Upgrade boxe

Forum de discutii generale despre Citroen C-Elysee. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.
stoiangmarius
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 12-Mar-2015 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Upgrade boxe

Mesajde stoiangmarius » Joi 12-Mar-2015 17:42

Salut, are cineva idee ce specificatii are casetofonul cu display incorporat? (sau cum se scoate casetofonul din locasul acela - vreau sa vad daca pot pune boxe si pe spate, respectiv ceva bass in portbagaj)
Multumesc!

Imagine

Nici pe boxe nu apare scris mare lucru

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

danut_marin2006
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Sâm 24-Mai-2014 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde danut_marin2006 » Joi 12-Mar-2015 19:36

Ca sa-l scoti trebuie sa bagi in cele 4 gauri niste sarme speciale cu care se scoate orice cas auto,sau orice sarme care se potrivesc in gaurile alea,sa nu fie prea subtiri.Este un pioneer cu 2 incinte activate.Daca bagi difuzoare si pe spate singura modalitate sa se auda si canalel alea este sa mergi la reprezentanta si sa le activeze din calculator (pe bune).Iti recomand sa il schimbi daca poti sa treci peste faptul ca afiseaza si temp exterioara pe el.

Bafta

stoiangmarius
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 12-Mar-2015 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde stoiangmarius » Vin 13-Mar-2015 02:26

Multumesc de raspuns. In cazul acesta cred ca o sa merg pe varianta in care doar schimb boxele de pe fata. Ai idee ce putere are casetofonul, nu vreau sa cumpar ceva ce nu s-ar potrivi.

stoiangmarius
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 12-Mar-2015 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde stoiangmarius » Vin 13-Mar-2015 15:03

Am intampinat o problema cand am incercat sa scot grila de protectie pentru difuzorul din dreapta fata. Se pare ca airbag-ul este prins de grila si grila nu iese, cel putin nu tragand de grila in sus, chiar daca se desprinde de prinderi, ramane agatata in airbag. Daca stiti cum se scoate va rog sa-mi dati un sfat. Multumesc!

danut_marin2006
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Sâm 24-Mai-2014 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde danut_marin2006 » Vin 13-Mar-2015 20:56

stoiangmarius scrie:Multumesc de raspuns. In cazul acesta cred ca o sa merg pe varianta in care doar schimb boxele de pe fata. Ai idee ce putere are casetofonul, nu vreau sa cumpar ceva ce nu s-ar potrivi.

45 w pe canal

stoiangmarius
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 12-Mar-2015 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde stoiangmarius » Lun 16-Mar-2015 12:19

danut_marin2006 scrie:
stoiangmarius scrie:Multumesc de raspuns. In cazul acesta cred ca o sa merg pe varianta in care doar schimb boxele de pe fata. Ai idee ce putere are casetofonul, nu vreau sa cumpar ceva ce nu s-ar potrivi.

45 w pe canal


Am cumparat 2 boxe Pioneer TS-G1332I - care au 35 W. Nu se aud bine dar nici prost, doar mai incet :) . M-am gandit ca fiind cu 2 cai o sa am un sunt mai bun ( clar, dar nu a fost asa). Oricum la banii asti ( 80 Ron ) nici nu ma asteptam sa-mi vibreze caroseria. Cred totusi ca o sa incerc sa le schimb, cu ceva mai bun. Orice sfat e binevenit, buget 150 Ron. Precizez si ca o sa incerc sa montez un subwoofer, acesta il am deja asa ca nu vorbim decat de modalitatea de conectare - si aici daca aveti sugestii va rog sa-mi spuneti.
Si care este + si - ? Are importanta cum leg firele, pe boxe imi scrie clar + si -, pe firele de la masina, pe mufe, pe boxele originale nu scrie asa ceva ( nici macar culorile firelor nu se repeta din stanga in dreapta ) ?

Multumesc

PS: pentru scoaterea grilei protectoare din partea dreapta, cea cu semnul de airbag, o varianta este : cu fata la scris "airbag" - se introduce ceva subtire (o lama de la un briceag spre exemlpu) in partea dreapta a scrisului, cam 1 cm, apoi se apasa pe manerul briceagului in dreapta si se scoate capacelul (unde scrie airbag este un capacel) prin ridicare. In cealalata parte are o prelungire ce premite desfacerea surubului de sub scris fara sa fie nevoie sa indepartam complet capacelul. Dupa desfacerea surubului se poate scoate grila complet ca in partea stanga. Eu nu am airbag, asa ca daca aveti airbag va rog nu procedati asa cum am descris eu aici, nu stiu daca se aplica.

danut_marin2006
simpatizant
Mesaje: 33
Membru din: Sâm 24-Mai-2014 22:01
Localitate: Bucuresti

Mesajde danut_marin2006 » Lun 16-Mar-2015 18:32

Eu nu cred ca o sa gasesti ceva care sa se auda mai bine in bord (alea sunt tot pioneer),daca era in usi era altceva.Aici (http://c-elysee-club.com.ua/viewtopic.php?t=545) gaseti modelul de mp3 care il gasesti pe masina.Mergi la reprezentanta si cumparati difuzoare pe spate pe original ca sunt ieftine si vezi ca au dimensiuni atipice.Tot ei iti activeaza si difuzoarele spate.

Bafta

marius1984
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Vin 28-Aug-2015 14:02
Localitate: romania braila

salut

Mesajde marius1984 » Vin 28-Aug-2015 14:08

in legatura cu difuzoarele de pe elysee ma intereseaza si pe mn ce dimensiune au ca nu am gasit pe nicaieri nici o informatie multumesc
ma intereseaza informatii despre citroen c elysee

stoiangmarius
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Joi 12-Mar-2015 17:33
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salut

Mesajde stoiangmarius » Vin 28-Aug-2015 18:52

marius1984 scrie:in legatura cu difuzoarele de pe elysee ma intereseaza si pe mn ce dimensiune au ca nu am gasit pe nicaieri nici o informatie multumesc


Salut, eu am taiat niste bucati de lemn, complicaciune mare, pe care le-am asezat peste gaurile grilei de tabla, de pe spate si am pus boxele de pe fata acolo. Nu doar ca boxele nu se potriveau ( normal, cele de pe fata sunt mai mici) dar la nivel puse, magnetul atingea de acele fiare care tin usa de la portbagaj....asa ca le-am si inaltat. Apoi grila protectoare de plastic a venit bine, nu se vede nimic neobisnuit. Pentru a scoate grila de spate eu am scos si protectiile laterale din spate, a fost mai simplu. Poti masura dimensiunea intre gauri, din interiorul portbagajului, fara sa demontezi ceva. Pe fata sunt de 13 cm, pe spate nu stiu.

paulel
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Mar 29-Noi-2016 21:28
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Elysee
2: Renault megane

Re: Upgrade boxe

Mesajde paulel » Mar 06-Dec-2016 22:00

Salutare,a montatat cineva pe spate difuzoare?

Cristi Marza
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 15-Dec-2016 23:27
Localitate: Branesti
Masina: Citroen C-Elysee
2: Honda Civic
3: Opel Astra J

Re: Upgrade boxe

Mesajde Cristi Marza » Sâm 17-Dec-2016 00:04

Am montat eu pe spate. Am cumparat boxe originale. Sunt foarte slim sa nu loveasca in sarmele de la porbagaj.
Boxele le vand, renunt la masina din Ianuarie.
IEFTIN!

Cristi Marza
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Joi 15-Dec-2016 23:27
Localitate: Branesti
Masina: Citroen C-Elysee
2: Honda Civic
3: Opel Astra J

Re: Upgrade boxe

Mesajde Cristi Marza » Sâm 17-Dec-2016 00:05

Imagine

Imagine

Imagine

Bogdan ghica
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Lun 09-Apr-2018 09:42
Localitate: București
Masina: C-elysee

Re: Upgrade boxe

Mesajde Bogdan ghica » Lun 09-Apr-2018 09:57

Cat costa boxele

Cmccatalin
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Joi 12-Apr-2018 05:38
Localitate: Iasi
Masina: C-Ellysee
2: Skoda
3: Logan

Re: Upgrade boxe

Mesajde Cmccatalin » Mie 18-Apr-2018 07:37

Imagine

Imagine
Tocmai le-am montat la un magazin /service dedicat.
Pt fata cele de 13. Intra perfect ..se aud clar superior celor originale.
Pe spate cele kenwood sunt cu diam de 17. Dar mai subtiri incat sa nu bata in ele barele de la portbagaj. Si ele au necesitat inele de inaltare ( de bmw cam 1 cm ).
Subwooferul si statia JBL..o sa revin cu poze.
Problema mea este : cu orice alt casetofon se aud fata , spate subwoofer..cu cel original doar fata . Astazi o sa merg la reprezentanta Iasi pt deblocare canal.
Dar se poate scoate si acel "safe mode" ?? Sa mearga casetofonul cu motorul oprit pana il opresc eu sau scot contactul. !?

Cmccatalin
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Joi 12-Apr-2018 05:38
Localitate: Iasi
Masina: C-Ellysee
2: Skoda
3: Logan

Re: Upgrade boxe

Mesajde Cmccatalin » Vin 25-Mai-2018 12:57

Imagine


Înapoi la “Citroen C-Elysee”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973