Da sau nu?

Forum de discutii generale despre Citroen C-Elysee. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.
Avatar utilizator
THUNDER77
pasionat
Mesaje: 987
Membru din: Sâm 12-Sep-2009 13:36
Localitate: Pitesti

Da sau nu?

Mesajde THUNDER77 » Mar 10-Mai-2016 18:36

Xantia mea imlineste anul acesta 20 de ani, mai exact in noiembrie iar problemele care au inceput sa apara una dupa alta m-au facut sa ma gandesc la achizitionarea unei masini noi, prin intermediul programului "Rabla".............Ca buget maxim m-am orientat undeva la 8500 de euro, iar masinile "calificate" in aceasta cursa sunt: C-Elysee Seduction, 1.2l Pure Tech, 82 cp, Peugeot 301 Active, aceeasi motorizare si echipare ca si Elysee si Dacia Logan Prestige, cu mentiunea ca in banii de mai sus intra si navigatia si cruise control-ul. Am tot citit review-uri, pareri si sfaturi si pana la urma nu am inteles mare lucru. Desi inima trage catre un C5 serie III, nu ma mai inteleg cu nebuna de nevasta-mea, nu mai vrea masina secodn, si o inteleg.......pana si mie mi s-a cam luat sa plec cu frica cu Xantia mea la drum, gandindu-ma ce o sa mai cedeze in continuare (numai anul trecut am pierdut LHM de vreo 500 de lei pana am reusit sa ii remediez problemele), plus ca deja piesele pentru serie 1 sunt pe cale de disparitie, cele de serie 2 s-au rarit si ele si nu sunt compatibile, etc. etc. etc. Intrebarea mea este: merita sau nu sa imi iau un C-Elysee? Desi nu are ca echipare decat varianta "spartana" pentru motorizarea de 1.2 (eu as fi vrut echiparea full, dar trebuie sa astept 2 luni de zile pentru ea), mi se pare o masina mult mai ok decat Logan-ul...........Azi m-am "dat" cu un 301 Active 1.2 si am ramas destul de incantat de cum se misca masinuta, dar nu am scos-o la "soseaua mare" pentru ca era o masina ce trebuia livrata unui client, dealer-ul a fost insa extrem de cumsecade si mi-a permis sa ma dau cu ea vreo cateva sute de metri prin curtea reprezentantei..........Banuiesc ca nu este cine stie ce diferenta intre 301 si C-Elysee, nu?
Nu sunt un tip agitat sau violent , doar ca simt nevoia sa crap cate un cap in fiecare zi.....

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Da sau nu?

Mesajde james kilowatt » Mar 10-Mai-2016 22:18

La logan ce motor ar intra în bugetul tău?

Gabitzu
pasionat
Mesaje: 156
Membru din: Joi 22-Oct-2009 06:42
Localitate: Pitesti / Tulcea
Masina: Citroen C5 Tourer Excusive, 120 Kw, Automat 2013
2: ex. Citroen C4 1.6Hdi, 66Kw

Re: Da sau nu?

Mesajde Gabitzu » Mie 11-Mai-2016 06:10

Salut Thunder,
la bugetul tau de 8500 epuroi m-as orienta clar catre C5.
De C-Elysee nici eu nu prea am auzit multe, nici nu am vazut chiar asa multe, eu nu am vazut niciuna in Franta (poate nu se livreaza acolo, nu stiu); mie mi se pare ca ii lipseste ceva, nu ma atrage deloc, cu toate ca sunt innebunit dupa citroane.
Motorul de 0.9 Tce de pe Logan este Ok, mie mi se pare ca duce bine caroseria. Daca faci multe drumuri in exterior atunci 1.5Dci ar fi mai indicat, consum nesimtit de mic si nici nu mai are probleme de altadata.
Pana la urma, eu cred ca e important sa iti iei masina care sa iti faca placere sa te urci in ea, sa te atraga. Incearca-le pe toate si vezi ce rezulta la final; sa iei nevasta la un drive test cu C5 Hidractive si asteapta-i reactia, chiar daca este SH. :D
Creative Tehnology

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Re: Da sau nu?

Mesajde james kilowatt » Mie 11-Mai-2016 09:26

Da, doar ca la banii aia iei unul dinainte de 2010 si cu minim 150.000km, probabil Euro 4. Am dat rapid o cautarea in Fr/BE/DE si pana in 7000€ (ca sa ramana bani de adus + taxe) si pana in 150.000km si au iesit doar 19 masini disponibile. Jumatate fiind cu motor de 1.6. Cu exceptia uneia cu motor de 1.8 benzina, toate fiind dinainte de 2010.

Omul vrea masina noua si cred ca are dreptate. Eu as cumpara oricand un Logan nou in locul unei epave premium cu istoric necunoscut. As accepta poate si una SH insa recent, inca in garantia data de constructor, care macar poti banui ca a fost reparata cum trebuie in caz ca a avut probleme.

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Re: Da sau nu?

Mesajde dj01fad » Mie 11-Mai-2016 10:52

james kilowatt scrie:Omul vrea masina noua si cred ca are dreptate. Eu as cumpara oricand un Logan nou in locul unei epave premium cu istoric necunoscut. As accepta poate si una SH insa recent, inca in garantia data de constructor, care macar poti banui ca a fost reparata cum trebuie in caz ca a avut probleme.


asta este cel cel mai "ciudat" subiect, masina noua VS second.

la el e cam clara socoteala, ca daca nu ia noua pierde 1500 euro de la rabla, deci scade bugetul. asadar, daca a zis ca bugetul este 8500, fara rabla se transforma in 7000. logan nu agreez din motive destul de obiective: am la lucru vreo 10, si nu e printre ele absolut niciuna la care sa nu zornaie/scartaie ceva la interior, sau scutul, sau ceva tabla care vibreaza, etc. de mers merge bine, dar... prea e facut din palstic de galeata. intre navigatie + pilot automat si altceva, aleg o masina mai buna. pilotul poti sa ti-l pui si dupa aia, este deja drive by wire, nu mai e ceva complicat; sau... astepti pana iti vina una mai dotata, ca nu e musai sa cumperi maine :
bafta!
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

Vasea30
pasionat
Mesaje: 723
Membru din: Joi 23-Feb-2012 10:03
Localitate: Iasi
Masina: Renault Scenis 2, 1.6 b, 2006
Contact:

Re: Da sau nu?

Mesajde Vasea30 » Dum 15-Mai-2016 11:09

Singurul lucru care ma deranjeaza la model, este ca, nu are airbag cortina de serie..... in rest, e ok pentru o familie.
CITROEN C5 CLUB ROMANIA - facebook.com/groups/110645719379127/

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Re: Da sau nu?

Mesajde sorin69 » Mie 20-Iul-2016 16:57

Pana la urma ce ai ales ?
YOU"LL NEVER WALK ALONE


Înapoi la “Citroen C-Elysee”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv