Suierat (fasait) cheder usa C-elysee

Forum de discutii generale despre Citroen C-Elysee. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.
sinel.marin
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 05-Iun-2014 13:28
Localitate: Bucuresti

Suierat (fasait) cheder usa C-elysee

Mesajde sinel.marin » Joi 05-Iun-2014 13:36

Salutare!

Am achizitionat in decembrie 2013 un Elysee de 1,6 benzina si am observat ca la usa din stanga fata am un suierat ca si cand as avea geamul putin deschis. Am mers la Radacini (in Militari) si mi-au schimbat de 3 ori chederul de la geam. In continuare fasaie la fel si se pare ca ghidajul de la cheder (un tumburus din cauciuc) nu intra in gaura facuta pe canalul usii und eintra chederul.

In rest, fasaitul nu se aude la nici o alta usa.

As vrea sa stiu daca si alti utilizatori de C-Elysee au observat aceasta problema la masina.

Astept raspunsuri.

Multumesc!

danut_marin2006
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Sâm 24-Mai-2014 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde danut_marin2006 » Joi 05-Iun-2014 17:19

Si a mea scoate un suierat intre 60 si 90 km/h dar nu mi-am dat seama de unde provine,am crezut ca de la oglinzi ca posesori de C4 varianta noua se plang de acelasi suierat,daca e de la cheder mergem la garantie.

sinel.marin
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 05-Iun-2014 13:28
Localitate: Bucuresti

Mesajde sinel.marin » Joi 05-Iun-2014 19:46

danut_marin2006 scrie:Si a mea scoate un suierat intre 60 si 90 km/h dar nu mi-am dat seama de unde provine,am crezut ca de la oglinzi ca posesori de C4 varianta noua se plang de acelasi suierat,daca e de la cheder mergem la garantie.


Deci suieratul ala (ca si cand nu ai inchis geamul pana la capat) se aude numai in stanga fata (cel putin la mine). In dreapta fata si pe spate nu se aude deloc. Cei d ela Trust Motors mi-au izolat usa si geamul cu banda de hartie si nu se mai aude niciu suierat. la Radacini (in Militari) au scos chederul si....surpiza!... locasul de fixareal chederului (o gaura in santul usii) nu "se pupa" perfect cu "tumburusul" de pe cheder (tumburusul chederului ar trebui sa intre in gaura din canalul de pe usa). Eram curios sa vad daca mai si altii aceeasi problema pentru ca in cazul asta (probabil ca) este vorba de un defect de fabricatie al usii din stanga pentru un lot de masini.

Pune pe cineva sa mearga cu masina si stai in dreapta sa vezi daca in dreapta sesizezi acelasi suierat. daca da, insemana ca e in regula - "aerodinamica masinii" cum spun ei, daca nu, insemana ca e ceea ce spun eu, un defect de fabricatie. Eu am avut si usa soferului dereglata (fanta dintre usile din stanga nu era egala cu cea dintre usile din dreapta si usa mea se inchidea fest.

Astept sa-mi spui...

Multumesc!

danut_marin2006
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Sâm 24-Mai-2014 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde danut_marin2006 » Joi 05-Iun-2014 20:02

o sa pun si eu o banda galbena pe geam si dau o raita sa vad daca mai face.

danut_marin2006
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Sâm 24-Mai-2014 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde danut_marin2006 » Vin 06-Iun-2014 04:53

Am citit pe un forum cã la modelul asta antena ºuierã între 60 si 80.În dimineaþa asta am dat antena jos ºi recunosc cã
zgomotul a dispãrut.În cazul meu e ok,dar eu ce fac acum,merg fãrã antena?

Avatar utilizator
Valentin90
simpatizant
Mesaje: 93
Membru din: Joi 25-Iul-2013 22:46
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Elysee 1.6 HDI 92cp

Mesajde Valentin90 » Lun 09-Iun-2014 14:16

Salut , si eu am probleme asta :( .

Voi ati remediato ?

sinel.marin
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 05-Iun-2014 13:28
Localitate: Bucuresti

Mesajde sinel.marin » Joi 19-Iun-2014 08:40

Valentin90 scrie:Salut , si eu am probleme asta :( .

Voi ati remediato ?


Raspunsul TRUST MOTORS:

"Stimate domnule .....,

Urmare a solicitarii Dumneavoastra initiale, pe care o reiterati la acest moment, intelegem ca la vehiculul pe care il detineti a fost inlocuit chederul de doua ori si s-au realizat reglaje ale usilor fata/spate stanga. Dupa aceste inlocuiri, personalul de service, impreuna cu reprezentantul tehnic al Importatorului Trust Motors au realizat un test de drum, concluzia acestora fiind ca zgomotul s-a diminuat.

Teste similare pe alte vehicule cu aceleasi caracteristici tehnice ca vehiculul pe care il detineti demonstreaza ca zgomotul aerodinamic reclamat se incadreaza in tolerantele acceptate de catre Producator, fiind asadar un zgomot functional conform definitiei produsului.

Personalul de service al concesiunii Radacini poate reitera invitatia catre DVS. de a efectua un test-drive cu un vehicul cu o motorizare identica, in masura disponibilitatii acestuia si a Dumneavoastra.

Cu deosebita stima,"

Pentru a sustine ca s-a diminuat zgomotul trebuie sa masoare nivelul zgomotului inainte si dupa interventie.

Hal de raspuns de la Raluca Otoiu - responsabil relatii clienti....

Si povestea va continua....

Avatar utilizator
Valentin90
simpatizant
Mesaje: 93
Membru din: Joi 25-Iul-2013 22:46
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Elysee 1.6 HDI 92cp

Mesajde Valentin90 » Joi 19-Iun-2014 10:18

Salut baieti ,

Eu personal nu cred ca stie fata de la relatii cu clientii ( despre aerodinamica etc etc ) .

Intrebarea mea e urmatoare :

- De ce se aude doar la usa sganga ?!

Eu unu am ajuns la concluzia ca mai bine o lasi asa .... oricum dupa 120-140 se aude mai mult rulaju si motorul ( la HDI )
Imagine

sinel.marin
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 05-Iun-2014 13:28
Localitate: Bucuresti

Mesajde sinel.marin » Vin 20-Iun-2014 12:08

Valentin90 scrie:Salut baieti ,

Eu personal nu cred ca stie fata de la relatii cu clientii ( despre aerodinamica etc etc ) .

Intrebarea mea e urmatoare :

- De ce se aude doar la usa sganga ?!

Eu unu am ajuns la concluzia ca mai bine o lasi asa .... oricum dupa 120-140 se aude mai mult rulaju si motorul ( la HDI )


Pai cum spuneam mai sus - chederul de la geam are un "tumburus" de fixare, iar usa are un canal unde intra chederul si acest canal are gauri unde intra acel "tumburus". Ei bine, o gaura de pe usa nu se pupa cu "tumburusul" :)) - e defect de fabricatie, probabil ca la un lot mare de Elysee-uri.

Avatar utilizator
Valentin90
simpatizant
Mesaje: 93
Membru din: Joi 25-Iul-2013 22:46
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Elysee 1.6 HDI 92cp

Mesajde Valentin90 » Sâm 21-Iun-2014 12:00

Salut ,

Ai putea sa faci o poza , probabil ai vazut in service in ce zona este " buba " .

Multumesc !
Imagine

Avatar utilizator
Valentin90
simpatizant
Mesaje: 93
Membru din: Joi 25-Iul-2013 22:46
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Elysee 1.6 HDI 92cp

Mesajde Valentin90 » Lun 22-Iun-2015 09:53

Am vazut unde este defectul .
Chederul care este montat de masina nu este bun , nu face bucla bine -> poza ( si 301-ul are aceasi problema )
Se remediaza doar daca lipesti ceva pe cheder ( un alt cheder dar nu asa de gros )

Imagine

Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Valentin90
simpatizant
Mesaje: 93
Membru din: Joi 25-Iul-2013 22:46
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Elysee 1.6 HDI 92cp

Re: Suierat (fasait) cheder usa C-elysee

Mesajde Valentin90 » Joi 28-Apr-2016 13:50

Salut , baietii din ucraina au gasit problema si eu rezolvat-o
link : https://www.drive2.ru/l/2669724/

https://www.drive2.ru/l/6628064?utm_sou ... ent=middle
Imagine

marin.sinel
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Lun 23-Dec-2013 10:35
Localitate: Buftea

Re: Suierat (fasait) cheder usa C-elysee

Mesajde marin.sinel » Mie 26-Dec-2018 15:51

Remediat cu adaugarea de silicon intre cheder si usa.

riuoras
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 06-Iul-2017 14:41
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C-elysee

Re: Suierat (fasait) cheder usa C-elysee

Mesajde riuoras » Joi 27-Dec-2018 19:38

Poți să ne pui și o poză?

Trimis de pe al meu M3 folosind Tapatalk


Înapoi la “Citroen C-Elysee”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv