Cauciucuri de iarna - group buy

Discutii despre: Club Citroen pe forumul ClubCitroen; un forum al tuturor pasionatior de Citroen

Moderator: Echipa Tehnica

paco
carcotas profesionist
Mesaje: 1972
Membru din: Vin 07-Mai-2004 06:00
Localitate: Bucuresti

Mesajde paco » Dum 03-Dec-2006 16:40

Catalin, poate pui o vorba buna la Creator, sa ninga, ca m-am saturat de iarna asta care e la fel ca vara! :)

kristi
pasionat
Mesaje: 287
Membru din: Joi 20-Apr-2006 18:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristi » Mie 13-Dec-2006 23:26

Eu am luat de la depozitul de anvelope, reconstruite, 215 55 R16. Pe site scria pneus, pe ele scrie scop si ca-s facute in Franta.

Pe asfalt uscat sunt slabe tare, am urcat acum 5 zile pe transfagarasan pana aproape de balea lac si la orice viraj luat mai tare imi intra esp-ul (la un moment dat am vrut sa vad cat de tare pot intra in viraje si pe langa esp care facea ca orag de lumini a intrat si abs-ul).

Pe asfalt umed parca e ceva mai bine decat pe uscat, iar pe zapada chiar sunt ok.

Nu sunt incarcate uniform la 2 din cele 4 am avut nevoie de 145 respectiv 180 g de plumb pentru echilibrare.

Am mers pe a2 cu 190 si masina s-a comportat bine dupa a 2-a echilibrare facuta la primii 800 km facuti cu ele.

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Joi 14-Dec-2006 18:09

Mi-am cumparat si eu Pirelli Snowcontrol W190, 175/65/R14, de la Depozitul de Anvelope. Sunt facute in Spania. Am oscilat intre Sava si Pirelli, dar pana la urma m-am oprit la Pirelli. M-a costat niste bani in plus, sper sa fi meritat cheltuiala suplimentara. Daca ma tin 3-4 ierni, in conditiile in care iarna nu merg foarte mult cu masina, eu unul ma declar multumit. Sava cred ca ramane totusi alegerea cu raportul pret/calitate cel mai bun.

Se simte diferenta fata de Michelin-urile de vara. Pneurile de iarna par a fi mai moi la temperaturi joase si amortizeaza mai bine socurile si vibratiile. E drept ca am umflat rotile acum cu azot si nu cu aer ca inainte, asta ducand la un plus de confort. Zgomotul la rulare e nitel mai mare decat la caciucurile de vara, dar nu cu mult si n-as zice ca e suparator. Aderenta e excelenta, masina e stabila, nimic de reprosat la capitolul asta. D-abia astept sa vina prima ninsoare :twisted: Plecarile de pe loc imi par insa a fi mai greoaie, masina parca are "lipici" la propriu pe cauciucuri...

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 14-Dec-2006 23:57

asa e cu "lipiciul"
cu confortul insa...e mai deranjant zgomotul.
ce doare cel mai mult: ce-ti face consumul? :roll:
Cosmin
high energy music expression

vldst
pasionat
Mesaje: 936
Membru din: Mar 30-Mai-2006 13:52
Localitate: Bucuresti

Mesajde vldst » Vin 15-Dec-2006 11:05

bezz scrie:asa e cu "lipiciul"
cu confortul insa...e mai deranjant zgomotul.
ce doare cel mai mult: ce-ti face consumul? :roll:


Consumul a mai crescut nitel. De cand am luat masina, am mers cam in primii 3200 de km cu Top Euro Diesel 4 de la Petrom. Am pus apoi Premium Diesel de la OMV si m-am convins singur ca intr-adevar motorul e mai flamand dupa motorina Euro 5 si consumul a crescut usor, dar parca nu dramatic. De cand am incaltat masina cu cauciucuri de iarna, consumul a crescut cu cel putin 1 litru la suta (tot cu motorina OMV Premium Diesel), asta luandu-ma dupa indicatiile calculatorului de bord care par a fi relativ precise, dupa 2 masuratori la pompa efectuate de mine dupa 600 de km, respectiv la 450 de km de la ultimul plin. Trebuie sa mai merg insa cu masina ca sa ma pot pronunta mai bine asupra consumului. Eu scot medii de cam 18-20 km/h cu mers preponderent in Bucuresti (75% oras, 25% afara).

kristi
pasionat
Mesaje: 287
Membru din: Joi 20-Apr-2006 18:33
Localitate: Bucuresti

Mesajde kristi » Vin 15-Dec-2006 12:16

Eu nu am sesizat zgomot mai mare, dar consumul este clar mai mare, intre 0,5-1l dupa ce am pus noile cauciucuri.

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Vin 15-Dec-2006 20:11

deci stau bine, la mine a crescut doar cu 0,5l :lol:
in prag de toamna am pus solutie de curatat injectoarele...poate c-a fost bine.
Cosmin

high energy music expression


Înapoi la “CITROclub”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187757
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos