Probleme chedere usi

Forum de discutii generale despre Citroen C-Elysee. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.
danut_marin2006
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Sâm 24-Mai-2014 22:01
Localitate: Bucuresti

Probleme chedere usi

Mesajde danut_marin2006 » Vin 01-Aug-2014 15:10

Revin cu o noua problema aparuta la al meu C-Elysee.Masina are 3000 km si deja am schimbat senzorul de la ambreaj si o resoftare.Acum in schimb avem una mai suspecta.Este vorba despre chedere.Tin sa va spun ca peste tot unde au calcat chederele de la usi,capota,portbagaj s-a inverzit caroseria(ma rog, un verde mai spalacit).Ei da,s-a inverzit caroseria.De ce? ,nu am idee,problema este ca nu se sterge deoarece a patruns in stratul de lac.Va rog daca ati mai auzit de asa ceva informati-ma si pe mine.Problema este deja in lucru la importator.Deja am resentimente cu privire la achizitia masinii,din ce vad eu problemele abea acum incep.

Mentionez ca masina este alba (cu dungi acum) :shock:

Bafta

sinel.marin
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 05-Iun-2014 13:28
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme chedere usi

Mesajde sinel.marin » Lun 04-Aug-2014 09:17

Salut! Cred ca este vorba de solutia cu care se da pe masinile noi pentru a fi protejate de razele soarelui, de actiunea prafului etc. Firmele care le comercializeaza nu le degreseaza asa cum ar trebui. Daca mergi la o spalatorie auto buna , platesti degresarea si se rezolva.

Si eu mai am ceva urme si am avut destula "verdeata" la inceput. :)

La ce service ai mers pe garantie?

danut_marin2006 scrie:Revin cu o noua problema aparuta la al meu C-Elysee.Masina are 3000 km si deja am schimbat senzorul de la ambreaj si o resoftare.Acum in schimb avem una mai suspecta.Este vorba despre chedere.Tin sa va spun ca peste tot unde au calcat chederele de la usi,capota,portbagaj s-a inverzit caroseria(ma rog, un verde mai spalacit).Ei da,s-a inverzit caroseria.De ce? ,nu am idee,problema este ca nu se sterge deoarece a patruns in stratul de lac.Va rog daca ati mai auzit de asa ceva informati-ma si pe mine.Problema este deja in lucru la importator.Deja am resentimente cu privire la achizitia masinii,din ce vad eu problemele abea acum incep.

Mentionez ca masina este alba (cu dungi acum) :shock:

Bafta

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Lun 04-Aug-2014 13:34

si la loganul nou se intampla acelasi lucru , culoare alb , chederele au facut o pata pe usa de jur imprejur , iar cand inchizi usa , chederul freaca pe caroserie in coltul de sus al usii langa oglinda pe interior
asa ca logan 1.2 benzina alb la 70 km la ora ma simt ca in orice alta masina la 130
sunt masini ieftine , mai ales pe culoare alb + ca elysee arata muuult mai binee
numai bagati in seama toate chestiile minore...:))

sinel.marin
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 05-Iun-2014 13:28
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme chedere usi

Mesajde sinel.marin » Lun 04-Aug-2014 14:01

Asa, deci ce ai tu verde-galben pe masina este ceara, mai exact e PARAFINA utilizata pentru protectia anticoroziune a caroseriei. ;)

sinel.marin scrie:Salut! Cred ca este vorba de solutia cu care se da pe masinile noi pentru a fi protejate de razele soarelui, de actiunea prafului etc. Firmele care le comercializeaza nu le degreseaza asa cum ar trebui. Daca mergi la o spalatorie auto buna , platesti degresarea si se rezolva.

Si eu mai am ceva urme si am avut destula "verdeata" la inceput. :)

La ce service ai mers pe garantie?

danut_marin2006 scrie:Revin cu o noua problema aparuta la al meu C-Elysee.Masina are 3000 km si deja am schimbat senzorul de la ambreaj si o resoftare.Acum in schimb avem una mai suspecta.Este vorba despre chedere.Tin sa va spun ca peste tot unde au calcat chederele de la usi,capota,portbagaj s-a inverzit caroseria(ma rog, un verde mai spalacit).Ei da,s-a inverzit caroseria.De ce? ,nu am idee,problema este ca nu se sterge deoarece a patruns in stratul de lac.Va rog daca ati mai auzit de asa ceva informati-ma si pe mine.Problema este deja in lucru la importator.Deja am resentimente cu privire la achizitia masinii,din ce vad eu problemele abea acum incep.

Mentionez ca masina este alba (cu dungi acum) :shock:

Bafta

danut_marin2006
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Sâm 24-Mai-2014 22:01
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme chedere usi

Mesajde danut_marin2006 » Lun 04-Aug-2014 15:39

sinel.marin scrie:Salut! Cred ca este vorba de solutia cu care se da pe masinile noi pentru a fi protejate de razele soarelui, de actiunea prafului etc. Firmele care le comercializeaza nu le degreseaza asa cum ar trebui. Daca mergi la o spalatorie auto buna , platesti degresarea si se rezolva.

Si eu mai am ceva urme si am avut destula "verdeata" la inceput. :)

La ce service ai mers pe garantie?


La Radacini.Te asigur ca nu iese cu nimic,am incercat toate solutiile de curatat si degresat,este imprimat in lac.Problema nu cred ca este de pe caroserie,este de pe chedere,probabil nu au fost curatate si degresate inainte de a fi montate.

bafta

bubulet
simpatizant
Mesaje: 53
Membru din: Lun 14-Apr-2014 02:42
Localitate: bucuresti

Mesajde bubulet » Sâm 06-Sep-2014 11:59

ai rezolvat?
eu pana sa citesc ce ai scris tu aici nici macar nu bagasem de seamaca si eu am la fel...:)

deci ai rezolvat cumva?

danut_marin2006
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Sâm 24-Mai-2014 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde danut_marin2006 » Mar 09-Sep-2014 21:16

Am luat legatura cu importatorul Trust motors si urmeaza sa ne intalnim la o reprezentanta Citroen pentru rezolvarea problemei,imi pare bine, cu ghirimelele de rigoare, sa vad ca mai au si altii problema asta deoarece mi-au spus ca au dat mail in Franta pentru a sesiza problema si ei spuneau ca nu au mai intalnit asa ceva.M-au asigurat ca problema va fi rezolvata.Le-am spus din start ca nu vreau polish pe masina.Spuneau ceva de schimbat chedere dar hai sa asteptam sa vedem ce se va intampla.Iti recomand sa sesisezi si tu problema la ei.

Bafta

bubulet
simpatizant
Mesaje: 53
Membru din: Lun 14-Apr-2014 02:42
Localitate: bucuresti

Mesajde bubulet » Mie 10-Sep-2014 23:17

da,asa voi face!

te rog tine ma la current cu deznodamantul intalnirii voastre!

salutare


Înapoi la “Citroen C-Elysee”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187674
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern