Moment istoric: PSA s-a aliat cu GM. Primul model comun...

Stiri auto, teste video, evenimente si promotii.

Moderator: Echipa Tehnica

adimfx
Editor 0-100.ro
Mesaje: 681
Membru din: Joi 25-Mar-2010 18:11
Localitate: Bucuresti

Moment istoric: PSA s-a aliat cu GM. Primul model comun...

Mesajde adimfx » Mie 29-Feb-2012 19:54

Grupurile auto General Motors (GM) si PSA Peugeot Citroen au anuntat miercuri, 29 februarie, formarea unei aliante globale care va permite companiilor sa desfasoare activitati economice mai eficiente. GM va cumpara 7% din PSA, devenind astfel al doilea mare actionar dupa familia Peugeot, iar primul automobil dezvoltat in comun va fi lansat pe piata pana in 2016.

http://0-100.hotnews.ro/2012/02/29/mome ... a-in-2016/

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 29-Feb-2012 23:46

Ca urmare a joint chestiei asteia, vreau motorul biturbo de 2.0 si 195 decai de pe Insignia pe C5. Se poate? :) Si tractiune 4x4.
"If in doubt, flat out!"

Vasea30
pasionat
Mesaje: 723
Membru din: Joi 23-Feb-2012 10:03
Localitate: Iasi
Masina: Renault Scenis 2, 1.6 b, 2006
Contact:

Mesajde Vasea30 » Joi 01-Mar-2012 08:57

ciudata alianta.... o parte dintre fani se bucura ca asa intra PEUGEOT si CITROEN pe piata din SUA, si o parte se roaga ca PSa sa nu ajunga ca SAAB au in curand, ca OPEL :(
pe ce pune mana GM, moare :(

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 01-Mar-2012 09:30

Saab a murit din alte motive. Nu au ascultat de GM. Costurile de productie ale masinilor erau prea mari. Crede-ma, PSA nu o sa aiba astfel de probleme :)
"If in doubt, flat out!"

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

...

Mesajde joeadrianblack » Joi 01-Mar-2012 10:30

Corect, dar Opel asculta de GM si totusi declinul e vizibil...
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Joi 01-Mar-2012 12:03

Opel Insignia este super dupa parerea mea. Nu acelasi lucru puteam spune despre Opel Vectra. La masini mici iarasi sunt frumoase, Astra sta tot bine... Declin pe plan financiar zici sau cum?
"If in doubt, flat out!"

joeadrianblack
pasionat
Mesaje: 204
Membru din: Lun 06-Apr-2009 08:24
Localitate: Oradea

...

Mesajde joeadrianblack » Joi 01-Mar-2012 17:22

Evident ca financiar :) ... in 2010 parca era cat pe ce ca Opel sa fie preluat de statul German.

GTC-urile arata chiar beton, atat H-ul cat si noul model. (am un prieten care 2 ore a stat in show-room sa aleaga intre 2 usi si 4 usi :)

Saab a exagerat, putea sa o lase mai moale cu inovatiile, cel putin o perioada de timp. Eu personal ma mir ca Volvo nu preia uzinele... nu mai tin minte unde am vazut o lista cu top masini premium si dupa Merc, BMW si Audi pe locul 4 era Volvo (asta per glob)... desi cash ar fi.

Am facut o data o liniuta cu un Saab din ala 900 turbo. Pe atunci am avut CX-ul seria 1 (diesel cu turbo)... am cam ramas in urma :)
beau cand sunt singur sau cand am cu cine...

Vasea30
pasionat
Mesaje: 723
Membru din: Joi 23-Feb-2012 10:03
Localitate: Iasi
Masina: Renault Scenis 2, 1.6 b, 2006
Contact:

Mesajde Vasea30 » Vin 02-Mar-2012 09:35

AcĂžiunile companiei au fost retrogradate la "junk"

Moody's a retrogradat joi ratingul PSA Peugeot Citroen, al doilea mare producĂŁtor auto din Europa, de la "Baa3" la nivelul "Ba1" din categoria "junk", nerecomandatĂŁ pentru investiĂžii, iar perspectiva este negativĂŁ, din cauza ĂŽnrĂŁutĂŁĂžirii situaĂžiei financiare a grupului, transmite Bloomberg.

AcÞiunile Peugeot, care a anunÞat miercuri o alianÞã strategicã cu General Motors, au scãzut cu pânã la 7,7%.

"Rezultatele Peugeot din 2011 au fost cu mult sub aºteptãrile Moody's", a declarat Falk Frey, analist la agenÞia de evaluare financiarã, adãugând cã retrogradarea include ºi dificultãÞile companiei de a-ºi ÎmbunãtãÞi situaÞia financiarã pe termen scurt ºi mediu, dupã problemele de anul trecut.

Divizia auto a Peugeot a consemnat ĂŽn al doilea semestru al anului trecut pierderi de 497 milioane euro. Pe ansamblul anului trecut, profitul net al Peugeot a scĂŁzut cu 48%, la 588 milioane de euro.

Peugeot a anunÞat În februarie un plan de vânzare de active ºi amânarea unor investiÞii, În condiÞiile dublãrii datoriilor În semestrul al doilea din 2011, la 3,4 miliarde de euro.

Un purtãtor de cuvânt al Peugeot, Jean-Baptiste Mounier, a declarat cã decizia Moody's este rezultatul evalurãrii profitabilitãÞii grupului ºi nu are legãturã cu acordul de miercuri cu General Motors.

GM ºi Peugeot au anunÞat miercuri o alianÞã prin care grupul american va cumpãra 7% din acÞiunile constructorului francez, urmând sã participe ºi la o emisiune de drepturi a acestuia de 1 miliard de euro, În vederea obÞinerii unor economii anuale de 2 miliarde de dolari.

http://www.zf.ro/business-international ... nk-9360276

======================

nu-mi suna a bine, mai ales ca prima mea masina pe care am condus-o a fost un CITROEN BX 1.9 diesel :)

si are un loc aparte in sufletul meu !


Înapoi la “Stirile 0-100.ro”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos