Probleme ambreiaj Xsara Picasso

Forum de discutii generale despre Citroen Xsara. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

andrei_titiriga
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Joi 19-Feb-2009 19:55
Localitate: Bucuresti

Probleme ambreiaj Xsara Picasso

Mesajde andrei_titiriga » Vin 08-Ian-2010 20:48

Salutare
Am si eu o problema cu ambreiajul (LUK). Acum cateva luni l-am schimbat integral si de ceva timp aud
un zgomot ciudat la motor cand pedala de ambreiaj nu este apasata, in schimb daca apas pedala si o tin asa
zgomotul dispare. Care ar putea fi motivul? M-am gandit ca are legatura cu ambreiajul deoarece cu pedala calcata
nu se mai aude nimic.

stima tuturor :(

vicogeo
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Vin 06-Noi-2009 13:33
Localitate: Bucuresti-ilfov

Mesajde vicogeo » Sâm 09-Ian-2010 12:08

si eu am observat acel zgomot. la mine apare cand este cald motorul, la rece nu se aude.
parca ar fi batrana dacie care avea problema la rulmentul de la cutie.

o sa o duc la service (e in garantie) si o sa va transmit verdictul.

andrei_titiriga
just curious
Mesaje: 22
Membru din: Joi 19-Feb-2009 19:55
Localitate: Bucuresti

Mesajde andrei_titiriga » Sâm 09-Ian-2010 20:02

astept cu mare interes verdictul celor de la service
stima

nicu_ak
pasionat
Mesaje: 310
Membru din: Joi 14-Ian-2010 21:55
Localitate: timisoara
Masina: Xsara Picasso 1.6 hdi
2: Xsara Picasso 2.0 hdi
3: Xsara Picasso 1.6 i

Mesajde nicu_ak » Joi 14-Ian-2010 22:13

salut.ai schimbat si cablu de ambreaj si tot se aude?

vicogeo
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Vin 06-Noi-2009 13:33
Localitate: Bucuresti-ilfov

Mesajde vicogeo » Joi 25-Feb-2010 16:18

nu pot sa zic ca m-au lamurit in privinta zgomotului.
au spus ca inca este noua (are 1000km) si sa mai astept sa se "aseze". evident ca daca nu se "aseaza" ma duc inapoi.

Avatar utilizator
vlad c4
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Lun 20-Apr-2009 12:31
Localitate: Turda

Mesajde vlad c4 » Joi 25-Feb-2010 17:23

Eu am motorul 1.6HDI 92 Cp cu volanta normala. Si la mine face la fel si de 1 an jumate nu m-a lasat. Dealtfel ambreiajul e functional 100 %. Nu patineaza, nu trepideaza, decupleaza si cupleaza transmisia normal. Eu zic ca e un zgomot "tehnologic" daca ii pot spune asa. Nici eu nu stiu exact ce vibreaza, dar cert e ca unii au schimbat kitul doar pt atit si dupa citiva km iar i-a revenit zgomotul. Pun un filmulet cu inregistrarea sunetului respectiv.
http://www.youtube.com/watch?v=_bAZedKn8qs
Se aude clar diferente de zgomot. Cind apare cel in plus pedala e eliberata, iar cind o apas la fund se aude doar motorul.
L.E: Citroen a emis un rapid info cu aceasta problema si zice ca ar fi dezaxata cutia fata de motor si astfel discul ar fi sub tensiune mereu. Recomanda inlocuirea celor 2 ghidaje ale cutiei si discul. Asta e valabil la C4 nu stiu la Xsara, posibil sa fie la fel.

marocanu
pasionat
Mesaje: 177
Membru din: Mar 02-Feb-2010 16:02
Localitate: Bucuresti

Mesajde marocanu » Joi 04-Mar-2010 12:20

vlad c4 scrie:Eu am motorul 1.6HDI 92 Cp cu volanta normala. Si la mine face la fel si de 1 an jumate nu m-a lasat. Dealtfel ambreiajul e functional 100 %. Nu patineaza, nu trepideaza, decupleaza si cupleaza transmisia normal. Eu zic ca e un zgomot "tehnologic" daca ii pot spune asa. Nici eu nu stiu exact ce vibreaza, dar cert e ca unii au schimbat kitul doar pt atit si dupa citiva km iar i-a revenit zgomotul. Pun un filmulet cu inregistrarea sunetului respectiv.
http://www.youtube.com/watch?v=_bAZedKn8qs
Se aude clar diferente de zgomot. Cind apare cel in plus pedala e eliberata, iar cind o apas la fund se aude doar motorul.
L.E: Citroen a emis un rapid info cu aceasta problema si zice ca ar fi dezaxata cutia fata de motor si astfel discul ar fi sub tensiune mereu. Recomanda inlocuirea celor 2 ghidaje ale cutiei si discul. Asta e valabil la C4 nu stiu la Xsara, posibil sa fie la fel.
Incercati sa trageti de furca si vedeti daca mai este sunetul,si la mine sa auzit ceva si dupa un timp a trecut rulmentul prin placa de presiune :cry: probabil se auzea de mult, eu tocmai luasem masina sh

Avatar utilizator
vlad c4
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Lun 20-Apr-2009 12:31
Localitate: Turda

Mesajde vlad c4 » Joi 04-Mar-2010 16:16

Si daca apas pedala de jumate zgomotul se aude. Deci exclus rulmentul sa vibreze. Abia cind e eliberat total discul atunci dispare zgomotul.

marocanu
pasionat
Mesaje: 177
Membru din: Mar 02-Feb-2010 16:02
Localitate: Bucuresti

Mesajde marocanu » Vin 05-Mar-2010 11:53

vlad c4 scrie:Si daca apas pedala de jumate zgomotul se aude. Deci exclus rulmentul sa vibreze. Abia cind e eliberat total discul atunci dispare zgomotul.
Cit are masina? poate se aude priza, sau ma gindesc, poate un dinte de la placa de presiune atinge de rulment .Totusi trage de furca sa eliberezi rulmentul, trage spre motor

Avatar utilizator
vlad c4
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Lun 20-Apr-2009 12:31
Localitate: Turda

Mesajde vlad c4 » Vin 05-Mar-2010 15:54

Adica apasa. :lol:
Masina are aprox. 80.000 km. O sa incerc si varianta asta si o sa revin cu detalii.

nicu_ak
pasionat
Mesaje: 310
Membru din: Joi 14-Ian-2010 21:55
Localitate: timisoara
Masina: Xsara Picasso 1.6 hdi
2: Xsara Picasso 2.0 hdi
3: Xsara Picasso 1.6 i

Mesajde nicu_ak » Dum 07-Mar-2010 16:39

Salut,am un picasso 1.6 benzina si azi am dat si eu de o belea cu ambreajul.Deci sa va explic :la un semafor am observat ca iasa fum de sub capota si un miros puternic de ars ,am tras pe dreapta si apoi a inceput sa tiuie si trepida putin motoru,cand apas ambreajul tiuie sau scartaie( ceva de genul) rau de tot iar daca scot din viteza nu prea se mai aude decat putin .Am plecat spre casa si am observat ca ambreajul nu prea mai lucreaza cand schimb viteza si in mansalier .Eu cred ca patineaza discul si trebuie inlocuit tot kit-ul sau ce poate sa fie?
A doua problema stie cineva cam cat costa inlocuirea kit ambreaj si kitul respectiv(um pret informativ)sa stiu la ce sa ma astept.
Multumesc.

Avatar utilizator
vlad c4
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Lun 20-Apr-2009 12:31
Localitate: Turda

Mesajde vlad c4 » Dum 07-Mar-2010 16:43

Eu zic sa schimbi tot kitul. Placa, disc si rulment. Pret nu stiu.

nicu_ak
pasionat
Mesaje: 310
Membru din: Joi 14-Ian-2010 21:55
Localitate: timisoara
Masina: Xsara Picasso 1.6 hdi
2: Xsara Picasso 2.0 hdi
3: Xsara Picasso 1.6 i

Mesajde nicu_ak » Dum 07-Mar-2010 16:55

Merci ,merg luni la citroen sa il schimb,cica ar fi in jur de 1000 ron original.
eu am placa,disc si rulment de la un picasso 1.8 benzina oare se potrivesc pe al meu?

Avatar utilizator
vlad c4
pasionat
Mesaje: 159
Membru din: Lun 20-Apr-2009 12:31
Localitate: Turda

Mesajde vlad c4 » Dum 07-Mar-2010 17:21

Nu cred.

marocanu
pasionat
Mesaje: 177
Membru din: Mar 02-Feb-2010 16:02
Localitate: Bucuresti

Mesajde marocanu » Lun 08-Mar-2010 10:05

nicu_ak scrie:Merci ,merg luni la citroen sa il schimb,cica ar fi in jur de 1000 ron original.
eu am placa,disc si rulment de la un picasso 1.8 benzina oare se potrivesc pe al meu?
pe mine m-a costat tot :rulment,placa , disc 650 ron acu 18 luni si manopera 350roni. dar am motorul 2.0 hdi toate piesele de origine .Dar a trebuit sa schimb si tijele de la cutia de viteze s-au rupt la demontare :cry:


Înapoi la “Citroen Xsara I-II - Berlina, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 20 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos