Cruise Control

Forum de discutii generale despre Citroen Xsara. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

bezz
pasionat
Mesaje: 1825
Membru din: Lun 16-Ian-2006 16:16
Localitate: B-CT / RO

Mesajde bezz » Sâm 04-Noi-2006 13:16

Nu este! Regularizeaza consumul, functionarea motorului e liniara, oare ce sa strice?
E daunatoare pentru anumiti soferi 8) care se distreaza cu cruise control prin oras, cunosc doua cazuri de accident din cauza folosirii necorespunzatoare a pilotului :( .

Daca tu ai mai multe detalii legate de ce ar putea dauna, chiar te rog sa ne explici, pentru ca eu nu-mi prea dau seama care sa fie problemele.
Merci
Apropo, pe daewoo club oamenii se chinuie sa puna cruise control pe nubira :wink: dar n-au sanse.
ps eu am si destule drumuri in extraurban :twisted: .
Cosmin
high energy music expression

mishua55
simpatizant
Mesaje: 43
Membru din: Sâm 24-Mai-2008 22:25
Localitate: ZARAGOZA

Mesajde mishua55 » Lun 02-Feb-2009 18:31

buna am fost la dezmembrari si am vazut 1 xsara 1 cu acea manetutza de care se vb aici (cruise control ) intrebarea mea este daca pot sa montez si eu la masina mea asa ceva . este o xsara 1 1,6i 8v 90 hp.

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Lun 02-Feb-2009 21:53

Tu banuiesc ca o ai din Spania, la tine sigur merge, eu nu sunt asa norocos, dar nu ma dau batut.
Sunt topicuri mai vechi dar citeste tot ce s-a scris pe aici si te vei lamuri.

mishua55
simpatizant
Mesaje: 43
Membru din: Sâm 24-Mai-2008 22:25
Localitate: ZARAGOZA

Mesajde mishua55 » Mie 04-Feb-2009 12:55

ai dreptate masina ii d aici da nu sh daca tre sa ma uit la ceva serie sau cod ca sa imi dau seama daca se poate monta .

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Mie 11-Feb-2009 11:30

Se spuneau ceva de o serie. oricum ca sa mearga iti trebuie activare din lexia. Cel care iti va face asta sigur stie sa se uite daca ai firele care trebuie intre contactul de la pedale (de frana si ambreiaj) si BSI.

veta
simpatizant
Mesaje: 29
Membru din: Lun 13-Aug-2007 17:17
Localitate: craiova

Mesajde veta » Mie 25-Feb-2009 14:12

ma intereseaza si pe mine instalare pilot automat xsara picasso 2002 pret si cine face lucrarea

Johnny
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Sâm 18-Iun-2011 19:11
Localitate: Vejle DK

Mesajde Johnny » Dum 19-Iun-2011 08:20

Buna ziua la toata lumea, vreau sa va spun la toti, de la inceput, sunt nou pe aici si nu stiu sa folosesc inca acest forum cum ar trebui, imi cer scuze daca o sa postez ceva unde nu trebuie si cer ajutor daca se intampla asta.
Am intrat si eu de 2 luni in posesia unui citroen xara picasso 2.0 hdi 90 cp 2003, sunt multumit de ea altfel dar nu are pilot automat.Am mai citit pe aici prin forum si m-am decis sa intru si eu,sper sa nu incurc,sa imi spun si eu durerea si sa ajut si eu pe altii cu cat pot si stiu.Am vazut ca unii au reusit sa isi puna in functiune singuri, cum ar fii adytzu, ii rog si eu sa ma ajute ,mentionez ca am maneta si mai departe am inteles ca trebuie doar un releu pe firele de la frana , ma poate ajuta cineva cu schema unde trebuie sau un nr de telefon la cine stie?
Va multumesc anticipat si sper sa nu va plictisesc cu prea mult scris.

Avatar utilizator
bogdan78
pasionat
Mesaje: 1341
Membru din: Vin 17-Oct-2008 13:41
Localitate: Bucuresti

Mesajde bogdan78 » Dum 19-Iun-2011 22:56

Masina este luata din europa de vest?
Accelerezi, virezi simti usor cum derapeaza, pulsul se acelereaza, adrenalinĂŁ.. si toate grijile dispar...
Cei care au nevoie pot apela cu incredere pentru Studii Geotehnice, foraje...

Johnny
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Sâm 18-Iun-2011 19:11
Localitate: Vejle DK

Mesajde Johnny » Vin 24-Iun-2011 19:47

Salut, da masina este cumparata din danemarca si sunt aici si eu la munca pentru asta imi trebuie ajutor daca reusesc sa o fac eu ca aici nu se apuca nimeni de ea ca spun ca trebuie schimbate calculatoare si soft si nu se baga.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Dum 26-Iun-2011 18:15

ai Lexia? cum vrei sa o faci singur?
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Johnny
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Sâm 18-Iun-2011 19:11
Localitate: Vejle DK

Mesajde Johnny » Dum 26-Iun-2011 19:06

Salut, am un mecanic aici care are pentru toate masinile dar nu a mai facut niciodata treaba asta si de la citroen i-au spus ca nu se poate pune pe masinile din 2000-2004 si nu se baga , a zis ca ar fi mai bine daca mi-as pune in romania si pe urma sa ma duc sa vada si el sau cel putin sa ii spun exact ce trebuie sa faca si poate se apuca de ea. Sunt de asemenea interesat daca mai trebuie sa mai montez ceva sau e de ajuns maneta? Pe internet nu se poate gasi diagnoza asta sau cum ii zice ,care imi trebuie mie sau numai lexia o are?
Mersi mult Khan si toti cei care ma ajuta.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Dum 26-Iun-2011 19:22

merge doar cu Lexia, trebuiesc activate unele functii din BSI care sint accesibile doar cu Lexia. daca ajungi in Buc putem incerca, insa trebuie vazut daca ai si toate switch-urile de la pedale si daca calculatorul motorului are incorporata functia
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Johnny
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Sâm 18-Iun-2011 19:11
Localitate: Vejle DK

Mesajde Johnny » Dum 26-Iun-2011 20:28

problema e ca eu sunt in danemarca si nu stiu daca merg anul acesta in romania pentru asta am vrut sa incerc sa rezolv eu problema dar vad ca nu se poate,
off topic : nu stii cat costa lexia?
Merci mult pentru ajutor

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Dum 26-Iun-2011 21:30

ha! aici? sau acolo?
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf

http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service

Lexia available

Johnny
just curious
Mesaje: 11
Membru din: Sâm 18-Iun-2011 19:11
Localitate: Vejle DK

Mesajde Johnny » Dum 26-Iun-2011 22:01

unde gasesc, preferabil ar fi mai ieftin,
merci mult de ajutor,sper sa nu te deranjez daca da imi cer scuze


Înapoi la “Citroen Xsara I-II - Berlina, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187743
    Total subiecte 18609
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11701
    Cel mai nou membru lucicv