Zgomot frane

Forum de discutii generale despre Citroen C3 Picasso. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Zgomot frane

Mesajde Adi78 » Lun 25-Feb-2013 09:49

Am o nedumerire, cand pun frana, suna ca si cand mi-ar fi pe duca placutele. Nu suna foarte tare, dar se aude si, nu imi amintesc sa fi sunat asa pana acum.
Tema de casa pentru C3 Picasso-isti: vedeti va rog daca la voi sunt uzate discurile de frana de pe fata. La mine, la 28.400 km am o uzura de cam 0,3-0,5 mm pe cele din fata. Tin sa precizez ca pentru mine frana este ceva de care "aproape ma pot lipsi" :lol: , glumesc bineinteles, ce vreau sa zic e ca, eu nu franez decat in cazuri de urgenta, frana de motor e mama franelor pentru mine.
Ieri am desfacut rotile sa vad daca nu cumva este zgariat vreun disc, nu am gasit nimic, nici o zgarietura pronuntata, asa cum apare atunci cand se duc placutele si freaca metal pe metal. Cele din spate sunt... ruginite inspre exteriorul discului, uzate... aproape deloc.

Avatar utilizator
cristi_s
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mar 04-Aug-2009 07:57
Localitate: Brasov

Mesajde cristi_s » Lun 25-Feb-2013 22:05

Cu ce ai masurat aia 0,3-0,5 mm? :lol: :lol: :lol: Nu stiu daca si la C3 Picasso placutele de frana au canal pe mijlocul suprafetei de frecare (sunt si masini care nu au ), dar daca ala se umple cu pulbere de la uzura si cu praf + pietricele fine de pe drum ( si slava Guvernului si Administratiilor locale, avem destue din astea), atunci franarea devine mai zgomotoasa.
Nici macar Chuck Norris nu poate repara un XM ca sa fie functional 100
https://www.youtube.com/watch?v=ZkvdX-R8VSo

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Mie 27-Feb-2013 12:06

Doar "ochiometric", poate ca nu este atat de mult, sau de putin, dar, este vizibil. Ai dreptate cu mizeria, ar trebui sa le desfac si sa le curat in cazul asta, macar varianta asta sa o elimin.
Merci de pont

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Mie 27-Feb-2013 15:35

Placutele mai au in ele si niste insertii metalice, niste granule. Este posibil sa fi ajuns la o insertie si sa scoata zgomot mai puternic.
Am observat ca placutele de uzina (prima echipare), cele tip textar cum mai sunt ele numite, sunt mai dure. Asta se intampla la mai multe marci. Si am mai observat ca se tocesc cam repede si din cauza compozitiei mai dure, uneori lasa si santuri pe discuri. Plus ca fac si multa mizerie, jantele la mine erau tot timpul "afumate" de la praful acela.
Eu am placute TRW pe SX si sunt foarte multumit de ele. Pe celalalt C3 am vazut ca sunt Starline parca. Si astea sunt bune, nu scot nici un fel de zgomot, dar parca cele TRW franeaza mai bine.
Am un set de rezerva TRW si cand se duc cele Starline le voi inlocui.

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Mie 27-Feb-2013 16:30

Sunt prima echipare, deci probabil mai dure, nu mi se pare normal sa fie dure, ele trebuie sa se uzeze, nu discurile.
Cred ca in momentul in care trebuie sa schimb discurile si placutele voi merge pe o solutie diferita. Voi lua un sistem complet de franare, supradimensionat, loc este.

Dar deocamdata, trebuie sa le desfac, probabil in Weekend sa vad care este uzura, sau mizeria acumulata pe ele

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mie 27-Feb-2013 16:32

nu stiu cum ai dar sunt modele de placute care la un anumit grad de uzura sunt proiectate sa faca zgomot
nu stiu daca vin si citroen-urile echipate cu ele
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!


Înapoi la “Citroen C3 Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv