probleme la incarcare!! mari

Forum de discutii generale despre Citroen Xsara. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

Zebedeuu
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Vin 15-Ian-2010 15:04
Localitate: Targu Mures

probleme la incarcare!! mari

Mesajde Zebedeuu » Vin 15-Ian-2010 15:19

buna. in ultima luna am avut mari probleme la incarcare si de atunci am umblat numai pe la mecanici, mai exact la 3.prima data mi sa aprins becul de la baterie si am dus-o la mecanic care mi-a spus ca trebuie schimbat releul ca nu are incarcare.Mi-a schimbat becul tot aprins si tot nu aveam incarcare dupa care mam dus inapoi(dupa ce am ramas in drum ca mi s-a descarcat bateria) si mi-a schimbat alternatorul,dupa care avea incarcare dar inca becul se aprindea.am pu-so pe tester si mecanicu zicea ca baterie este de vina.Am schimbat bateria becul tot aprins dupa care am dus alternatorul original la un service sa il verifice, si mergea, dupa care am pus alternatorul original inapoi si tot nu incarca dar becul era stins.Astazi am fost inapoi la service sa verifice alternatorul pe masina si nu avea incarcare dar a pus un fir de la baterie la alternator si acul de la masurator(nu stiu cum se numeste) sarea de la 12 la 14.2 instantaneu si incarca pana opream motorul, dupa care iar nu incarca.Cei de la service spuneau ca este posibil sa fie de la computerul masinii dar am vorbit cu mecanicul care avea tester si zicea ca nu ii de la computer. DECI DACA STIE CINEVA CE ARE SA IMI ZICA SI MIE CA DEJA SUNT DISPERAT

Zebedeuu
de-abia inscris
Mesaje: 4
Membru din: Vin 15-Ian-2010 15:04
Localitate: Targu Mures

Mesajde Zebedeuu » Vin 15-Ian-2010 15:23

a da am o xsara coupe 1.6 16v din 2002 si din cate am auzit alternatorul este mitsubishi

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Vin 15-Ian-2010 22:30

ia sigurantele la rind, poate cine stie. eu unul nu am mai auzit de situatia asta
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
cit_a
pasionat
Mesaje: 624
Membru din: Sâm 03-Mar-2007 12:17
Localitate: DEVA.

Mesajde cit_a » Sâm 16-Ian-2010 14:35

Parerea mea ca ai probleme la excitatie , mai exact cum zice khan si accentuez sa cauti contactul imperfect pe partea de excitaie a alternatorului , cauta sa mai vezi cum stai cu masa motorului fata de sasiul masinii ...acolo se mai pot pierde amperii :?:

Xara
simpatizant
Mesaje: 44
Membru din: Vin 23-Mar-2007 14:17
Localitate: Radauti

Mesajde Xara » Joi 28-Ian-2010 16:22

N-ar fi rau sa verifici firele care pleaca de la alternator prin partea dreapta jos (pe langa compresorul AC), la mine erau intrerupte si se aprinsese becul din bord cu bateria, iar AC-ul mergea cand si cand.

trufasu_bogdan
just curious
Mesaje: 15
Membru din: Mar 30-Iun-2009 18:43
Localitate: Bucuresti

Mesajde trufasu_bogdan » Vin 29-Ian-2010 00:18

La mine a fost alta problema : puntea redresoare (banuiesc ca ea era) este legata de corpul alternatorului printr-un papuc. Din cauza prinderii rigide si a vibratiilor la care este expusa masina a cedat respectivul papuc chiar in locul unde intra in carcasa puntii, acesta reusind din cand in cand sa faca contact. Merita verificat. Simptomele descrise de tine le-a avut si masinuta mea, cand primea curent, cand se aprindea becul in bord.

Inca un lucru : pune pe altcineva sa dea jos alternatorul de pe masina, este un mare chin. Am stat peste 6 ore pentru a-l demonta si monta la loc.

marius alemanu
just curious
Mesaje: 8
Membru din: Mar 25-Aug-2009 21:16
Localitate: ialomita

Mesajde marius alemanu » Mie 10-Mar-2010 18:09

Sal,scuze ca intru dupa 1luna si jumatate dar am patit si eu acelasi lucru cu citroenul meu asta vara,ai rezolvat problema?


Înapoi la “Citroen Xsara I-II - Berlina, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187665
    Total subiecte 18615
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11702
    Cel mai nou membru Rodinel