Tuning audio Xsara by Nick&Albert

Modificari interior, exterior, motor, transmisie, suspoensie etc.

Moderator: Echipa Tehnica

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 11-Aug-2006 22:05

domne'... ce sa zic, felicitari, asa da!!! cred ca o sa iau si eu nr lui Nick macar pentru izolarile alea fonice, ca de restu mai astept pina vine (poate) si pe la mine masina cu bani :lol: :lol: :lol:
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Vin 11-Aug-2006 22:29

Patience my dear, patience.

La fonoizolare Nick a avut o rabdare de fier.Si intr-adevar, este operatiunea cel mai putin costisitoare.Totul e sa n-ai usile prea mari :wink: .
Cosmin
high energy music expression

Avatar utilizator
mariuss
pasionat
Mesaje: 369
Membru din: Lun 19-Dec-2005 18:49
Localitate: Slatina,Olt

Mesajde mariuss » Dum 22-Apr-2007 15:40

Xsara n-are bare de protectie in usi? Ca din poze nu prea vad asa ceva.
^
^

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Dum 22-Apr-2007 21:13

ba da, sunt niste profile verticale, catre fata exterioara a usii (catre tabla) uita-te mai atent... transversal mai este un profil, vezi ca pe ele este prinsa fata exterioara a usii...look closer...
acu' nu stiu daca-s bare sau doar niste ranforsari.
Cosmin

high energy music expression

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 14-Iun-2007 20:53

Xsara mea deja este la al 4-lea hud si se pregateste pentru al 5-lea;
Azi am {re} instalat Pioneer-ul DEX P99 "ECAP CD Receiver of the Year
1999-2000 :D " vechi da' bun.
Este un deck, fara amplificator intern si fara encoder+player mp3, cu un fm tuner de invidiat. Are DSP cu o gramada de functiuni, extrem de usor de setat si un design reusit {parerea mea}.
Insa pe langa deparazitor si soclu siguranta mai are doua cutioare metalice cu diverse filtre, 6 pre-out-uri, IP bus plus cordonul cu mufa ISO, care desi este un deck are si iesiri pentru difuzoare pe mufa ISO, asta n-o sa inteleg de ce.
Cum prima data cand l-am montat am desfacut doar lacasul 1 din pentru radiocd, acum m-am hotarat sa demontez si rama+display computer de bord, pentru o mai usoara organizare a cablurilor.
Am folosit o rama adaptoare {pentru xsara cica; aiurea este universala pentru ca are masurile dupa sania aparatului} pentru a scoate cat mai mult in afara din bord sania cu aparatul, arata oribil aparatul infundat in bord; adaptorul are grosimea de 10 mm.
Rama de la display se scoate foarte usor daca ai o lama subtire si stii cam unde sunt clemele, se vad din poze; senzorul de clima are o mufa usor de scos iar display-ul este fixat in doua torx-uri si mufat la un cablu comun alimentare semnal, mufa cu piedica.
Odata desfacute toate observi ce spatios este bordul xsarei, sincer eu regret ca au intercalat panel-ul pentru control AC intre radiocd si raftulet, ar fi putut aloca 2 din pentru sistemul audio/video + navi...
Pentru ca aveam probleme cu memorarea setarilor radiocd-ului am inversat galbenul {+baterie} cu rosul {contact} in mufa ISO si acum tine minte setarile dar tot se stinge la 30 sec dupa mesajul economy mode, impreuna cu toti martorii de bord. Daca ma deranjeaza voi lua + direct de la baterie si contactul la fel.
Hud-ul a incaput cu greu dar a incaput, nu mi-au ramas piese, iata cateva poze:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat Joi 14-Iun-2007 21:05 de către bezz, modificat 1 dată în total.
Cosmin

high energy music expression

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Joi 14-Iun-2007 20:59

:lol: Urmeaza un Premier p880rs aka Pioneer P 88.
Cosmin

high energy music expression

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Joi 14-Iun-2007 23:32

cam cati bani te-a costat tunu de bas si amplificatorul...... de cati W reali este....

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Vin 15-Iun-2007 08:03

este subwoofer "sub box" in comprexie Hertz HBX 250 {25 cm} 450W RMS, specificatii tehnice aici:

http://www.hertzaudiovideo.com/Doc/pdf_hbx250ds_web.pdf

pret cu tva 400 euro, eu ambeneficiat de o fff buna reducere de la dj01fad

amplificator audison LRX 5.600 pe 5 canale, pur si simplu superb, il folosesc in configuratia 2x170W {4 ohm, sistem fata} + 240W {2ohm subwoofer}, specificatii tehnice aici:

http://www.audison.it/content/eng_lrx5manuale.pdf

pret cu tva 700 euro, l-am cumparat la jumatate de pret aproape de la dj01fad, e second hand dar functioneaza perfect, are 6 luni de cand efectiv il rup zilnic si nici macar nu intra in prima protectie {adica sa-si micsoreze singur sarcina}.
Cosmin

high energy music expression

razzwan
pasionat
Mesaje: 1982
Membru din: Sâm 09-Dec-2006 23:10
Localitate: Galati
Contact:

Mesajde razzwan » Sâm 16-Iun-2007 21:31

multumesc :D

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Dum 17-Iun-2007 10:27

cu placere

te-am linistit :twisted:
chiar incepe sa ma bata gandul sa le vand pentru ca difuzoarele fata canta bestial de la 40 hz in sus, deci au bass destul si prefer un portbagaj aerisit unui subwoofer care face acelasi lucru ca si difuzoarele 8)
ramane sa caut o statie pe 4 canale care sa mearga full {sa scap si de limitarea aceea la 40 hz} si sa cablez sistemul in configuratie full active.
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
dj01fad
demolition man
Mesaje: 7662
Membru din: Lun 08-Aug-2005 11:13
Localitate: GB
Masina: C5 sedan 2.2 204 - o pereche
2: C5 tourer 2.2 204
3: C5 2.0 163 cu multi km... da multi rau!
Contact:

Mesajde dj01fad » Dum 17-Iun-2007 10:51

aha! acusa vrei full active 8) este o modificare binevenita si rezultatele sunt pe masura; p99 stie de iesire pe 3 cai? eu de aia am preferat alpine-ul 9855, pentru ca are iesire pe 3 cai direct din el (full active), si nu ma forteaza la un amplificator foarte scump; sa zicem ca este cea mai ieftina configuratie performanta; prima diferenta pe care o vei simti, este ca se vor potoli inaltele foarte mult, scena va urca putin iar basii vor da randament mai mare pentru ca se elimina pierderile de pe filtre; la sub... nush ce sa zic, nu trebuie sa renunti la el; sunt anumite frecvente pe care nu pot usile sa le suporte, mai ales la putere mare.
[URL=https://matchnow.info]Premier Сasual Dating[/URL]

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Dum 17-Iun-2007 15:39

p99 are standard mode si pro mode, care e de fapt 3 way network {high mid low} si are 4 filtre in cazul acesta, dar lrx-ul cred ca stie si el full active, dar prefer reglajul din head unit;

daca nu vii cu vaporu' la intalnirea din iunie sa ascult si eu full active pe 9855 ma supar :(
Cosmin

high energy music expression

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Mie 22-Apr-2009 23:02

khan scrie:domne'... ce sa zic, felicitari, asa da!!! cred ca o sa iau si eu nr lui Nick macar pentru izolarile alea fonice, ca de restu mai astept pina vine (poate) si pe la mine masina cu bani :lol: :lol: :lol:


daca te mai intereseaza fonoizolarea sa stii ca-s niste materiale la jumatate de pret fata de cele dedicate, cu ceva efort (desfacut fete usi, curatat tabla, inchis gauri mari din portiera, aplicat aluband dupa incalzire in prealabil cu foen) poti sa-ti prepari usile fata cu materiale ce le cumperi din OBI cu 200 ron... si inca cateva sute vechi niste inele din MDF pentru difuri... laser frate :) .
Cosmin

high energy music expression

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Sâm 25-Apr-2009 18:35

te sun sa vorbim. lasa-mi si mie nr pe PM ca nu cred ca il mai am

Avatar utilizator
soryngs
simpatizant
Mesaje: 26
Membru din: Sâm 12-Iul-2008 15:11
Localitate: Bucuresti

Mesajde soryngs » Mie 14-Oct-2009 17:27

pe unde ai tras cablu de alimentare de la baterie pana in portbagaj? ca ma uit ca matza in calendar la masina mea (citroen xsara din 2004) si nu vad nici un loc pe unde as putea sa trag un cablu de 20mm de alimentare, rca dublu ecranat si fir de remote...so plz plz plz do help me!
pm preferabil. Merci anticipat.
Tel. 0766.680.629


Înapoi la “Tuning”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv