Casco Xsara Picasso - refuz inlocuire bara

Forum de discutii generale despre Citroen Xsara. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

vicogeo
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Vin 06-Noi-2009 13:33
Localitate: Bucuresti-ilfov

Casco Xsara Picasso - refuz inlocuire bara

Mesajde vicogeo » Lun 21-Dec-2009 10:23

Va salut,

am urmatoarea problema: Marti cand tot Bucurestiu a fost luat pe nepregatite de zapada, am avut nefericitul incident de a patina si am ajuns in sant pe partea stanga.
La service a venit inspectorul de la asigurare si a refuzat sa puna pe nota de service inlocuirea barii spate deoarece nu face parte din eveniment. El a afimat ca ar fi de la tractare. si chiar daca ar fi de la tractare, in pozitia care era nu aveai cum sa o aduci la orizontala fara alte incidente.

Masina este noua, din accident am ajuns pe partea stanga iar roata stanga s-a rupt. culmea e ca bara spate pe partea stanga nu are nimik.

Este normal sa refuze? daca o lasam acolo sigur nu mai gaseam multe pe ea (accidentul s-a produs in afara Bucurestiului intro padure)
plus ca in conditiile generale de asigurare se precizeaza ca: Se acorda despagubiri pentru pagubele produse autovehiculului asigurat, prilejuite de masurile luate in
timpul producerii evenimentului asigurat, pentru salvarea autovehiculului, a constructiei in care se afla
acesta, precum si pentru salvarea persoanelor imobilizate in acesta (ex. descarcerare).


consider ca prin tractarea ei am salvat-o de la alte pagube.

cum sa procedez? pot sa deschid alt dosar de dauna, dar e ca scarpinatu cu mana dreapta la urechea stanga.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 21-Dec-2009 13:13

avocat -> asigurator -> scandal! sari cu cizma pe ei ca sint niste borfasi. adca nu vor, ameninta-i cu comisia de supraveghere a asigurarilor si cu judecata. din pacate, de vorba buna nu mai reactioneaza nimeni in tara asta
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Alex_VTR
simpatizant
Mesaje: 61
Membru din: Vin 02-Feb-2007 17:03
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alex_VTR » Lun 28-Dec-2009 11:52

unde ai asigurarea?

vicogeo
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Vin 06-Noi-2009 13:33
Localitate: Bucuresti-ilfov

Mesajde vicogeo » Mie 30-Dec-2009 10:12

la BCR.

deocamdata la reconstatare in service(la ATS) a iesit devizul ~ 367milioane (ceea ce depaseste 50% din valoarea asigurata=12.600euro)...

naspa e ca am fransiza la 15% la dauna totala...


cum se procedeaza in astfel de cazuri? asigurarea prefera sa imi plateasca 85% si sa pastreze masina SAU imi platesc 85% minus valoarea epavei si imi ramane mie masina? chestia e ca masina se poate repara si mai ieftin...

vicogeo
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Vin 06-Noi-2009 13:33
Localitate: Bucuresti-ilfov

Mesajde vicogeo » Mie 30-Dec-2009 15:37

am devizul estimativ... pe el apare o pozitie care nu stiu ce inseamna : "inlocuit CADRU LATERAL STG" si nici daca inlocuirea lui reprezinta vreo problema de siguranta... oricum valoare piese+manopera=32440 ron

Alex_VTR
simpatizant
Mesaje: 61
Membru din: Vin 02-Feb-2007 17:03
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alex_VTR » Mie 30-Dec-2009 19:47

Daca valoarea devizului depaseste 80% din suma asigurata atunci este dauna totala. La Asirom unde lucrez eu asa este. Daca ai devizul facut in sistem audatex spune-mi codul din dreptul ''cadrului lateral'' si te pot ajuta. (Poate insemna si aripa stinga sau dreapta spate)

vicogeo
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Vin 06-Noi-2009 13:33
Localitate: Bucuresti-ilfov

Mesajde vicogeo » Mie 30-Dec-2009 21:32

Nu stiu daca este in sistemul audatex, pot doar sa-ti precizez codul respectiv:

8500FA - CADRU LATERAL STG. XSP

dar cred ca este cod citroen. anyway valoarea devizului nu depaseste 80% din valoarea masinii...

