Tutorial demontare capitonaj usa

Moderatori: mesersmith, Echipa Tehnica

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Tutorial demontare capitonaj usa

Mesajde mesersmith » Mie 27-Feb-2013 01:25

Pentru ca a fost nevoie sa raspundem aici la aceeasi intrebare de cateva ori, m-am gandit sa fac un topic pinned, ca sa fie usor de gasit.

La varianta I, manerul de interior are prostul obicei sa se rupa.
La varianta II, usa din dreapta are prostul obicei sa se blocheze.
Indiferent de situatie, trebuie sa stim cum sa demontam acest capitonaj.

Daca usa este blocata, e putin mai complicat, pentru ca exista un surub pe cantul usii si e mai greu accesibil.
Prima data trebuiesc desfacute suruburile de la manerul fix si de la cel mobil.
La manerul mobil, surubul se afla sub un capacel, ca in poza.


Imagine

Ca sa se ajunga la suruburile aflate in manerul fix, este nevoie ca sa se indeparteze partea dinspre exterior a acestuia.
Se desfac toate suruburile de la difuzor dupa ce se indeparteaza plasa acestuia, prin simpla extragere.
Se desface surubul din cantul usii, dupa ce se indeparteaza capacelul ornamental cu o surubelnita dreapta.
Daca usa e blocata pe interior, o sa fie ceva mai dificil.
Suruburile sunt torx-uri de diferite dimensiuni.


Imagine


Dupa desfacerea tuturor suruburilor, se desface ornamentul din dreptul oglinzii. Acesta este prins cu niste braduti si se desface prin extragere simpla, desi o sa iasa destul de greu.
Dupa ce ati desfacut toate suruburile, se indeparteaza cat de mult se poate capitonajul de usa, apoi acesta se ridica in directia aratata de sageti, adica in sus.

Imagine


Vreau sa va spun ca e posibil sa rupeti o parte dintre braduti si ar fi bine sa aveti cativa de rezerva cumparati dinainte.


Imagine




Imagine


Daca usa este blocata, bradutii din drept cu bordul nu aveti cum sa-i scoateti fara sa-i rupeti, pentru ca va trebui sa fortati putin capitonajul.

Mentiune: pozele nu-mi apartin toate, unele sunt luate de pe net. Si asta doar pentru ca sunt mare puturos si ori de cate ori am facut ceva la masina, nu am facut poze decat rareori.

Înapoi la “Tutoriale-C5 I-II”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv