Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Forum de discutii generale despre Citroen C-Elysee. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.
Onisor
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Dum 27-Noi-2016 19:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Dacia Duster
2: Mitsubishi Pinin

Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde Onisor » Dum 27-Noi-2016 19:09

Buna seara si bine v-am gasit!

Fiind un fericit posesor al unui tichet Rabla am decis sa cumpar o masina noua, oprindu-ma la un C-Elysee cu cutie automata.

Zilele astea se fac actele si sper sa o pot ridica pana in Craciun, fiind pe stoc.

Mai are cineva acest model sa ma indrume oleaca si sa imi dea cateva detalii/feeling dupa ce l-a condus?

Multumesc.

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde sorin69 » Lun 28-Noi-2016 14:00

Sa o stapanesti sanatos , Mos Craciun este darnic , toate cele bune.
YOU"LL NEVER WALK ALONE

gigiipse
simpatizant
Mesaje: 44
Membru din: Mar 10-Sep-2013 11:55
Localitate: Bucuresti
Masina: C4-Picasso 1.6 BlueHDI

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde gigiipse » Lun 28-Noi-2016 14:24

Pai felicitari :)

Eu am versiunea cu manuala si sunt multumit. Nu am idee cum se comporta automata :( In rest toate bune pana acum, pare o masina inchegata si am dus-o pe ceva drumuri unde multi nu ar fi intrat. Daca nu vrei briz-brizuri totul e in regula. Poate o sa razi de mine dar cel mai enervant lucru e rezervorul de spalat parbrizul, e mic si se termina repede pisatoarea. Si cand cari cutii sau chestii mai voluminoase in portbagaj ai grija la bratele care tin capota, eu am gaurit pana acum o trusa de gratar si o lada frigorifica. Inca o chestie nasoara e ca 4 roti nu intra in porbagaj fara sa lasi bancheta. Oricum astea sunt chestii minore, eu sunt multumit pana acum de ea.

Avatar utilizator
balanel
pasionat
Mesaje: 403
Membru din: Joi 12-Mai-2005 14:30
Localitate: bucuresti

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde balanel » Mie 30-Noi-2016 23:14

Excelenta alegere.
Sa o conduci cu placere.
Asteptam cu nerabdare jurnalul.
citroen - o pasiune permanenta

Onisor
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Dum 27-Noi-2016 19:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Dacia Duster
2: Mitsubishi Pinin

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde Onisor » Joi 08-Dec-2016 22:28

Multumesc tuturor. Azi am semnat contractul si am achitat avansul. Masina este deja la vanzator.
Am comandat si un kit de incalzire pentru scaune, sa il monteze vanzatorul la el in service + o cotiera.
Ma simt confortabil cand am cotiera, mai ales in cazul de fata cu cutie automata.
Ce nu mi-a placut la prima vedere - masina a sosit fara presuri, de nici un fel.
A trebuit sa comand separat un set la vanzator.
Trebuie sa iau si anvelope de iarna, a sosit cu un set de vara.
Am de ales intre BF Goodrich si Hankook, vreun sfat?

Cristy_72
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Joi 01-Dec-2016 07:48
Localitate: Deva
Masina: Citroen C5 III - 2012 automat
2: Skoda Octavia Tour - ALH euro 3.

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde Cristy_72 » Joi 08-Dec-2016 22:39

Buna alegere. Era de luat in calcul si 1.6 diesel cu consum 3,5 inafara.....Am foat la un pas sa iau anul trecut dar pina la urma am obtat pentru C5 automat....diesel.

Onisor
de-abia inscris
Mesaje: 3
Membru din: Dum 27-Noi-2016 19:02
Localitate: Bucuresti
Masina: Dacia Duster
2: Mitsubishi Pinin

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde Onisor » Joi 08-Dec-2016 23:20

Diferenta este de peste 100% ca pret. As fi vrut sa imi permit un C5...am avut unul si stiu masina.

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde sorin69 » Vin 09-Dec-2016 01:46

Si eu am achizitionat presurile tot de la dealer, iar pentru anvelope am mers pe aceeasi marca cu care a venit de la producator respectiv Goodyear.
Pana acum sunt multumit de masina o mica hiba ar fi mocheta portbagajului, in partea din spate langa spatarele scaunelor spate se curbeaza un pic daca pui bagaje mai grele, in restul portbagajului fiind ok.
YOU"LL NEVER WALK ALONE

Avatar utilizator
julaikos
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Joi 03-Sep-2009 09:34
Localitate: Potigrafu
Masina: Oltcit 12 TRS
2: Citroen BX trd break
3: Citroen c4 1.thdi

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde julaikos » Vin 09-Dec-2016 22:03

Sincer in 2016 sa cumperi o masina noua si sa vina fara presuri,e mai rau ca pe vremea cand se putea cumpara un oltcit nou si aveai ca "optiuni" pentru care plateai de la bricheta,centuri,scrumiere in spate,ceas,parasolare,oglinda pe dreapta si poate si altele care nu-mi vin in minte acum.
S-o stapanesti sanatos!
Daca munca era buna o luau boierii de mult!

Orsino
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mie 19-Noi-2014 23:57
Localitate: Bucuresti

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde Orsino » Mar 13-Dec-2016 23:02

Stiu, mi se pare ciudat si mie, dat cutia automata m-a facut sa trec peste orice detalii "neinsemnate"...

In alta ordine de idei, pentru toate versiunile pe benzina cu cutie manuala se poate monta GPL "din fabrica".
Nu si pentru versiunea cu cutia automata insa. Iar daca montez eu, se pierde garantia masinii...

Pentru mersul prin oras, in cazul de fata Bucuresti, sunt fan GPL, pe toate masinile din ultimii 10 ani am avut. Instalatia se amortizeaza repede si reducerile de cost cu combustibilul sunt evidente.

Nu stiu cum voi proceda in cazul de fata, nu prea as renunta la garantie.

In rest, multumesc pentru urari.

PS Sper sa o ridic joi, revin cu poze si primele impresii.

Cristy_72
simpatizant
Mesaje: 34
Membru din: Joi 01-Dec-2016 07:48
Localitate: Deva
Masina: Citroen C5 III - 2012 automat
2: Skoda Octavia Tour - ALH euro 3.

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde Cristy_72 » Vin 23-Dec-2016 20:34

Sa sti ca de obicei nu se strica in garante.....ca d aiai e garantie....si daca e ceva bai grav la motor sau cutie ( clar ghinion )....ma gandesc ca poti demonta gpl ul si apoi sa mergi la reprezentanta....gresesc ??

Orsino
de-abia inscris
Mesaje: 2
Membru din: Mie 19-Noi-2014 23:57
Localitate: Bucuresti

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde Orsino » Lun 02-Ian-2017 22:21

Revin cu primele impresii:

1. Se conduce usor, am facut cateva sute km prin Bucuresti si imprejurimi. Oricum, pentru oras ma interesa cel mai mult.
2. Consumul in oras, mare....astept sa fac mia de km apoi ii instalez GPL.
3. In rest inca nu pot sa ma pronunt, nu am folosit toa te functiile( ca de ex. limitator si cruise).
4. Pozele, dupa prima spalare, fiind alba s-a murdarit deja destul de mult...

adriansimo
just curious
Mesaje: 24
Membru din: Joi 25-Mar-2010 20:32
Localitate: Timisoara

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde adriansimo » Joi 12-Ian-2017 16:40

Orsino scrie:Revin cu primele impresii:

1. Se conduce usor, am facut cateva sute km prin Bucuresti si imprejurimi. Oricum, pentru oras ma interesa cel mai mult.
2. Consumul in oras, mare....astept sa fac mia de km apoi ii instalez GPL.
Salut,
Ce inseamna mare?

Multumesc.



3. In rest inca nu pot sa ma pronunt, nu am folosit toa te functiile( ca de ex. limitator si cruise).
4. Pozele, dupa prima spalare, fiind alba s-a murdarit deja destul de mult...

qwerty6
de-abia inscris
Mesaje: 1
Membru din: Dum 05-Feb-2017 14:28
Localitate: timisoara
Masina: C elysee 1.2 vti 82cp
2: skoda fabia 2.4 16v 75 cp

Re:Cit te a costat kit de incalzire in scaune????

Mesajde qwerty6 » Joi 23-Mar-2017 20:56

Onisor scrie:Multumesc tuturor. Azi am semnat contractul si am achitat avansul. Masina este deja la vanzator.
Am comandat si un kit de incalzire pentru scaune, sa il monteze vanzatorul la el in service + o cotiera.
Ma simt confortabil cand am cotiera, mai ales in cazul de fata cu cutie automata.
Ce nu mi-a placut la prima vedere - masina a sosit fara presuri, de nici un fel.
A trebuit sa comand separat un set la vanzator.
Trebuie sa iau si anvelope de iarna, a sosit cu un set de vara.
Am de ales intre BF Goodrich si Hankook, vreun sfat?

aradeanu
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mie 30-Mai-2018 12:10
Localitate: arad

Re: Citroen C-Elysee 1.6 VTI AUTOMATA 6 SEDUCTION

Mesajde aradeanu » Mie 30-Mai-2018 16:51

nu stiu cum merge benzinarul de 1,6 automat,dar pentru circulat in oras consumul e mare...am auzit ca merge foarte bine pe autostrada,consum acceptabil. pt oras,cel de 1,2 benzinar e ok,dar dupa mine doar Dieselui de 1,6 face banii pe modelul asta C-elysee,oferta e imbatibila. variantele pe benzina le mai gasesti si la alte marci,cu motor turbo chiar la banii aia-------dupa 3 ani de C-Elysee 1,6 hdi,pot zice urmatoarele chestii:e foarte robusta.motorul 1,6 hdi e fiabil,masina are tinuta de drum lung foarte buna,confort ok.si are potential de tunning mare.pui 116 cai la motor,cutia de viteze permite,si jante pe 16' i-si schimba complet comportamentul !e sprintena ca un BMW! acum gasesti praguri-fibra,eleron,ornamente cromate etc...o faci mai premium.cred ca e gandita asa de constructor---Diselul i-si arata valoarea in autostrada la drum lung. merge foarte bine,si consuma putin---am incercat si Logan 2 1,5 dci in autostrada.problema este ca cutia-viteze este depasita,si tureaza tare motorul la 130 km/h(3100 turatii !!)---puncte slabe a-r fii la interior,felele de usi puteau fii tapitate calumea...si intra apa in stopuri,defect de fabrica,problema care se rezolva punand lipici gen UHU in partea de sus sa etanseje--in rest modelul asta e OK
Imagine


Înapoi la “Citroen C-Elysee”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11700
    Cel mai nou membru Eduard1973