C3 Picasso

Forum de discutii generale despre Citroen C3 Picasso. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

C3 Picasso

Mesajde Adi78 » Joi 27-Mai-2010 13:54

Buna ziua si bine v-am gasit pe forum Citroen

In curand am sa intru in posesia noii mele masinute, Citroen C3 Picasso si, vroiam sa vad acum, cand pasul este deja facut, pareri despre acesta.
surprinzator (sau nu, avand in vedere ca in judetul Mures Dealr-ul a vandut primul model catre mine), nu am gasit nimic in legatura cu Picasso-ul meu aici. Nu este nici un posesor? Sunt curios sa aflu pareri, mai ales de la posesorii acestui model. Oricum, eu voi mai scrie si un mic review in momentul in care voi avea masina (maxim o saptamana dupa cum m-a amenintat agentul)
Apropos, modelul este unul Trendy, 1,4 vti 95 cp, si are optional pack City (siguranta copii, senzori parcare spate, oglinzi degivrate si rabatabil electric),

SAMmy
pasionat
Mesaje: 431
Membru din: Mie 11-Oct-2006 23:00
Localitate: Bucuresti
Contact:

Citroen C3 Picasso Exclusive 1.6HDi 100CP FAP

Mesajde SAMmy » Mar 20-Iul-2010 09:36

Salut,

Bai, masinutza este super... uite aici review: http://autoiq.ro/week-end-cu-citroen-c3 ... exclusive/ ;)
Citroën C6 Exclusive
Citroën C4 Coupé VTR

stefan.fekete
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mar 04-Dec-2007 11:44
Localitate: cluj

Mesajde stefan.fekete » Vin 01-Oct-2010 10:54

Salut,

Eu am un Trendy exact ca al tau din decembrie 2009, vreau sa va impartasesc experienta mea cu acest model.

Din prima clipa cand am vazut masina m-am indragostit de ea, eram si sunt si in prezent incantat de designul si spatiul oferit de aceasta masina.
Raport pret / calitate / design / spatiu este cel mai bun model de pe piata...

Dar sa va spun si partea mai neplacuta acestei masini :)

Pana la 22.000 km nu am avut nici o problema cu ea, masina mergea excelent, dar recent vara asta mi-a aparut o eroare la motor :) da da...
Antipolution Faulty :)) Am citit in stanga / dreapta si am observat ca e o problema foarte cunoscuta de pasionatii de citroen ( care in mod normal la un model nou, cica si motor nou trebuia sa fie remediata clar :) )... Asa, eroarea cum v-am spus a aparut la 22.000 km, am fost la servici, toata lumea dadea din umeri...:)) pana la urma au lamurit problema cei din Franta...trebuie schimbata chiuloasa si o gramada te prostii la motor....eroarea respectiva a aparut in August si nici in prezent nu a fost remediata :)) ( scuze : nu au ajuns toate piesele bla bla bla ) So, de cateva luni bune se circula in aceste conditii cu masina, in prezent avand 30.000 km pe bord ... :)

Sa nu va faceti sperante ca modele mai noi nu au probleme, ca probleme vechi sunt remediata, pentru ca v-am dat eu un exemplu bun :))
Imagine

Imagine

Imagine

andreyy_geo
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Vin 29-Oct-2010 08:50
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde andreyy_geo » Vin 29-Oct-2010 09:02

Cei de la citroen au lansat o editie speciala C3 Picasso http://www.auto24bv.ro/c3-picasso-black ... a-citroen/

stefan.fekete
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mar 04-Dec-2007 11:44
Localitate: cluj

Mesajde stefan.fekete » Sâm 20-Noi-2010 17:44

Cam tarziu, dar am revenit cu noutati:)
Pana la urma au reparat masina de aprox 2 luni, cei de la service au fost foarte amabili, intr-o zi au rezolvat problema.
In prezent merge extraordinar de bine, singurul lucru ce e putin deranjant e consumul, nu am reusit sa scot un consum sub 7l /100 km....
Altfel sunt foarte multumit de masinutza, rules!

P.S. Adi78, ne-am vazut ieri in trafic in cluj :)
Eram cu un Jumper alb...misto culoare ti-ai ales la masina, sa o stapanesti sanatos.

iulius
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mar 07-Dec-2010 10:36
Localitate: Bucuresti

problema de sezon

Mesajde iulius » Mar 07-Dec-2010 10:41

am si eu un c3 picasso.
e prima iarna.
cum pot sa-i dezactivez plierea oglinzilor automat la deschidere/inchidere?
fara sa merg la service... :)

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Vin 10-Dec-2010 17:58

felicitari pt masina.
Oglinzi rabatabile? Mmm... Yam' yam! E un Exclusive, nu?
Sincer? Se face numai cu Lexia. Eu o fac gratuit la toti clientii mei cand da prima zapada, C5, C4, si surprise: New C3. Si asta pt ca ingheata motorasele si dupa ai numai necazuri apar.
Ar fi frumos din partea dealerului care ti-a vandut-o sa o faca si el pt k dureza 10 min :)

iulius
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mar 07-Dec-2010 10:36
Localitate: Bucuresti

Mesajde iulius » Vin 10-Dec-2010 18:13

salut,

merci de raspuns!
din pacate nu am luat masina de la tine... :lol:
daca ma duc la un service, cat costa?

p.s. nu are nici siguranta pe parte electrica sa le opresc?

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Vin 10-Dec-2010 18:30

bon soir,
Telecodarea BSI-ului pt retrovizoare se tarifeaza cu 0.4h tehmologice cu T3.
Siguranta sau alte smecherii de genul contact, buton apasat 3sec, luat contact, nu mai exista de la C4.
Asta e...

P.S. De ce n-ai luat-o, frate, de la mine?!

iulius
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mar 07-Dec-2010 10:36
Localitate: Bucuresti

Mesajde iulius » Vin 10-Dec-2010 18:37

de prost, de aia...sunt suparat rau!
am luat-o de la cel mai neserios dealer din tara asta!
m-am zgarcit la bani, insa asta m-a costat imens!
ma rog de dealer de 3 luni jumatate sa-mi de-a actele masinii.
dupa ce am platit-o cash am aflat ca dealerul este in pragul falimentului.
o poveste tare urata!

SFAT PENTRU CINE VREA MASINA: VERIFICATI FRATE DEALERUL CAND LUATI MASINA, CA SUNT NISTE DEALERI IN TARA ASTA...

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Vin 10-Dec-2010 19:08

:shock:
Ho, ho, ho!
Vine Craciunul. Stai sa vorbim...cu calm.
De la ce dealer?
Mai bine ne prezinti un pic masinutza ta, eventual o serie de sasiu, si se afla tot.
Eu sunt convins ca e o incurcatura de gen omologare RAR, documente COC, etc.

iulius
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mar 07-Dec-2010 10:36
Localitate: Bucuresti

Mesajde iulius » Vin 10-Dec-2010 19:25

Nu e nici o incurcatura!
Masina a fost masina de prezentare, era deja inmatriculata pe dealer.
asta e ce stiam la momentul discutiei.
ulterior mi s-a spus ca este in leasing, si ca trebuie achitat leasing-ul mai inati si apoi acte de vanzare-cumparare.
desi este ILEGAL, mi s-a emis factura pe masina (retine, masina nu era propritatea dealerulul, fiind in leasing).
am fost purtat cu vorba ca imi dau cartea masinii, imediat ce inchid leasingul.
dupa indelungi parlamentari, aflu de la leasing ca dealerul este in insolventa, dosarul masinii cu pricina fiind predat de firma de leasing la o societate de recuperare.
acum, am instiintat oficial firma de leasign ca masina este la mine, astept sa ma sune cei de la recuperari.
dealerul ma duce cu vorba in continuare...ca rezolva in 1-2 zile.

nu e nici o alta problema!
daca stiam, imi luam masina de la alt dealer, dar am obtinut cel mia m,are discount de la acest dealer (probabil ca banii de la mine i-a cheltuit pe alte datorii mult mai vechi...)
:twisted:
ce pot sa mai spun?!?

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Sâm 11-Dec-2010 10:34

mda... Cam naspa, ce sa zic.

Liviu-Florin
pasionat
Mesaje: 330
Membru din: Joi 15-Ian-2009 19:35
Localitate: Suceava

Mesajde Liviu-Florin » Sâm 11-Dec-2010 16:44

Chiar ca e cam naspa situatia...bine ar fi sa iei legatura cu un avocat. Parerea mea e ca situatia e chiar complicata si tu ai cazut la mijloc...
Bafta multa iti doresc!!!
FAN DACIA->CITROEN SV IOANA

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

oglinzi rabatabile... dealeri

Mesajde Adi78 » Dum 19-Dec-2010 09:01

revin si eu dupa o lunga perioada de pauza,

referitor la oglinzile rabatabile din telecomanda, asta a fost primul lucru pe care l-am facut in momentul in care mi-am luat masina (la nici o luna dupa achizitionare) l-am facut la dealer si nu m-a costat nimic. De ce? pentru ca si eu am patit-o cu delaer-ul, masina era achitata si eu nu am reusit sa o ridic pentru ca nu aveam numere provizorii, treaba pe care ei ar trebui sa o asigure... poveste lunga si neplacuta. Oarecum in cont la treaba asta, ca mi-au tinut masina acolo o luna de zile dupa ce am achitat-o, mi-au facut cateva favoruri printre care si treaba cu oglinzile. In modul asta mi le rabatez doar cand vreau, si, vreau doar atunci cand vremea o permite, nu vreau sa ma duc in service pentru ceva de care ma pot pazi.

stefan - nu cred ca am fost eu, sunt din Tg Mures si in 20 noiembrie nu imi amintesc sa fi fost prin Cluj... :)
oricum multumesc de aprecieri
Imagine

Imagine

doua poze cu al meu picasso

Sper ca problema cu eroarea in bord sa fie un caz izolat, s-a rezolvat in garantie, nu?
Si, referitor la consum, sub 7 l in ce conditii? mie mi-a aratat computeru' 6,2 la drum intins mers in general cu 110 km/h, consum confirmat de altfel si la pompa, mers in oras vara, cam 7,8 - 8,2; acum, iarna, mai mult, probabil catre 10 l. Depinde foarte mult de cum o calc...


Înapoi la “Citroen C3 Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv