca nu a mai postat nimeni ceva legat de Nemo..... :?
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

syl_m
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Sâm 11-Iul-2009 22:47
Localitate: brasov

nemo

Mesajde syl_m » Sâm 11-Iul-2009 23:14

Liviu-Florin scrie:Mai veniti fratilor cu parere despre aceasta masina....nu e nimeni care sa utilizeze macar ca masina de servici un Nemo???? :roll:

Salut,eu am un Nemo si chiar sunt interesat sa ii cedez leasing-ul.
Este o masina buna,are o tinuta super de drum,eu am si variata full,deci m-am lafait cu toate functiile,incepund cu A.C,oglinzi el...etc si terminand cu functia follw me home.

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Dum 12-Iul-2009 06:59

Nemo care-l ai e de persoane sau de marfa? Mai multe date despre masina, daca poti te rog....culoare, optionale,consum, pret revizii,km in bord :)
Multumesc.

P.S Am gasit pe net imagini cu Nemo cu geam lateral si la portbagaj...eu zic ca arata mult mai bine.Nu stiu daca e disponibil si la noi cu acest geam....macar extra standard :lol: .
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Joi 13-Aug-2009 20:55

Am observat ca in Suceava au inceput sa apara Nemo.
Se pare ca lumea incepe sa descopere aceasta masina.
Daca si pretul ar fi mai mic...asa de criza... :lol:
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Joi 04-Feb-2010 21:29

Au mai aparut poate pe forum noi posesori de Nemo? Eventual alte pareri despre aceasta masina?
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA


Înapoi la “Citroen Nemo”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv