Pasionati de CITROEN?

Discutii despre: Club Citroen pe forumul ClubCitroen; un forum al tuturor pasionatior de Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Pasionati de CITROEN?

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 25-Oct-2005 20:07

Buna seara dragi pasionati de Citroen.

1. Cand m-am inscris in acest forum, eu intelesesem ca este vorba de un forum al pasionatilor de Citroen. Sunt dezamagit pentru ca observ o aversiune a proprietarilor (si nu a pasionatilor) vis a vis de importatorul local ATS.
2. Nu am inteles din discutiile purtate aici o promovare a sentimentelor fata de Citroen. Am remarcat insa discutii despre serviciile prestate de ATS.
3. Va legati de un simplu angajat (Monica Jitariuc) al ATS-ului si o gasiti vinovata de ce ati patit fiecare cu Citroen-ul la prezentarea in Service-ul ATS.
3. S-a deshis un subiect despre C6, la care s-a raspuns destul de vag. Nu am remarcat pareri obiective sau subiective despre C6. Nu am remarcat sa fi studiat cineva cu adevarat forma, calitatile, spatiul, finisajul acestei masini.
4. S-a deschis pe plan mondial un subiect despre noul C5 care va fi lansat in 2007. In afara unor exclamatii, parerile au ramas destul de estompate.
5. Am deschis un subiect despre performanta deosebita pe care o are Citroen in WRC din 2003. Recorduri modiale pe care marci de prestigiu in WRC nu isi puteau imagina ca se vor intampla vreodata. LA fel: pasionatii Citroen au trecut cu vederea... Au fost vreo doua raspunsuri ambigue si neinteresante.
6. Am deschis un subiect foarte important despre istoria Citroen : stabilitate, jante, unghiuri de directie, etc. Ei bine nu pot sa ma abtin: FRATILOR! DIN TOT CE ESTE PE LUMEA ASTA NU OBSERVA NIMENI FAPTUL CA CITROEN STA CEL MAI BINE PE SOSEA IN FATA CELORLATE MARCI? Nu conteaza decat "greierasii" pe care ii auziti in stg sau dr? Nu conteaza decat finisajul, pretul sau optiunile?
7. De 3 luni ma chinui sa angajez pe cineva in firma pentru vanzarea de Citroen. Din 150 de Cv-uri nu am gasit pe cineva sa fie pasionat de Citroen!

Cred ca voi confundati pasiunea cu banii dati pe niste optiuni si finisaje!

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 25-Oct-2005 20:30

Si mai am o nelamurire: Numai Monica Jitariuc si cu mine ne-am scris numele complet aici, toti ceilalti membri pasionati ai Citroen-ului cauta sa-si ascunda identitatea. Nu va dati seama ca ne fortati sa ne ascundem pentru ca in afara de a fi luati in batjocora nu se va intampla ceva constructiv pentru pasiunea CITROEN?
Nu credeti ca ar fi fost normal sa fie niste discutii de relaxare? Despre ce simte fiecare cand este la volanul unui Citroen? Despre cum isi roade unghiile de invidie vecinul fiecaruia pentru ca nu a avut curaj sa-si ia o masina deosebita, in locul unei clasice Skoda sau Renault la care nu conteaza parerea conducatorului ci numai faptul ca nu vrea sa iasa din efectul de turma pe care a reusit sa-l creeze VW, Renault si Skoda la noi in Tara? Eu am clienti care nici nu vor o masina confortabila, puternica, moderna sau deosebita. Ei vor exact ce au vecinii! Vor sa arate ca au dat banutii pe ceva care le arata exact clasa:"mediocra"!
ei bine, eu zic asa: Citroen te scoate din anonimat! asa cum greiersc panourile de usi sau vreo antena de radio de proasta calitate.


HA!

Avatar utilizator
awlan24
pasionat
Mesaje: 152
Membru din: Mie 03-Aug-2005 09:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde awlan24 » Mar 25-Oct-2005 21:12

sincer ... eu cred ca incerc sa am un automobil citroen cat mai bun din toate punctele de vedere. pe mine chiar ma intereseaza ce probleme are citroenul c4, sa le evit pe cat posibil, sa actionez la timp (ca in cazul garantiei extinse) ca sa nu ajung sa fac autostopul pe marginea drumului.

si asta raspunde la multe din intrebarile dumneavoastra.

nu cred ca trebuie sa confundati acest forum cu o sursa pentru studii de marketing.

PS: am un job destul de bun si nu vreau sa ma angajez in alta parte. :)

Avatar utilizator
m.s.
pasionat
Mesaje: 337
Membru din: Dum 10-Iul-2005 16:42
Localitate: cluj

Mesajde m.s. » Mar 25-Oct-2005 21:23

Sunt in asentimentul lui awlan24. Apoi: faptul ca postez aici arata poate nu pasiune dar macar interes pt. marca CITROEN.

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 25-Oct-2005 21:58

E posibil sa fi fost inteles gresit. Nu caut pe acest forum vreo persoana buna de angajat. Nu incerc sa-mi atrag clienti sau sa fac vreo strategie de marketing. M-a surprins furia celor care pe un foeum al "pasionatilor" s-au legat de un angajat ATS. De ce nu faceti o demonstratie impotriva ATS sau Pro Motor in fta Guvernului? sau in fata dealerului?
Eu am vrut sa remarc lipsa opiniilor la adresa unor noutati exceptionale pe care le propune Citroen in fata unor adevarate pagini memorabile,de altfel,despre greierasi,radio, etc
As vrea sa va spun doar asa: tractiune fata, dantura pinioanelor, caroserie autoportanta, suspensie hidropneumatica, planetare, faruri directionale, Xantia Activa, Multiplexaj, Sensodrive, suspensie directionala pe spate, WRC,etc Acesta este cu siguranta Citroen.

DanCld
pasionat
Mesaje: 711
Membru din: Vin 22-Apr-2005 18:19
Localitate: Bucuresti

Re: Pasionati de CITROEN?

Mesajde DanCld » Mar 25-Oct-2005 22:11

MUGUREL PIRSCOVEANU scrie:6. Am deschis un subiect foarte important despre istoria Citroen : stabilitate, jante, unghiuri de directie, etc. Ei bine nu pot sa ma abtin: FRATILOR! DIN TOT CE ESTE PE LUMEA ASTA NU OBSERVA NIMENI FAPTUL CA CITROEN STA CEL MAI BINE PE SOSEA IN FATA CELORLATE MARCI? Nu conteaza decat "greierasii" pe care ii auziti in stg sau dr? Nu conteaza decat finisajul, pretul sau optiunile?

Hai să nu vindem gogoşi aici - unii dintre noi (fără abilităţi de pilot sau experienţă de raliu) ştiu pe pielea lor ce ĂŽnseamnă "stabilitate" la modelul C3, mai ales ĂŽn curbe. Povestea cu "maşină ĂŽnaltă", "prea grea pe faţă" cu "jante ĂŽnguste" o ştiu acum prea bine, dar din nefericire nu am ştiut-o de la ĂŽnceput!

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Mar 25-Oct-2005 22:24

Mugurel, nici mie nu imi plac discutiile acestea referitoare la calitatea serviciilor ATS.
Dar cand mai multe persoane se plang, atunci inseamna ca este o problema.

Daca este ceva sa ma deranjeze ceva la un vanzator, ei bine, acesta e momentul in care respectivul imi arunca "o parere", sau dau un sfat sau o recomandare, sau si mai grav, imi dau o informatie falsa/eronata cu buna stiinta. Nu am vorbit acum de ATS ci de OAMENI in general.

Stiu ca un dealer auto, sau o persoana din cadrul unui PR are ceva studii/cursuri/pregatiri despre ce raspunsuri sa dea in anumite situatii. Cum apare o problema, pac! pune placa cu melodia potrivita.

Pasiune? Hmmm...
Mereu mi-au placut masinile asiatice sau muscle carurile. Si am ajuns la Citroen. Sunt oare fericit? :)
Sunt incantat de C4-ul meu, si nu am regrete pentru ca am ales aceasta masina. Da, (chiar si prin prisma banilor) pot spune ca am facut cea mai buna alegere. Nu multi au o masina asa deosebita ca Citroen. Asa cum ai spus si tu, faptul ca am vrut sa fiu diferit de turma m-a facut sa aleg un Citroen in defavoarea unui autoturism din grupul VAG.
Traiesc in Romania, si la mine, multe lucruri se judeca prin prisma financiara. Nu imi pot permite mai mult de o pasiune "mediocra". Sunt poate unele persoane care fac si isi permit sa faca tot felul de "perversiuni" cu masinile lor. Eu nu. In primul rand, sunt afon la mecanica si electrica, nu sunt in stare, de exemplu, sa indic nici care este carburatorul la o Dacie (va rog nu incepeti toti sa radeti). In al doilea rand nu cred ca este de recomandat sa ma apuc sa mesteresc la Citroen-ul meu. Las placerea asta celor de la service.

Imi pare rau ca nu ma pot implica activ la topicurile deschise de tine. Oricum, te asigur ca citesc ce scrii pe acolo. :) De fapt, eu citesc ce scriu toti...

M-ar interesa, insa, orice discutie legata de interfete de diagnoza, softul de diagnoza etc. pentru masinile Citroen.

M-ar interesa cate ceva informatii despre exactitatea computerului de bord. Incep sa am o vaga suspiciune ca acel computer cu toti senzorii lui cu tot, da informatii cam prea "relaxate".

M-ar interesa de exemplu sa imi spuna cineva de ce motorul de pe C4 cel de 1400 cm^3 are 90CP si nu are 75CP ca majoritatea masinilor. Apoi as vrea sa stiu de ce la C4 varianta VTS nu este un motor turbo. Sau este? :?

As fi curios de asemenea daca se poate monta eleronul de pe VTS pe alte echipari mai joase.

Si daca tot vin de pe un Ford Focus, as fi super incantat sa stiu cum pot monta un Short Shifter pe masina mea, de unde, cum, si cat costa.

P.S. Astea au fost asa, sa vezi unde dai si unde doare... ;)

Arise
pasionat
Mesaje: 720
Membru din: Mar 20-Sep-2005 09:05
Localitate: Pitesti

Mesajde Arise » Mar 25-Oct-2005 22:44

Anonimatul este oferit pe internet din varii motive. Si tot din aceleasi motive este si de preferat.

Numele complet nu te obliga nimeni sa il dai, dar daca vrei sa fii recunoscut/si sa vorbesti in calitate de dealer sau reprezentant Citroen, atunci esti obligat sa te prezinti pentru a avea credibilitate.

MUGUREL PIRSCOVEANU
Pro Motor Rm.Valcea
Mesaje: 823
Membru din: Lun 03-Oct-2005 09:28
Localitate: ramnicu valcea
Contact:

Mesajde MUGUREL PIRSCOVEANU » Mar 25-Oct-2005 23:11

Va felicit ca v-ati luat masina care va place. Nu am incercat sa jignesc pe nimeni. Nu caut justificari vreunui angajat din reteaua Citroen(desi este o adevarata jungla in vanzari de masini acum...sper sa sefaca ceva prin niste legi clare pentru a proteja clientul in fata acestor falsuri) dar cred k v-ati luat de persoana Monica Jitariuc careia ii datoram cel mai mult imaginea Citroen(clienti pe o parte si dealeri pe cealalta parte).Aduceti-va aminte acum numai putin de doi ani cum era prezenta reteaua Citroen in Ro si de ce reclama beneficia.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mar 25-Oct-2005 23:20

Forumul este numit al pasionatilor, pentru ca este construit in jurul unui nucleu de pasionati. Asta nu inseamna ca toti cei care scriu aici fac parte din aceasta tagma. In plus, din tot cercul meu de cunostinte din afara forumului, doar 2-3 persoane sunt pasionate de masini, indiferent de marca, restul considerand o copilarie acest lucru.

Cati dintre clientii tai sunt pasionati de Citroen?
Consider ca, in momentul de fata, posesorii de Citroen din .ro se impart in:
Cei care au cumparat Citroen in special datorita pretului scazut sau raportului pret/calitate: 50-60%
Cei care au cumparat datorita look-ului: 20% - posesori de C4 in totalitate
Cei ce au dorit ceva diferit - sub 10%
Pasionati - sub 10%, in general posesori de modele vechi

La aceste proportii a contribuit foarte mult si importatorul, care, pana anul trecut nu prea si-a promovat produsele cum ar fi trebuit. Nici acum publicul larg nu cunoaste nimic despre istoria si realizarile tehnologice ale celor de la Citroen. Spre exemplu, importatorul VW are in showroom o "Broscuta" la Citroen ai vazut vre-un 2cv sau DS? Ce-i drept, pe vremuri era un Traction in Titulescu, dar lumea se intreba ce cauta aia acolo - nu era o masina reprezentativa pt publicul nostru.

Referitor la aversiunea fata de ATS - din pacate este fondata. Cu siguranta este ceva putred acolo :( de vreme ce TOATA lumea care a avut vre-o data de-a face cu service-ul lor are ceva de reprosat! Intamplator eu cunosc situatia din service-urile catorva importatori si nicaieri nu am vazut atata indolenta si indiferenta. Nu spun ca altii sunt mult mai buni, dar nici chiar asa.
Poate cu ajutorul acestui forum si (sper) contributia Monicai vor reusi sa schimbe ceva, pentru ca imaginea unei organizatii se construieste greu si se pierde repede.

Chestia cu ascunsul numelui mi se pare hilara. Daca vei vizita si alte forumuri, indiferent de profil, vei intelege de ce.

Avatar utilizator
WLD
Admin CITROclub
Mesaje: 2136
Membru din: Mie 05-Mar-2003 16:36
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16v '88 si 89
2: XM TurboCT '95, XM V6 '96
3: Xsara 2.0hdi stage 1+
Contact:

Mesajde WLD » Mar 25-Oct-2005 23:28

MUGUREL PIRSCOVEANU scrie:dar cred k v-ati luat de persoana Monica Jitariuc careia ii datoram cel mai mult imaginea Citroen(clienti pe o parte si dealeri pe cealalta parte).Aduceti-va aminte acum numai putin de doi ani cum era prezenta reteaua Citroen in Ro si de ce reclama beneficia.


Nimic mai adevarat. Dar cei care nu au fost la SIAB nu au de unde sa stie cine este Monica Jitariuc, nici ce a facut pt imaginea Citroen. Ei au vazut un reprezentant ATS si au inceput sa-si spuna pasurile. Am prevazut ca se va intampla asta si sunt sigur ca D-ra Jitariuc stia la ce se inhama cand a inceput sa posteze.

Avatar utilizator
cristus
just curious
Mesaje: 5
Membru din: Mar 25-Oct-2005 14:25
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristus » Mie 26-Oct-2005 08:28

Chiar m-ar interesa sa stiu mai multe despre viitorul C5.
Eu am unul acum si sunt super multumit de el.

Avatar utilizator
kata
pasionat
Mesaje: 768
Membru din: Joi 03-Mar-2005 15:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde kata » Mie 26-Oct-2005 09:03

Arise scrie:M-ar interesa de exemplu sa imi spuna cineva de ce motorul de pe C4 cel de 1400 cm^3 are 90CP si nu are 75CP ca majoritatea masinilor. Apoi as vrea sa stiu de ce la C4 varianta VTS nu este un motor turbo. Sau este?


pai e simplu:

motorul pe benzina de 1.4 l si 8V are in general 75CP. (chiar si ala de pe citroen!)
motorul tau insa e 1.4 16V, adica altceva. asta inseamna ca are 4 supape pe cilindru adica 2 supape de admisie si 2 de evacuare (in loc de una si una, cum e la ala cu 8V). de aici niste caluti in plus.
...cei 90CP nici macar nu reprezinta prea mult, uitata-te la reno clio care are 98CP la motoru' de 1.4 16V.

motorul de pe vts de 2l 16V nu e turbo. ala de pe xsara wrc insa e (care are la baza tot motorul de 2l 16V de pe vts).

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mie 26-Oct-2005 09:13

@Mugurel:
Chestiunea cu "ascunsul" e de la sine inteleasa pe un forum. Totusi eu la primul meu mesaj pe forum m-am prezentat.
N-am fost in service-ul ATS si nu o sa fiu vreodata, cel putin nu cu masina pe care o am acum, avind in vedere ca Xantia Activa a lui Editza este "cazan" in viziunea celor de la ATS, BX-ul meu e o masina preistorica probabil.
Referitor la service-ul ATS, e clar ceva in neregula pe acolo din moment ce toti cei care au fost pe acolo au avut ceva de comentat. Am si amici care au alte marci si clar situatia prin service-urile respective e mai buna.
Cei de la ATS au rezolvat definitiv si problema masinilor vechi, in sensul ca nu mai aduc piese pentru ele. E drept pentru BX, inca mai aduc, dar pentru CX si alte modele mai vechi nu mai aduc nimic. O ilustrare amara a modului in care ATS intelege sa sprijine pasionatii Citroen
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!

Avatar utilizator
MARIAN
Admin CITROclub
Mesaje: 3044
Membru din: Mar 11-Noi-2003 18:34
Localitate: Buzau
Masina: Xantia 1.9TD VSX
2: C5 2.0 HDI 110CP
Contact:

Mesajde MARIAN » Mie 26-Oct-2005 09:23

MUGUREL PIRSCOVEANU scrie:dar cred k v-ati luat de persoana Monica Jitariuc careia ii datoram cel mai mult imaginea Citroen(clienti pe o parte si dealeri pe cealalta parte).Aduceti-va aminte acum numai putin de doi ani cum era prezenta reteaua Citroen in Ro si de ce reclama beneficia.

Nu ne-am "luat" de Monica s-au expus niste probleme reale care pana la urma afecteaza imaginea Citroen.


Înapoi la “CITROclub”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 14 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187661
    Total subiecte 18612
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru catalinos