Seat a lansat in Romania un magazin online cu masini

Stiri auto, teste video, evenimente si promotii.

Moderator: Echipa Tehnica

adimfx
Editor 0-100.ro
Mesaje: 681
Membru din: Joi 25-Mar-2010 18:11
Localitate: Bucuresti

Seat a lansat in Romania un magazin online cu masini

Mesajde adimfx » Joi 17-Noi-2011 23:26

Seat a lansat in Romania un magazin online de masini, acesta fiind primul de acest fel sustinut de un importator auto, a anuntat Porsche Romania, importatorul marcii spaniole pe plan local. Concret, prin intermediul magazinului online, Seat incearca de fapt sa impuste mai multi iepuri dintr-un foc: elimina stocurile, strange o baza de data cu clienti sau posibili clienti, iar cei care se hotarasc sa-si cumpere masini astfel au parte de un discount mai mare decat cel pe care l-ar obtine intr-un showroom.

http://0-100.hotnews.ro/2011/11/17/seat ... mportator/

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Vin 18-Noi-2011 13:53

Interesanta si de apreciat ideea

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 18-Noi-2011 13:55

poate sunt eu mai old-fasion, dar cand imi cumpar anumite chestii parca as prefera sa ma duc in magazinul fizic sa pun mana pe produs, sa il miros samd, mai ales cand e vorba de a cumpara o masina noua.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Vin 18-Noi-2011 14:01

mbc scrie:poate sunt eu mai old-fasion, dar cand imi cumpar anumite chestii parca as prefera sa ma duc in magazinul fizic sa pun mana pe produs, sa il miros samd, mai ales cand e vorba de a cumpara o masina noua.

Te duci in magazin,mirosi,atingi etc masina respectiva in configurarea de pe site si o cumperi de pe site cu 900 de euro mai putin :D
Si apoi oricum: "Finalizarea comenzii se face doar in showroom unde poti afla orice detaliu care te intereseaza. Daca nu esti sigur, nu cumperi. Nu uita insa sa vii cu formularul de rezervare pe care este mentionat pretul special pentru editiile limitate disponibile pe acest site."

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 18-Noi-2011 14:11

teoria e foarte buna. doar ca pana acum teoria este diferita de practica. eu cred ca tu nu ai vazut cum se cumpara o masina noua de fapt si de drept. daca te duci acolo si te tiganesti cu ei obtii o reducere mai mare decat cea de pe site sau iti mai dau tot felul de extrauri la pret de basic. ma rog, cel putin asa am facut eu cand mi-au solicitat prezenta diversi cunoscuti ai mei. si niciodata nu te duci si faci comanda asa, instant, daca vrei pretul cel mai mic. te duci de 2-3-4 ori sa il stresezi pe ala si asa el sigur o sa iti dea cel mai bun pret disponibil :p
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Vin 18-Noi-2011 18:15

mbc scrie:teoria e foarte buna. doar ca pana acum teoria este diferita de practica. eu cred ca tu nu ai vazut cum se cumpara o masina noua de fapt si de drept. daca te duci acolo si te tiganesti cu ei obtii o reducere mai mare decat cea de pe site sau iti mai dau tot felul de extrauri la pret de basic. ma rog, cel putin asa am facut eu cand mi-au solicitat prezenta diversi cunoscuti ai mei. si niciodata nu te duci si faci comanda asa, instant, daca vrei pretul cel mai mic. te duci de 2-3-4 ori sa il stresezi pe ala si asa el sigur o sa iti dea cel mai bun pret disponibil :p

Nu esti atent la ce am scris,sau nu intelegi...Te duci la ei si ii inebunesti despre masina respectiva....apoi compari pretul cu ce e pe site:
Si ca fapt divers Picasso-ul este a 5-a,mea masina luata de noua din reprezentanta,deci stiu cum sa ma tiganesc cu banii in buzunar.

adimfx
Editor 0-100.ro
Mesaje: 681
Membru din: Joi 25-Mar-2010 18:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde adimfx » Vin 18-Noi-2011 20:37

E delicat cu masinile. Vezi in showroom 1.4 TSI echipare Z.
Testezi 2.0 TDI, ca doar asta au la dealer, echipare X.

Tu comanzi 1.2 TSI, echipare Y.
Degeaba ai vazut masina in showroom. Degeaba ai facut test drive.

Masini difera enorm de la echipare la echipare. Si nu doar la Seat. De aceea nu cred ca e o greseala sa cumperi online, cu conditia sa te fi urcat macar o data in viata intr-un model ca cel pe care vrei sa-l cumperi (chiar daca era alta versiune de echipare).

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Vin 18-Noi-2011 20:38

e.. no, pai atunci e bine, ne intelegem.
"If in doubt, flat out!"

Avatar utilizator
mihai ham
pasionat
Mesaje: 470
Membru din: Mar 21-Iun-2011 17:44
Localitate: Valcea

Mesajde mihai ham » Vin 18-Noi-2011 21:11

mbc scrie:e.. no, pai atunci e bine, ne intelegem.

:D :D :D Cu siguranta


Înapoi la “Stirile 0-100.ro”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos