C3 Picasso

Forum de discutii generale despre Citroen C3 Picasso. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Sâm 20-Aug-2011 15:29

O marca obscura din cunostintele mele numita "Crime Stopper"
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Sâm 20-Aug-2011 15:48

mbc scrie:O marca obscura din cunostintele mele numita "Crime Stopper"

Am inteles

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Lun 22-Aug-2011 08:52

[/quote]P.S....Si senzori de parcare(tot Meta)direct pe suportul de numar....foarte practici si cu foarte buna precizie[/quote]

Cum adica direct pe suportul de numar? Adica ai acolo toti patru "nasturi"? Sau ai camera de filmat acolo? Cum vad senzorii astia in coltul masinii?
Ai mei sunt din fabrica pe spate si merg foarte bine si cand sunt murdari (nu stiu ce tehnologie folosesc) si vad si la parcarea cu spatele masinile din lateral, daca ma apropii prea mult de ele.
Despre alarma: nu s-au legat cei de la service ca iti pierzi garantia daca se umbla la masina altundeva decat in service-urile autorizate de ei? Mie mi-ar prinde bine ca mi-ar scadea valoarea la asigurarea full.

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Sâm 27-Aug-2011 19:05

Adi78 scrie:
P.S....Si senzori de parcare(tot Meta)direct pe suportul de numar....foarte practici si cu foarte buna precizie[/quote]

Cum adica direct pe suportul de numar? Adica ai acolo toti patru "nasturi"? Sau ai camera de filmat acolo? Cum vad senzorii astia in coltul masinii?
Ai mei sunt din fabrica pe spate si merg foarte bine si cand sunt murdari (nu stiu ce tehnologie folosesc) si vad si la parcarea cu spatele masinile din lateral, daca ma apropii prea mult de ele.
Despre alarma: nu s-au legat cei de la service ca iti pierzi garantia daca se umbla la masina altundeva decat in service-urile autorizate de ei? Mie mi-ar prinde bine ca mi-ar scadea valoarea la asigurarea full.[/quote]
Sunt doi senzori pe extremele suportului de numar care ''vad''la unghi foarte mare(vad ca cei 4).Fiema este tot Meta,aceeasicu alarma,
iar cei de la reprezentanta nu s-au legat de ea,pt.ca Meta produce pentru grupul Psa alarme si senzori...poate si alte chestii....
voi face poza cu senzorii...

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Sâm 27-Aug-2011 19:55

Azi am venit de la mare...am depasit bariera celo 4mii de km facuti in total cu bestia...
Ca si consum am avut la pompa un consum de 5,9,(aproximatix 1200 km)in conditiile in care nu am mers la consum,adica autostrazile pilot setat pe 130,iar drumurile judetene in limita legala si putin peste.Am si avut un varf de viteza de 184,mai mult nu a vrut si nici nu am insistat eu.
Am vazut doar 2 Picassouri de la Valcea la Constanta ambele in Mamaia,ambele galbenul ala lamaie unu de is si unu local de ct.
Ma declar inca o data multumit de alegerea facuta!!! :D
Imagine
Imagine

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Dum 28-Aug-2011 14:12

se aduna binisor km la tine, multi inainte! eu inca nu am atins viteza aia, o singura data am vrut sa scrie acolo pe kilometraj viteza inscrisa in talon si am mers exact cu 178 km/h, in rest nu prea trec de 140, in schimb, cu consumul, e clar ca stai mai bine, eu cand am fost la bulgari anul trecut, cam tot stilul asta de mers, mi-a luat cu un litru mai mullt, poate unu jumate, deh, nu se poate cu toate, si liniste, si economie :) . Dar, asa cum zici, foarte multumit de alegere :D

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Dum 28-Aug-2011 21:19

Adi78 scrie:se aduna binisor km la tine, multi inainte! eu inca nu am atins viteza aia, o singura data am vrut sa scrie acolo pe kilometraj viteza inscrisa in talon si am mers exact cu 178 km/h, in rest nu prea trec de 140, in schimb, cu consumul, e clar ca stai mai bine, eu cand am fost la bulgari anul trecut, cam tot stilul asta de mers, mi-a luat cu un litru mai mullt, poate unu jumate, deh, nu se poate cu toate, si liniste, si economie :) . Dar, asa cum zici, foarte multumit de alegere :D

Ms de urare si tu sa ai parte de multi km si fara probleme.Sunt convins ca puteam scoate si mai bine consum,dar.... cu alta ocazie,nici sa dorm cu 90 la ora pe autostrada nu o voi face doar de dragul consumului,oricum sunt incantat de cat consuma masina asta inainte avand preponderent masini cu motoare foarte insetate la care ma multumeam cu 10-11 la drum intins. :lol:
Am facut poze si la senzori.
Imagine

Imagine
Am la ei decat avertizare acustica(un difuzor montat ascuns),nu am vrut si afisaj sa i-mi pun ca trebuia sa traga fire pana in fata si nu vreau sa vad nimic adaugat la masina.Avertizarea sonora e super suficienta

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Dum 28-Aug-2011 21:55

mihai ham scrie:Azi am venit de la mare...am depasit bariera celo 4mii de km facuti in total cu bestia...
Ca si consum am avut la pompa un consum de 5,9,(aproximatix 1200 km)in conditiile in care nu am mers la consum,adica autostrazile pilot setat pe 130,iar drumurile judetene in limita legala si putin peste.Am si avut un varf de viteza de 184,mai mult nu a vrut si nici nu am insistat eu.
Am vazut doar 2 Picassouri de la Valcea la Constanta ambele in Mamaia,ambele galbenul ala lamaie unu de is si unu local de ct.
Ma declar inca o data multumit de alegerea facuta!!! :D
Imagine
Imagine

Imagine

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Lun 29-Aug-2011 06:57

aha, am mai vazut la un opel astra caravan asa ceva si ma tot intrebam ce este :roll:
Dar, am vazut ca ai oglinzile rabatate in unele poze, asta vine cu pack city, (eu il am pe asta), asta contine si senzori de parcare in spate si geamuri electrice spate si blocaj de siguranta copii spate... sau sunt rabatate manual?

Super tare!!! 3750 rpm la 184 km/h!!! eu la 3750 rpm cred ca am undeva in jur de 130 km/h, poate catre 140... de acolo economicitatea diesel-ului :)

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Lun 29-Aug-2011 07:01

Adi78 scrie:aha, am mai vazut la un opel astra caravan asa ceva si ma tot intrebam ce este :roll:
Dar, am vazut ca ai oglinzile rabatate in unele poze, asta vine cu pack city, (eu il am pe asta), asta contine si senzori de parcare in spate si geamuri electrice spate si blocaj de siguranta copii spate... sau sunt rabatate manual?

Manual le-am rabatat eu,am inteles ca iarna mai ingheata motorasele alea si sunt destul de scumpe la inlocuit

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Mie 31-Aug-2011 09:09

da, asta e unul dintre primele lucruri pe care l-am facut si eu, am dezactivat rabatarea lor din cheie, adica in momentul in care incuiam masina cu cheia se "strangeau" si la deschidere se "desfasurau". Acum se rabateaza numai de la butonul din masina, iarna nu le rabatez nici eu :)

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Lun 05-Sep-2011 23:49

Ma bate gandul sa-mi pun cotiera.am de ales cu 270 aftermarket sau 640 originala .

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 06-Sep-2011 08:24

640 originala? unde? au si pentru c5?
"If in doubt, flat out!"

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Mar 06-Sep-2011 08:50

Mai, eu nu inteleg unde gasiti voi accesorii aftermarket originale, dati-mi si mie un link unde gasesc toate astea. Pe site-ul Citroen, de cand s-a innoit, nu mai gasesc ca inainte accesoriile pentru nici o masina. Mai vreau si eu sa vad preturile pentru bare longitudinale, cotiere, jante aliaj si ce mai stiu eu ce imi trece prin cap. Nu! acuma trebuie sa mergi pana la reprezentanta ca sa afli ceva!

asta ma indispune

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mar 06-Sep-2011 09:03

@Adi78: le poti trimite un email sa-i intrebi de ceva anume si de obicei iti raspund. Eu stiu, de exemplu, ca nu exista cotiera pentru c5 (originala) pentru ca au scaunele. Stiu, nu e aceeasi chestie.
"If in doubt, flat out!"


Înapoi la “Citroen C3 Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187681
    Total subiecte 18620
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11709
    Cel mai nou membru csty41