Alex_VTR
simpatizant
Mesaje: 61
Membru din: Vin 02-Feb-2007 17:03
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alex_VTR » Mie 30-Dec-2009 22:16

Este cadrul lateral complet iti atasez in poza exact codul original in deviz adica pozitia 1. Iar daca nu depaseste 80% trebuie sa o repare.
Dar a fost destul de bine lovita daca au inlocuit cadrul lateral. Ai ceva poze cu ea?
Imagine

vicogeo
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Vin 06-Noi-2009 13:33
Localitate: Bucuresti-ilfov

Mesajde vicogeo » Joi 31-Dec-2009 09:52

inca nu au inlocuit nimic. este doar devizul estimativ. acum sa vad daca sunt de acord sa o repare... Am inteles ca service-ul a trimis devizul la asigurator dar nu stiu daca eu trebuie sa fac ceva in acest sens...

Alex_VTR
simpatizant
Mesaje: 61
Membru din: Vin 02-Feb-2007 17:03
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alex_VTR » Joi 31-Dec-2009 13:00

deocamdata nu trebuie sa faci nimic....ar trebui sa te contacteze daca e ceva neinregula.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Joi 31-Dec-2009 14:13

pune niste poze si imi dau si eu cu parerea daca e pe bune devizul sau nu. chestia cu cadrul lateral imi pare un pic exagerata, asta daca nu cumva masina e covrig si atunci chiar nu mai merita osteneala
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Alex_VTR
simpatizant
Mesaje: 61
Membru din: Vin 02-Feb-2007 17:03
Localitate: Bucuresti

Mesajde Alex_VTR » Joi 31-Dec-2009 14:16

Exact la asta m-am gandit si eu si deaia am zis sa puna poze , eventual te pot ajuta si cu un deviz daca imi dai constatarea si reconstatarea ...il pot face la servici la mine pe 4 ianuarie.

vicogeo
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Vin 06-Noi-2009 13:33
Localitate: Bucuresti-ilfov

Mesajde vicogeo » Lun 04-Ian-2010 15:04

am fost contactat... au cerut reconstatare si refuza sa introduca bara spate si stop stg spate (care este zgariat)
pe motiv ca nu fac parte din eveniment.

referitor la cadru lateral (masina nu e covrig)- cei de la service au argumentat ca mai degraba pun tot cadrul lateral decat sa puna piesele si manopera pe bucati... (ar iesi mai mult la manopera + piese)...


acum nu stiu ce sa fac - sa fac plagere pentru includere bara + stop sau sa deschid un dosar de dauna separat... din cunostintele voastre merita efortul?

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Lun 04-Ian-2010 20:49

si poze?
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Avatar utilizator
nicum
Moderator
Mesaje: 5427
Membru din: Mie 25-Feb-2004 09:07
Localitate: Bucuresti
Masina: BX 16 RS

Mesajde nicum » Mar 05-Ian-2010 09:43

vicogeo scrie:acum nu stiu ce sa fac - sa fac plagere pentru includere bara + stop sau sa deschid un dosar de dauna separat... din cunostintele voastre merita efortul?


Ai fransiza pe eveniment?
Sfatul meu e sa nu te lasi calcat in picioare. Toti asiguratorii iau cu 2 miini si cind e vorba sa plateasca incep sa o dea cotita.
Cel mai bine pune niste poze detaliate cu bara si stopul.
Nu ti-ai dat vechitura la Remat? Nu ai postit pentru a plati rata la noul Logan? Ai bagat banii in piese pentru vechitura ta? Daca si anul asta faci la fel, de la Zaraza numai respect!


Înapoi la “Citroen Xsara I-II - Berlina, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187758
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos