Tutorial reparatie filet butuc/disc prindere roata

Forum de discutii generale despre Citroen C3 Picasso. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Tutorial reparatie filet butuc/disc prindere roata

Mesajde Adi78 » Lun 07-Apr-2014 07:24

Am facut-o si pe asta. Acum vreo 15 ani, am schimbat placutele de frana la vechea mea Dacie, dupa care am fost la o proba. A inceput sa sune ceva... ce suna oare? Ma opresc, ma dau jos, ma uit si vad cu stupoare ca roata mea (la care tocmai umblasem) vroia sa o ia pe alt drum decat cel indicat de mine... Ei bine, de atunci strang prezoanele la rotile la care umblu, pana "curge apa" din ele. Cheia asta "dinamometrica" nu este buna!

Mi-am schimbat rotile cu cele de vara, culmea, la ultimul prezon invart cheia si ea merge in continuu, filetul s-a dus, si nu de pe prezon, ci cel interior din butuc. Nu va povestesc la cate solutii m-am gandit, cea cu schimbatul discurilor pe spate fiind mult prea costisitoare (am eu o pasarica, daca schimb un disc trebuie schimbat si celalalt, daca schimb discurile, schimb si placutele, un total de cam 1200 lei).
Ce am facut: am largit gaura cu filetul dus, cu un burghiu de 15 (prezonul este de 12*1.25). Bineinteles ca gaura a iesit ceva mai mare decat de 15, cam 15.6. Am luat un surub de 18, l-am dus la strungar si i-am cerut sa imi faca din el o bucsa, cu exteriorul de 15.6 si interior filetat de 12*1.25. Capul surubului urma sa fie in forma de T, ca suruburile de la calea ferata, dar cu dimensiunea adaptata situatiei

Imagine

Imagine

Apoi, pe bucsa s-au facut niste striatii radiale si cateva crestaturi longitudinale cu bomfaierul. Bucsa se introduce prin spatele butucului, T-ul nepermitandu-i sa se roteasca sau sa treaca prin butuc.

Imagine

Eu am pus niste poxipol pentru mai multa siguranta, nu cred ca e neaparat nevoie, bucsa a intrat presata si, odata strans prezonul rotii, nu cred ca mai are scapare :)
imediat dupa montarea bucsei cu poxipol, am tras-o cat am putut cu un surub de 10, apoi am pus roata si am strans prezoanele toate, ca sa se usuce poxipolul in pozitia optima. La cum a intrat burghiul in tambur, nu ma mir ca mi s-a dus filetul si, sunt convins ca bucsarea asta tine mai bine decat filetul original.

Sper ca nu veti avea nevoie de asemenea lucrari, daca totusi aveti, mult succes!
Alte detalii, cereti cu incredere.

crysti79
pasionat
Mesaje: 674
Membru din: Sâm 02-Iul-2011 17:57
Localitate: Constanta
Masina: Citroen C3 1.4 HDI SX 2005
2: Peugeot 308 1.5 BlueHDI Allure 2020
3: Dacia Sandero Stepway Eco-G 2023

Mesajde crysti79 » Lun 07-Apr-2014 08:17

Nu se putea doar majora putin filetul cu un tarod la 13 sau 14 cel mult si executarea unui nou surub (prezon) la strung?

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Lun 07-Apr-2014 12:59

14 ar fi fost suficient, doar ca pentru asta trebuia sa imi stric cel putin janta de aliaj, cealalta nu am verificat-o. Am ales treaba asta, pentru ca, daca nu imi reusea, schimbam discul pana la urma, jante la bucata nu prea se gasesc...

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Sâm 03-Mai-2014 19:25

Nasol ce ai patit,bine ca ai rezolvat elegant problema.
Poate asa recapeti increderea in cheia dinamometrica cand strangi prezoanele :D

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Dum 04-Mai-2014 05:39

Nu mi-am pierdut niciodata increderea in cheia dinamometrica, doar ca nu m-am indurat sa iau una...

Adi78
pasionat
Mesaje: 293
Membru din: Joi 27-Mai-2010 13:41
Localitate: Tg-Mures

Mesajde Adi78 » Dum 04-Mai-2014 05:45

Nu mi-am pierdut niciodata increderea in cheia dinamometrica, doar ca nu m-am indurat sa iau una...


Înapoi la “Citroen C3 Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv