Rugină uși

Forum de discutii generale despre Citroen C-Elysee. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.
Titel Dragomir
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 03-Noi-2022 17:29
Localitate: București
Masina: C Elysee

Rugină uși

Mesajde Titel Dragomir » Joi 03-Noi-2022 17:41

Bună ziua. La masina din 2015 am rugină pe interior la toate 4 ușile. De la service au zis garanție 4 ani...la revedere...pe citroen.ro este o garanție de 12 ani pentru antiperforare...perforare cauzată de coroziunea provenită de la interior. A mai avut cineva genul acesta de probleme? Întra pe aceasta garanție?

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Re: Rugină uși

Mesajde WLD » Joi 03-Noi-2022 17:52

Garantia este de 12 ani, dar e conditionata de reviziile facute in reprezentanta, tocmai in ideea de a scapa de griji. Daca ai facut toate reviziile la reprezentanta, atunci sunt obligati sa le inlocuiasca pe garantie.

Titel Dragomir
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 03-Noi-2022 17:29
Localitate: București
Masina: C Elysee

Re: Rugină uși

Mesajde Titel Dragomir » Joi 03-Noi-2022 17:56

Numai in service am fost. in celebra retea de unitati autorizate... Cei de la citroen imi cer devizul vizitei anticoroziune. La nici-o revizie nu cred ca mi sa facut asa ceva desi am fost mereu la "reprezentante" . Nu stiu de ce nu ma lasa sa atasez o poza aici

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Re: Rugină uși

Mesajde sorin69 » Vin 04-Noi-2022 10:22

Sunt curios daca poti rezilva problema pe garantie, eu unul iti urez succes.
Am si eu o intrebare .
Toba daca este ruginita n-ar putea intra tot la un eventual schimb pe garantie ?
YOU"LL NEVER WALK ALONE

Titel Dragomir
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 03-Noi-2022 17:29
Localitate: București
Masina: C Elysee

Re: Rugină uși

Mesajde Titel Dragomir » Vin 04-Noi-2022 16:11

sorin69 scrie:Sunt curios daca poti rezilva problema pe garantie, eu unul iti urez succes.
Am si eu o intrebare .
Toba daca este ruginita n-ar putea intra tot la un eventual schimb pe garantie ?

Pai la o masina de 7 ani sa apara rugina in acest hal nu prea am mai vazut...nici la Loganul meu de 12 ani nu aveam rugina la usi..doar la roata dreapta spate am avut ceva probleme.
O toba inteleg ca rugineste in timp...tot procesul termic... cat ai zinca o tabla tot rugineste..dar o usa protejata nu inteleg cum de a ajuns asa..la toate usile sunt probleme

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Re: Rugină uși

Mesajde WLD » Dum 06-Noi-2022 22:40

Au fost multe usi schimbate, acesta este rolul garantiei anticoroziune de 12 ani. Problema este ca in carnetul de garantie scrie ca pentru a beneficia de aceasta, trebuie o verificare specifica la 2 ani, verificare pe care trebuie sa stii sa o ceri in mod explicit, altfel ei se fac ca uita, desi e in planul de service si se plateste separat...
Daca nu ai verificarea specifica in facturile de revizie, din pacate slabe sperante. Poti incerca o reclamatie ANPC.

Titel Dragomir
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 03-Noi-2022 17:29
Localitate: București
Masina: C Elysee

Re: Rugină uși

Mesajde Titel Dragomir » Mie 09-Noi-2022 15:02

Momentan masina este in service pentru pentru inlocuire alternator si niste semeringuri cutie. ( alt service fata de cel in care am fost cand a facut masina 4 ani). Or sa faca ei o constatare pentru Citroen Romania - am deschis o sesizare la ei. Azi sau maine iau masina si aflu toate detaliile.

Avatar utilizator
sorin69
pasionat
Mesaje: 535
Membru din: Mar 21-Noi-2006 19:36
Localitate: Bucuresti
Masina: Citroen C-Eysee Exclusive 1.6 VTI 115 CP Euro 6
2: Fost posesor Citroen C3 Cool Air, an 2006

Re: Rugină uși

Mesajde sorin69 » Mie 09-Noi-2022 16:30

Bafta !
Poti incarca cateva poze ?
YOU"LL NEVER WALK ALONE

Titel Dragomir
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 03-Noi-2022 17:29
Localitate: București
Masina: C Elysee

Re: Rugină uși

Mesajde Titel Dragomir » Vin 11-Noi-2022 16:59

Salut Sorin , nu stiu de ce nu pot incarca poze..desi dau resize si tot ce imi cere spune ca nu se poate posta.
Problema este asa..avem " Citroen Romania " si retea de dealar-i doar cu numele. Chiar daca masina a fost doar la ei in service-uri ei spun ca tot "mortul" e de vina . Adica nu este obligatia lor sa te informeze ca trebuie sa faci anumite interventii la masina pentu a avea garantia ca te poti bucura de un produs. Chestie total penibila din punctul meu de vedere. Adevarul este acesta - toate service-urile nu au proceduri sau nu le respecta . Urmeaza reclamatii in extern la sediul central Citroen si eventual la ANPC. Mi se pare de toata jena sa spui asta - ditamai sef de service si " reprezentanta din Ro " a pai daca matale nu ceri noi nu facem...si nci nu zicem...asta este customer care de Reprezentanta din Romania?

Titel Dragomir
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Joi 03-Noi-2022 17:29
Localitate: București
Masina: C Elysee

Re: Rugină uși

Mesajde Titel Dragomir » Mie 16-Noi-2022 12:37

In continuare cei din Retaua Citroen impreuna cu marele importator Trustmotors refuza sa rezolve sesizarea mea..au venit cei de la service cu oferta speciala de 250 lei / usa ..am sa refuz ai am sa pronesc tot ce se poate legal..culmea este ca exista deja precedent in Romania : https://www.avocatnet.ro/articol_59760/ ... erile.html


Înapoi la “Citroen C-Elysee”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos