Citroen AC 4 1927

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen Type A, Rosalie, Traction Avant.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mie 02-Dec-2009 20:58

cv2adi scrie:Mersi Marian! Cum mai esti? Si pe la voi e vremea asta nici tomnĂĄ-nici iarna ? S-au cam ascuns oamenii chiar si forumistii dealtfel e la fel si la noi!!!!Ce sĂĄ-i faci si ursu merge in bĂĄrlog !!!
SĂĄnĂĄtate si numai bine si familiei.Cu prietenie Adrian. :supz:

Suntem bine, sĂŁnĂŁtoÂşi, aÂşteptĂŁm Âşi ne pregĂŁtim pentru sĂŁrbĂŁtori :wav: :az:
MultĂŁ sĂŁnĂŁtate Âşi alor tĂŁi! :D

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Joi 03-Dec-2009 08:15

Excelent :wink: Intalnirea aia de la Satu Mare suna bine...da' cum aflu mai multe despre eveniment ?

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Dum 06-Dec-2009 21:25

Mersi Marian la fel si Tie si Familiei ! Despre intilnirea din S.M incĂĄ nu se stie numic concret,doart cĂĄ existĂĄ acolo un domn OPldtimer-Prinzinger.Adalbert care are un atelier de restaurĂĄri,revenit din Germania unde plecase pe vremea odiosului si el este capul organizator al meetingului.A mai organizat si anul trecut dacĂĄ vĂĄ iutati pe google si cĂĄuztati www oldtimerclub satumare.ro sau ceva de genul ĂĄsta veti da de poze despre intilnirea din 2009 si poate informatii despre cea de anul acesta.DeocamdatĂĄ nu sint vesti noi,cred cĂĄ organizarea va incepe anul viitor. :roll: :roll: :roll:

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Lun 07-Dec-2009 11:46

Acum am studiat mai bine pozele; sa inteleg ca masina asta nu a avut parte de restaurare niciodata in 82 de ani ? :shock:
Daca asa e inseamna ca a stat in casa sau muzeu :D

PS - reclama aia cu Buick, daca o scoateti sper sa nu o aruncati; merita pusa pe un perete pe undeva

PS1 - ce imi place vaza aia cu flori de pe stalpul B :D

PS2 - vad si un Oltcit pe acolo :D

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Lun 07-Dec-2009 17:18

De vis :steering:
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Lun 07-Dec-2009 18:27

Da asa cum zici:Masina n-a fost decit reparatĂĄ uneori cind necesita reparatii de 4 ori vopsitĂĄ,ultima datĂĄ in 1985 la cel de-al doi-lea proprietar de la care am cumpĂĄrat-o eu.Urmele reparatiilor se vĂĄd capul suruburilor,etc si in decursul timpului a mai primit unele elemente strĂĄine cum ar fii cele 4 clante de plastic de la portiere,de fapt sint cele de la usile de balcon de la blocuri....care au fost aruncate de subsemnatul deja si comandate din -franta cele originale ale lui.
Masina a stat toatĂĄ viata ei in garaj,primii 54 de ani intr-un castel de lingĂĄ Lyon unde a fost salvatĂĄ din fata nazistilor in 44 de baronul proprietar fiind dusĂĄ in subsolul xcastelului impreunbĂĄ cu o parte din personalul servitor din acel castel.Urmasul acestui baron-fiul sĂĄu a vĂĄndurt masina in 1983 celui de-al doilea proprietar lingĂĄ granita cu Germaniua si dĂĄnsul tinind-o tot in garaj tot timpul.Doar interiorul a fost retapitat complet ...
In zilele noastre mai rar auzi de autoturism care a fost revopsit acu 30 de ani....
Oltcitul e un exemplar asemĂĄnĂĄtor doar cu 16 mii de kilometri fĂĄrĂĄ dram de ruginĂĄ salvat de la remat acu 2 luni...o masinĂĄ canouĂĄ tzot fostĂĄ garajistĂĄ!! :oops: :oops:

Avatar utilizator
cristi_s
pasionat
Mesaje: 223
Membru din: Mar 04-Aug-2009 07:57
Localitate: Brasov

Mesajde cristi_s » Lun 07-Dec-2009 18:32

:shock: :shock: Pfoaaaaaa, salivez in fata monitorului. :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Bijuterieeeeeee. :D
Nici macar Chuck Norris nu poate repara un XM ca sa fie functional 100
https://www.youtube.com/watch?v=ZkvdX-R8VSo

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Lun 07-Dec-2009 20:13

:oops:

Avatar utilizator
jgr1001
pasionat
Mesaje: 1533
Membru din: Mie 12-Ian-2005 10:37
Localitate: Bucuresti / Fagaras

Mesajde jgr1001 » Mar 08-Dec-2009 07:10

cv2adi scrie:In zilele noastre mai rar auzi de autoturism care a fost revopsit acu 30 de ani....
Oltcitul e un exemplar asemĂĄnĂĄtor doar cu 16 mii de kilometri fĂĄrĂĄ dram de ruginĂĄ salvat de la remat acu 2 luni...o masinĂĄ canouĂĄ tzot fostĂĄ garajistĂĄ!! :oops: :oops:


Da' cum le gasesti tu pe toate :D E drept ca probabil le si cauti :wink:

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Mar 08-Dec-2009 09:58

Sincer vorbind,de cĂĄnd mitingurile Citroen organizate in Albertirsa au fost difuzate de citeva ori la emisiunile a douĂĄ canale TV nationale din toatĂĄ tara primesc telefoane despre Citroenuri vechi,epave de Citroen etc precum si despre Olteanul ĂĄsta aproape nou,doar cu rodajul fĂĄcut ...
Mama-mare adusĂĄ din Franta a fost vĂĄnatĂĄ de pe ebay,si urmĂĄrind-o si corespondind mai mult sĂĄptĂĄmini m-am decis s-o cumpĂĄr deoarece pretul masinii a scĂĄzut f.mult comparativ cu valoarea ei dinainte de criza asta afurisitĂĄ.Pe atunci o masina ca asta costa intre 10-17 mii de euro,iar dupĂĄ negocieri de mai bine de o lunĂĄ am reusit s-o iAU la 4500.
Omul a fst sincer,mi-a expediat 46 de poze despre ea,in special cu defectele caroseriei, scurgeile de ulei etc.Si mi-a scris cĂĄ are probleme cu serviciul,nu are posibilitate s-o intretinĂĄ si sĂĄ plĂĄteascĂĄ chiria garajului,etc...
Imagine
Iar Olteanul....m-a gĂĄsit l pe mine n-am avut nevoie de asa ceva dar nui m-a dus inima s-o las aruncatĂĄ la REMAT ....fiind o masinĂĄ intr-o stare de exceptie!E o crimĂĄ sĂĄ faci asa ceva,mai ales una cu acte la zi !!si la pret de fier vechi!!

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Joi 10-Dec-2009 10:03

Mai postez citeva poze deoarece citiva domni de pe classicar Cj m-au rugat s-o fac.Acolo se incarcĂĄ mult mai greu,iar eu nu sunt as in micsorarea pozelor...
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Avatar utilizator
cv2adi
pasionat
Mesaje: 614
Membru din: Joi 17-Apr-2008 14:40
Localitate: Albertirsa 2730 Ungaria
Masina: Citroen Traction avant 15 six
2: Citroen DS
3: Citroen CX

Mesajde cv2adi » Dum 31-Ian-2010 11:33

Si Olteanul tot la cerere....prostia omeneascĂĄ si reclamele care-ti impuie capul sĂĄ consumi,consumi,.....si sĂĄ arunci chiar si ce e aproape nou !!!
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Înapoi la “Citroen Type A, Rosalie, Traction Avant”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973