Reastaurare Citroen DS

Forum de discutii generale, restaurari, prezentari ale Citroen ID, DS.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Reastaurare Citroen DS

Mesajde paga » Mar 01-Iun-2004 22:27

Daca cunoasteti adresa unui atelier unde se poate face o restaurare dupa toate regulile artei,va rog sa o scrieti.M-ar interesa in primul rand reparatiile de tinichigerie.Cea mai mare parte a piselor originale mi le pot procura.Pentru reparatiile ce tin de hidraulica,am gasit deja un service.Cine doreste pot sa-i dau adresa.Multumesc.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mar 01-Iun-2004 22:56

Ce DS ai? In ce stare? Unde l-ai gasit ? Cat ai dat pe el?
Imi doresc de mult unul dar nu sunt bani :(

Daca ai ceva bani si vrei o restaurare ca la carte te poti adresa aici: http://www.oldtimer.ro/

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Mie 02-Iun-2004 22:15

Multumesc pentru adresa.Dupa referintele pe care le au,se pare ca sunt cei mai buni.
Am un DS 21 din'70 pe care l-am primit cadou in '99.Pana acum nu am reusit sa-l aduc in RO pentru ca nu puteam sa-l inmatriculez permanent.Partea mecanica se afla intr-o stare relativ buna,adica se poate circula.Problemele sunt legate de tinichigerie,pentru ca a stat cativa ani intr-un grajd dezafectat unde era umezeala.De curand am aflat ca ar exista o lege care permite inmatricularea autovehicolelor de epoca.Pe langa accize si TVA mai exista o conditie:modelul sa nu se mai fabrice de peste 30 de ani.Ar mai fi de asteptat un an,timp in care as vrea sa strang banii necesari restaurarii si sa aduc masina in sfarsit acasa.La un momentdat ,din dorinta de a aduce masina,m-am gandit si la metode mai putin "ortodoxe"de a o inmatricula....Am cautat aici DS-uri dar am gasit numai masini puternic modificate.Una, de culoare neagra,de pe langa cinema Gloria daca nu ma insel,parea mai intreaga dar in certificat era trecut anul fabricatiei'78. Fusese,cica,a lui Henry Coanda.Cerea 1500$ si eu nu-i aveam.

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Joi 03-Iun-2004 06:59

Intr-adevar, am citit si eu chiar ieri pe site-ul retromobil ca se poate inmatricula un vehicul daca productia lui a incetat de 30 de ani. Si cum ultimul DS s-a fabricat in '75, eu zic ca merita asteptarea.
Am vazut acum citeva zile un DS sau ID mai degraba cu nr B 09 RDX si l-am ratat cu putin sa-i dau un fluturas.
Cit costa taxele pentru un asemenea automobil?
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
paga
pasionat
Mesaje: 308
Membru din: Dum 02-Mai-2004 13:32
Localitate: GALATI

Mesajde paga » Joi 03-Iun-2004 08:40

Se plateste TVA la suma obtinuta din adunarea valorii in vama si accizele pt.gradul de poluare,in functie de capacitatea cilindrica.
De exemplu pt. DS21 valoarea in vama este de 5.843 euro iar accizele 701 euro (12% !!!).
Deci ar iesi TVA de plata 1243 euro. :cry:
Sper sa fi calculat corect.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

hm... oldtimer studio?

Mesajde khan » Dum 05-Dec-2004 23:28

oldtimer studio sint scumpi si nu se pricep deloc la instalatia hidraulica. La o discutie mie mi s-a aruncat un pret de 2000 de euro pentru restaurarea caroseriei unui DS din '70. Da' nu am curaj, mai bine mai cauti piese de caroserie si ti le faci incet incet
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available


Înapoi la “Citroen ID, DS”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973