magneti care scad consumul de combustibil

Modificari interior, exterior, motor, transmisie, suspoensie etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mie 27-Mar-2013 14:45

tevile ca ai patru bucati :wink:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

KyoViking
simpatizant
Mesaje: 55
Membru din: Mie 03-Aug-2011 20:38
Localitate: Arad
Masina: Citroen C5 III 2.0 HDI 2008

Mesajde KyoViking » Mie 27-Mar-2013 15:07

Eu ma referam la teava care iese din pompa si merge in rampa din care ies 4 tevi care merg la injectoare. Oare ar trebui la fiecare teava de la injector magneti ca sa aiba efect?
''Singura forta mai puternica decat aburul,electricitatea sau energia nucleara este vointa oamenilor'' Albert Einstein

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mie 27-Mar-2013 15:17

kyo glumeam mane
nu crezi ca producatorii nu ar fi facut asta daca aveau rezultat?
un magnet e ieftin si nu se simtea in pretul final sal masinii
sa fim seriosi
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

KyoViking
simpatizant
Mesaje: 55
Membru din: Mie 03-Aug-2011 20:38
Localitate: Arad
Masina: Citroen C5 III 2.0 HDI 2008

Mesajde KyoViking » Mie 27-Mar-2013 15:23

Asta ma intrebam si eu, asta a fost si parerea tatalui meu, dar acuma daca tot am ceva magenti neodim macar sa incerc. Dupaia am macar constiinta impacata :D. Nu am sperante ca o sa mearga, dar macar sa incerc pe pielea mea, daca tot am magneti la dispozitie.
''Singura forta mai puternica decat aburul,electricitatea sau energia nucleara este vointa oamenilor'' Albert Einstein

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mie 27-Mar-2013 15:25

bafta si te asteptam cu vesti gen "de la 10 la suta a coborat la 6 la suta si asta la condus agresiv,numai blana,daca mergeam batraneste scoteam 3 la suta"
:lol: :lol: :lol:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 27-Mar-2013 16:53

Vedeti, stimati colegi, ca mai sunt si alte solutii, nu doar magneti.
De exemplu, sunt niste pastile de bagat in rezervor, sunt magnetii astia, mai este dura lube si alte asemenea.
Nu va opriti doar la magneti.
Oamenii sunt foarte inventivi, au gasit solutii diverse sa ia banii de la fraieri.
Luati cu paine, nu va sfiiti, sa nu vi se aplece.
Aaa, si sa nu cadeti din pat, eram sa uit...

Uite, cu oameni ca voi a aparut si religia si biserica, de nu mai putem sa scapam dracului de ele. Cu oameni ca voi, care vor sa incerce, ca daca o fi asa...

KyoViking
simpatizant
Mesaje: 55
Membru din: Mie 03-Aug-2011 20:38
Localitate: Arad
Masina: Citroen C5 III 2.0 HDI 2008

Mesajde KyoViking » Mie 27-Mar-2013 19:41

Scuza-ma mesersmith daca te-am deranjat cu acest subiect. Nu asta a fost intentia mea.Nici eu nu cred ca solutii miraculoase dar dupa discutia cu profesorul meu am zis sa incerc ca vad ce iese. Poate sunt eu putin mai curios de felul meu. Pana la urma mai inveti si din greseli. Sunt inca tanar si necopt, poate de aceea sunt mai usor influentabil. Eu nu as fi cumparat niciodata magneti care sa reduca consumul. Coincidenta a facut sa am 1 pereche acasa, si atunci nu vad nicio pierdere sa incerc. Nu ma deranjeaza critica( mai ales cea constructiva) dar ma simt un pic prost pentru ca ai fost ironic. Sper sa nu te enervez mai tare cu acest raspuns si imi cer inca o data scuze.
''Singura forta mai puternica decat aburul,electricitatea sau energia nucleara este vointa oamenilor'' Albert Einstein

Avatar utilizator
mesersmith
Moderator - C5
Mesaje: 3947
Membru din: Sâm 08-Apr-2006 23:13
Localitate: calarasi
Masina: C5 III
2: C5 II
3: Peugeot 308
Contact:

Mesajde mesersmith » Mie 27-Mar-2013 20:55

Stai putin, nu la tine ma refeream, ci eram ironic, intr-adevar, la adresa tuturor celor care pun botul la vrajeli atat de simple.
Chiar nu trebuie sa-ti ceri scuze ori de cate ori cineva nu e de acord cu tine, ca nu trebuie sa fii asa cum vor unii si altii.
Eu am o problema cu cei care incearca sa pacaleasca in stanga si-n dreapta, dar si mai mult, sunt deranjat foarte tare ca multi se lasa pacaliti deseori.

Solutii minune nu exista, motoare care merg cu duralube fara pic de ulei nu stiu cate zeci de mii de km nu exista, nu stiu ce pastile care reduc consumul de combustibil nu exista, etc.
Asa si cu magneteii tai. N-or sa faca nimic.

Ca si argument, o sa-ti aduc numai unul, desi am zeci.
Stii bine ce concurenta uriasa exista intre producatorii de masini.
Cum lupta pentru felierea diferitelor piete, cum se spioneaza la greu, etc.
Ce te face pe tine si pe altii sa credeti ca, daca unul dintre acesti producatori ar avea la indemana o solutie care ar revolutiona consumul de combustibil, nu ar profita la maxim printr-un marketing ultra puternic, sa-si vanda masinile?
Adica, in zilele astea, reclamele la masini, marketingul acestora spun aceleasi lucruri, adica nimic. Trec in revista lucruri simple, gen abs, lampa plafoniera nu stiu de care, airbag-uri in dreptul rectului, etc.
Ia sa fi avut ei niste magnetei din astia si sa fi venit Mercedes sau cine vrei tu si sa-ti fi spus ca masina lor consuma 4% sau mai putin. Cum le-ar fi stat vanzarile? Cum si-ar fi consolidat si cucerit pietele?

Masinile functioneaza pe aceleasi proncipii inca de cand au aparut, la scara industriala.
De atunci, au fost doar inovatii menite sa eficientizeze consumurile si sa se obtina puteri mai mari.
Nu s-au schimbat principii, nu s-au inventat lucruri noi, aceleasi motoare sunt de o suta si de ani.
Daca un singur producator de masini mirosea ceva oportunitati in zona pastilelor sau a magnetilor, nu crezi ca deja erau pe piata?

Eu primesc zilnic mail-uri cu tot felul de economizoare de energie, acasa si la birou, in masina si sub ea, calare sau pe jos, imbracat sau dezbracat, care promit cate-n luna si in stele...numai sa cumperi.

Asa ca, incearca tu si spune-ne si noua daca ti-a iesit ceva.
Si aminteste-ti de efectul placebo. A fost pus in evidenta la inceputul secolului trecut.
Probabil asta se aplica si aici. Si se mai aplica ceva: tu cumperi pastilele sau magnetii. Ai dat bani pe ei. O sa recunosti tu fata de prietenii tai ca ai fost bleg? NU. O sa spui ca ti-a scazut consumul cu nu stiu cat. Prietenii tai, unii mai slabi de minte si de inger, vor cumpara si ei si la fel nu vor recunoaste ca e teapa. Si uite-asa, cel care s-a gandit la vrajeala asta, se umple de bani.

Asa ca apuca-te si fa ce stii tu si nu-ti mai fie teama ca superi pe unul sau pe altul prin postarile tale.

KyoViking
simpatizant
Mesaje: 55
Membru din: Mie 03-Aug-2011 20:38
Localitate: Arad
Masina: Citroen C5 III 2.0 HDI 2008

Mesajde KyoViking » Mie 27-Mar-2013 21:22

La argumentul spus de tine nu pot sa iti dau decat dreptate. De multi ani am vazut treaba cu magnetii si nu am crezut in ea, nici acum nu cred.
Dupa ce profesorul meu mi-a explicat principiul am zis ca daca tot am magneti ( pe care nu i-am cumparat), sa incerc, desi am dubii pentru ca toata lumea ar fi avut pana acum magneti pe masina daca economiseau motorina. Am crezut ca la mine ai facut referire :D. Oricum nu m-am suparat. Respect!
''Singura forta mai puternica decat aburul,electricitatea sau energia nucleara este vointa oamenilor'' Albert Einstein

Avatar utilizator
autoclasic
pasionat
Mesaje: 340
Membru din: Mie 18-Mar-2009 13:14
Localitate: Sighisoara

Mesajde autoclasic » Mie 27-Mar-2013 21:39

Intr-adevar trebuie incercate si avut incredere in toate solutiile astea gen magneti,dura lube,aditivi de marit compresia,puterea ,solutii de refacut etansarile motoarelor fara schimbarea garniturilor,a simeringurilor,a pastelor de etansare, pastile care scad consumul, vijelii si moristi de facut freza in vant la mare viteza. Trebuie sa traiasca si cei care produc si promoveaza aceste ' chestii' si de asemenea cei carora le sclipesc ochii la gandul ca toate problemele masinilor lor s-au rezolvat din pocnetul degetelor si cu costul unui pachet de tigari!!! :)

B22HON
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Dum 01-Sep-2013 19:08
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde B22HON » Dum 01-Sep-2013 19:16

Mai bine bagi un aditiv sau ceva de genul, cred ca nu are rost sa te mai chinui cu astfel de magneti. O varianta cu care chiar faci economie la carburant este o instalatie gpl. Testat :)

Avatar utilizator
james kilowatt
pasionat
Mesaje: 555
Membru din: Mar 24-Sep-2013 21:25
Localitate: Europa
Masina: Citroen C1 1.0 Auto
2: Mazda CX-30 SkyactivX AT AWD

Mesajde james kilowatt » Dum 08-Dec-2013 00:09

fascinant cum pe orice forum auto exista un topic din asta.
Si profesorii de fizica sunt foarte tari mai nou. Sigur nu era prof de metafizica ala care explica alinierea moleculelor, cristalele de quartz si alte ozn-uri?
Cu asemenea profesori nu e de mirare ca lumea mai crede in motoarele cu apa si in "free energy".

De fapt si eu cred in motorul cu apa, de ce sa nu recunosc. Cu apa si carbune.
Cu apa grea si uraniu.
Merge si cu apa chioara insa cu uraniu imbogatit.
Cu apa si carbid....


Înapoi la “Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv