vopsea mata cauciucata

Modificari interior, exterior, motor, transmisie, suspoensie etc.

Moderator: Echipa Tehnica

amicu
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mar 19-Feb-2013 19:15
Localitate: Baia Mare
Contact:

vopsea mata cauciucata

Mesajde amicu » Mar 19-Feb-2013 19:35

vopsea cauciucata mata visiniu :D
Imagine

Imagine

Imagine

Berlingofan
just curious
Mesaje: 9
Membru din: Sâm 24-Mar-2012 23:18
Localitate: Covasna

Mesajde Berlingofan » Mar 19-Feb-2013 21:24

Care sunt avantajele vopselei?

amicu
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mar 19-Feb-2013 19:15
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde amicu » Mar 19-Feb-2013 21:34

Berlingofan scrie:Care sunt avantajele vopselei?


o protejeaza foarte bine pe cea originala (se pastreaza exact ca si in momentul vopsirii
e foarte rezistenta la pietricele si la nisip sare etc
foarte important cand te plictisesti poti sa o exfoliezi fara a strica lacul de la vopseaua originala. sau o poti revopsii peste.

e ca o folie doar ca nu o lipesti ci o sufli cu pistolul

mbc
pasionat
Mesaje: 4211
Membru din: Dum 18-Mar-2007 14:09
Localitate: Cluj-Napoca
Masina: Citroen C5 2.0 HDI 2004

Mesajde mbc » Mie 20-Feb-2013 09:46

Nu am inteles cum o pastreaza pe cea originala cand o acopera si nu o mai vezi in modul in care ar trebui. Masina aia trebuia sa fie rosie sau visinie. Acum are o culoare ciudata. Nu mi se pare ca protejezi vopseaua prea bine, respectiv degeaba o protejezi daca nu o vezi.
"If in doubt, flat out!"

amicu
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mar 19-Feb-2013 19:15
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde amicu » Mie 20-Feb-2013 17:57

mbc scrie:Nu am inteles cum o pastreaza pe cea originala cand o acopera si nu o mai vezi in modul in care ar trebui. Masina aia trebuia sa fie rosie sau visinie. Acum are o culoare ciudata. Nu mi se pare ca protejezi vopseaua prea bine, respectiv degeaba o protejezi daca nu o vezi.


Ai foarte multa dreptate .DAR... Se poarta culorile mate , multe persoane alearga sa si faca masina mata . dar e doar o moda( corect?) care peste vreo 1-3 ani trece si ti ai dorii sa o revopsesti la loc cum a fost . Ei aici e treaba importanta Spre deosebire de foliile pvc care se aplica pe masina Vopseaua mata cauciucata chiar se poate da jos fara a -ti exfolia si lacul de pe vopseaua originala. protejeaza de nisipul si sarea si pietricelele de pe drumuri care distrug vopseaua originala si poate peste vreo 2ani vrei sa o vinzi ( o exfoliezi si o vinzi sau pur si simplu o lasi asa mata)

Culoarea pe care o vezi pe c3 e o culoare obtinuta prin combinarea de Rosu cu Negru rezultatul e cel pe care-l vezi mie chiar imi place arata mai militareste mai cu caracter

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mie 20-Feb-2013 17:59

asa zic toti ca nu afecteaza vopseaua
dar cand o dai jos e jale,jale si nimic altceva
mai vorbim cand nu mai e la moda :wink:
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...
Ce ciudat!

amicu
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mar 19-Feb-2013 19:15
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde amicu » Mie 20-Feb-2013 18:51

Rica scrie:asa zic toti ca nu afecteaza vopseaua
dar cand o dai jos e jale,jale si nimic altceva
mai vorbim cand nu mai e la moda :wink:


se pare ca tu ai servit-o cu folia
Am dreptate?

sa stii ca -ti platesc eu revopsitul pe contract daca vopseaua cauciucata dupa exfoliere iti provoaca vre-o distrugere la vopsea sau lac :D

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mie 20-Feb-2013 19:00

doamne fereste,nu faca asa mutiari la masini
am vazut la altii care au primit aceleasi garantii
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

danny29
pasionat
Mesaje: 294
Membru din: Lun 23-Iul-2012 10:17
Localitate: ardeal

Mesajde danny29 » Mie 20-Feb-2013 19:15

ii interesanta treaba, acum depinde ce insemna casi bani,dar totusi dupa 3 ani daca sta in soare cred ca se lipeste cauciucul asta de nu il mai dai jos.

va pun si eu o intrebare,daca vreau sa imi vopsesc masina alta culoare ce acte trebuie sa schimb, trebe registru cu omologare si dintralea?

amicu
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mar 19-Feb-2013 19:15
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde amicu » Mie 20-Feb-2013 20:14

danny29 scrie:ii interesanta treaba, acum depinde ce insemna casi bani,dar totusi dupa 3 ani daca sta in soare cred ca se lipeste cauciucul asta de nu il mai dai jos.

va pun si eu o intrebare,daca vreau sa imi vopsesc masina alta culoare ce acte trebuie sa schimb, trebe registru cu omologare si dintralea?



Da din pacate in romania trebuie sa ai mentionata culoarea pe talonul masinii motiv pentru care Da trebuie sa mergi la RAR sa faci schimbarea de culoare care costa undeva la 130 ron + taxa de certificat de 36 ron cred . Asta in cazul in care schimbi complet culoarea daca de exemplu :

masina ta e rosu in talon si o faci visiniu inchis - NU trebuie mers la RAR
masina ta e gri metalizat si o faci gri inchis aproape negru- nu trebuie mers la Rar
masina ta e neagra si o faci alba Trebuie mers la Rar

Producatorii garanteaza temperaturi cuprinse intre -35 c - +92grade C temperaturi la care vopseaua nu -si schimba proprietatile deci nu se lipeste

danny29
pasionat
Mesaje: 294
Membru din: Lun 23-Iul-2012 10:17
Localitate: ardeal

Mesajde danny29 » Mie 20-Feb-2013 21:02

si ca valoare?
ce insemna la un C5 Combi III, am obiceiu prost sa stau foarte aproape de masina din fata si deja se vede puncte pe capota de la pietre si ma gandesc ca se rezolva mai multe probleme asa.

Avatar utilizator
Rica
Moderator - Bazar
Mesaje: 2369
Membru din: Lun 05-Sep-2011 08:04
Localitate: Birmingham
Masina: Peugeot 407 SW
Contact:

Mesajde Rica » Mie 20-Feb-2013 23:00

danny29 scrie:si ca valoare?
ce insemna la un C5 Combi III, am obiceiu prost sa stau foarte aproape de masina din fata si deja se vede puncte pe capota de la pietre si ma gandesc ca se rezolva mai multe probleme asa.

dar de ce nu pui o protectie de piele?
Toti isi fac probleme de kilogramele in plus, dar nimeni nu isi face probleme de creierul care este in minus...

Ce ciudat!

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Joi 21-Feb-2013 09:12

Si eu ma tot uit dupa aceasta vopsea de ceva vreme . Este ok si chiar se da jos usor , fara sa afecteze vopseaua . Cautati pe youtube "plastidip"" . Vindeti si doar vopseaua ? Pe mine ma interesa camo green !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade

amicu
just curious
Mesaje: 12
Membru din: Mar 19-Feb-2013 19:15
Localitate: Baia Mare
Contact:

Mesajde amicu » Joi 21-Feb-2013 14:53

mihaistan scrie:Si eu ma tot uit dupa aceasta vopsea de ceva vreme . Este ok si chiar se da jos usor , fara sa afecteze vopseaua . Cautati pe youtube "plastidip"" . Vindeti si doar vopseaua ? Pe mine ma interesa camo green !



da as putea sa ti dau si vopsea separat gata de vopsit. camo green. intra pe facebook pe plast yourcar ai poze cu camo green

Avatar utilizator
mihaistan
Moderator
Mesaje: 2570
Membru din: Lun 04-Feb-2008 20:49
Localitate: Ploiesti

Mesajde mihaistan » Joi 21-Feb-2013 15:00

stiu cum arata , sunt un pic in cumpana ca in acte am gri .. insa masina mea este tot verde :) iar la rar m-am dus si ei o vad gri ... dar na fiecare cu vederea lui !

Daca imi poti face oferta de pret pentru necesar de 1 masina camo green sau gri simplu .. o sa ma decid !
TOTCITRO Serv & Customs Atelier dedicat Citroen / Intretinere si Upgrade


Înapoi la “Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv