Xsara VTR

Modificari interior, exterior, motor, transmisie, suspoensie etc.

Moderator: Echipa Tehnica

RIcKO
simpatizant
Mesaje: 74
Membru din: Vin 16-Oct-2009 21:31
Localitate: Cluj

Xsara VTR

Mesajde RIcKO » Vin 16-Oct-2009 22:14

Buna ma numesc Vlad sunt din CJ si as vrea sa va prezint Citroenul meu este vb de un Xsara VTR 2001 1,6 16v 110cp ...o sa pun si ceva poze imediat ...cativa de aici ma si cunosc de pe forumul 4Tuning ...cu ocazia asta il salut pe mihaistan :D......pentru cei care nu ma cunosc si nu stiu istoria masinii ..incep asa.........am cumparat masina in 2007 din belgia 90k km , impecabila, un sigur propietar foarte ingrijita carte service , ce sa mai ....ziceam ca mi-a pus D-zeu mana in cap ....a fost 4000 euro....acum incepe distractia....dupa nici o luna de la achizitie prietena mea a avut accident cu masina rostogolinduse de 2 ori nu inainte de a lovii ffrontal un santz....(o sa pun si ceva poze).....toate astea din cauza unui sofer handicapat si iresponsabil care in timp ce depasea vorbea la telefon .....in cele din urma acesta a si fugit de la locul accidentului nemaigasindul veci....asta ca sa vedeti cat de folositoare ne sunt organele (de politie)...bunnnn.....dupa aproximativ un an si jumatate am nceput REconstructia masinii......aaa i nca ceva nu apucasem sa imatriculez masina si prin urmare am platit taxa noua 1000E, cu totul am ajuns pe undeva la 3000e...o sa pun acum si ceva poze si o sa dau mai multe detalii pe parcurs.......Daca va pot ajuta cu ceva va stau la dispozitie, daca aveti sugestii, critici , samdp.....la fel
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Team C.S.R

RIcKO
simpatizant
Mesaje: 74
Membru din: Vin 16-Oct-2009 21:31
Localitate: Cluj

Mesajde RIcKO » Vin 16-Oct-2009 22:25

bunnnn.......am inceput reconstructia incet incet si masina a inceput sa prinda forma.....am luat faruri Sonar (sa nu cumparati asa ceva) cu angel eyes...nu sunt fan bmw dar un far original era 300 e si astea u fost 250 setul (imi dau seama si de ce )
foarte multe piese am luat din dezmembrari ...nou am luat doar parbrizul.farurile , oglinda dreapta , bara fata si dupa 2 zile de la reparatie m-a lasat termocupla....si am luat una noua .....restul...s-au dezdoit sau le-am cumparat din dezmembrari
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Team C.S.R

RIcKO
simpatizant
Mesaje: 74
Membru din: Vin 16-Oct-2009 21:31
Localitate: Cluj

Mesajde RIcKO » Vin 16-Oct-2009 22:45

..........am inceput sa mai modific una alta a ea ...am luat niste jante nefiind in cunostinta de cauza nu stiam ca am nevoie de un j mic si et la fel....am prins o oferta si am luat jante Azev A type pe 16 cu buza polishate , foarte frumoase insa...tzeapa nici intrau fara flanse si si arata ca un tanc cu jante asa late in fine si-au gasit repede propietar ....acum am luat ceva tot in genul ala pe 16 , 7j cu buza :D care potrivesc perfect , am innegrit stopurile , am scos scrisurile de pe haion (urmeaza un shaved la haion) scos insemnele citroen din grila (parca arata ai bine cu stema aia acolo. dar urmeaza sa umplu grila oricum si sa trag capota putin peste faruri ), am instalat ceva muzicutza:D, folii fata spate NEautorizate RAR, coborata garda la sol cu 4 cm , am montat o toba sport (finala deocamdata ) , am montat un kit Xenon 8000k , am schimbat antena de taximetrist cu una sport, fitru de aer sport .....cand ii mai aduc aminte ce am mai facut mai postez.....
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Team C.S.R

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Sâm 17-Oct-2009 22:00

reparatia e ok, restul insa nu ma da pe spate, nu sint fan eliminat sigle, embleme, shaving, etc, 8000 de gr K e mult prea mult pentru gustul meu (am vazut azi un Fiat 1300 de prin '65 cu xenoane de 8000 asortate la o caroserie reparata excelent, pacat de munca, bllleeeeaaaahhhh....), faruri cu Angel Eyes ...hm, daa intrebai dadaeai mai putin pe unele noi aftermarket care erau si ok pe deasupra, Sony... hm, nu ma pronunt, pleoape incluse in capota ...hm, jantele ok ca dimensiuni, merg, dar cam colturoase pentru o masina destul de rotunjoara, finala e ok, dar nu prea ajuta. cu alte cuvinte de banii aia puteai sa o lasi asa cum era ea pe afara si sa faci ceva la motor, dar ma rog, tu stii mai bine. sorry ca te-am facut varza, dar repet, nu sint incintat de modificari, spre deosebire de reparatie care e ffff ok
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

RIcKO
simpatizant
Mesaje: 74
Membru din: Vin 16-Oct-2009 21:31
Localitate: Cluj

Mesajde RIcKO » Dum 18-Oct-2009 22:53

merci merci khan.....
Team C.S.R

Avatar utilizator
cit_a
pasionat
Mesaje: 624
Membru din: Sâm 03-Mar-2007 12:17
Localitate: DEVA.

Mesajde cit_a » Lun 19-Oct-2009 10:40

e frumoasa foc si oricum acuma face parte din familia celor modificate de la tipar =D>, in-rest sa o stapanesti sanatos si sa nu mai ai parte de evenimente ne-dorite.

RIcKO
simpatizant
Mesaje: 74
Membru din: Vin 16-Oct-2009 21:31
Localitate: Cluj

Mesajde RIcKO » Lun 19-Oct-2009 23:23

multumesc pt aprecieri......in curand masina nu o sa mai fie modificata dupa tipar......o sa fie altceva insa dintr-un salar de 800 ron doar atat s-a putut face decamdata....o sa fie foarte agresiva....la partea din fata o sa ii astup grila de tot iar in bara o sa fie o gura ceva mai mare de aerisire...la partea din spate o sa fie ceva in gen la seat leon ...acea bara umflata si rotunda cu putina evazare a aripilor spate . un haion gen CSL o sa dispara eleronul sock si o sa vina unul pe luneta si inaltata buza portbagajului.........dar toate astea in timp....deocamdata saptamana asta vreau sa pun jantele ce le-am luat acum si sa o cobor putin mai mult....salutari tuturor
Team C.S.R

andreistn01
simpatizant
Mesaje: 32
Membru din: Joi 13-Noi-2008 18:31
Localitate: Bucuresti

Mesajde andreistn01 » Vin 30-Oct-2009 11:55

Foarte frumoasa masina ta man :D imi plac foarte mult stopurile si culoarea . felicitari :D

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Vin 30-Oct-2009 12:57

Tinichigeria si vopsitul le-ai facut tu? Oricum a iesit super. Din fata se vede excelent ( ce conteaza cum lumineaza, farurile alea arata bine :) ). Jantele, mie imi plac cele originale..sau daca nu ar merge unele cu spite mai subtiri - dar asta e functie de dorintele fiecaruia. Cu stopurile inegrite pe spate, arata bine, dar grija mare, pt ca sunt multi neatenti pe la noi si e posibil sa intre unu in tine, pentru ca nu l-a trezit din visare lumina rosie a stopurilor.
Succes in continuare.
Apropos, jantele originale nu le vinzi?
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

Avatar utilizator
DanT
Moderator
Mesaje: 2870
Membru din: Lun 24-Iul-2006 13:10
Localitate: Bucuresti
Masina: Xsara Picasso 1.6 Hdi 2008
2: Citroen C5 2.0 HDi 2004
3: Saxo S1 16V VTS, Xantia X1 Activa

Mesajde DanT » Vin 30-Oct-2009 13:24

jantele originale sunt luate deja! 8)
Dan
Dreptul de exprimare este liber, dreptul de a fi ascultat trebuie castigat!
Always aim for the Moon! Even if you miss, you'll land among the stars! - W. Clement Stone

RIcKO
simpatizant
Mesaje: 74
Membru din: Vin 16-Oct-2009 21:31
Localitate: Cluj

Mesajde RIcKO » Lun 02-Noi-2009 01:01

salutare .......multumesc baieti pt aprecieri ...:D...tinichigeria a facuto un mecanic din Cluj , face parte din staful tehnic al lui Horatiu Savu (pilot CNR) da ...treaba buna ..partea nasoala a facut-o vopsitorul in fine ...jantele originale sunt luate intr-adevar ...chiar azi am vopsit noile jante insa am o problema au et 35 eu cand le-am luat am incercat una pe fata si a fost ok....(de lene) am zis ca nu mai incerc si pe spate, iar acum sa aud ca cica nu ar intra fara flansa....stie careva ceva despre chestia asta ? eu auzisem ca la xsara et este 15-20 dar am pus janta pe fata si intra fara probleme , ramane distanta un deget pana la telescop ,iar pe janta scrie et 35....va multumesc inca o data pt aprecieri

P.S Bogdan - special am lasat stopul acela mic de pe haion nevopsit pt chestia asta ...iar farurile DA lumineaza perfect dupa conversia cu Xenon ..:D sunt foarte multumit....am totusi ceva probleme la ea simteam ca nu mai trage cum trebuie si am luat-o la puricat si am descoperit 4 fisuri in galerie , am sudat-o ( ca nu am bani de serpisori acum) si parca merge mai bine dar totusi problema cea mare este acceleratia ....nu accelereaza rotund, sacadeaza , parca simt o scadere de putere - pe timp de accelerare , am schimbat filtre, bujii(am pus NGK) am pus-o pe tester nu da nici o eroare ....am auzit ca ar trebuii curatata clapeta de acceleratie , o sa incerc si chestia asta .........
Imagine

Imagine

Imagine
Team C.S.R

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 02-Noi-2009 01:59

Parca arata mai bine acum jantele vopsite :).
Referitor la sacadare, te-ai gandit ca ar putea fi de vina si benzina? sau se intampla constant indiferent de benzinarie?
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...

Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

RIcKO
simpatizant
Mesaje: 74
Membru din: Vin 16-Oct-2009 21:31
Localitate: Cluj

Mesajde RIcKO » Lun 02-Noi-2009 10:27

dap se intampla constant .....nu e de la benzina, alimentez doar petrom sau omv ....referitor la jante am fost in dimineata asta la o vulcanizare siiiiii STUPOARE ..am nevoie de flanse ....cand vine vorba de jante la masinile astea este durere de cap
Team C.S.R

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Lun 02-Noi-2009 11:06

sa nu incep cu ... "ti`am zis eu? " :roll: oricum.. stai linistit ... bine ca sunt 4x108 ! fa un distantier de 20mm ... cu prezoane lungi ... inel de centrare .. si nu o sa ai nici o problema ! bafta ... dabea astept sa le vad pe masina !!
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 02-Noi-2009 11:09

Am vazut ca jantele de aliaj, cam toate vin si cu distantiere pentru a fi compatibile cu cat mai multe modele. Poate gasesti pe la o vulcanizare care are si jante la vanzare, ramase de la cineva caruia nu i-au mai trebuit.
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...

Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...


Înapoi la “Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern