Serie sasiu Xsara Coupe

Forum de discutii generale despre Citroen Xsara. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Serie sasiu Xsara Coupe

Mesajde julius.d » Lun 20-Apr-2015 10:13

Salutare posesori de Xsara,

apelez la ajutorul vostru cu o cerere de serie de sasiu de Citroen Xsara Coupe venit din fabrica cu frane pe disc pe puntea spate.

motivul este ca vreau sa schimb cablurile de frana de mana insa nu reusesc sa cumpar pt ca masina mea a avut initial punte spate cu frane pe tambur, iar ulterior, dupa cum bine stim problema cu puntile la Xsara, am schimbat-o cu una "noua" cu frane pe disc.

evident nu se potrivesc cablurile si nu mi-am dat seama ca ar putea fi o problema... dar este.

daca se poate sa imi dea cineva o serie de sasiu (cu care sa comand un set de cabluri) de coupe cu discuri pe spate v-as ramane recunoscator.

multum frumos

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Joi 23-Apr-2015 17:29

... ce an de fabricatie este ? da mai multe detalii ca motorizare ...CC...Kw [Cp] .Toate modelele coupe de dupa 2001 / 2005 [Xsara II ] au fost echipate cu frane disc pe puntea spate . Xsara I [ Coupe 1999 ] au avut deasemenea discurii pe spate . Fa-ma sa inteleg din ceace scrii : a " venit din fabrica cu frane pe disc pe puntea spate" ... masina mea a avut initial punte spate cu frane pe tambur" ? . Sa schimbat puntea intre timp ? sau . Pt.Xsara I cauti pe NFZ(TU5JP) si xsara II NFU (TU5JP4 ).
Peace on earth ... War under the blanket !

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde julius.d » Joi 23-Apr-2015 17:52

Salut

este fabricata in 1998. motorizarea este de 1.4i 55KW. Nu am dat detaliile astea pt ca m-am gandit ca au lucrat pe acelas sasiu, cu aceleasi piese "mari".

in concluzie si pe scurt - am luat-o asa la mana a doua cu frane pe tambur pe puntea spate (asa era din fabrica). ulterior am schimbat puntea cu una de pe un Break cu frane pe disc. rezultatul a fost unul bun in afara de frana de mana - cablurile sunt mai scurte acum.

seria de sasiu de care am nevoie ma ajuta pt a comanda de la magazin de piese auto. concluzia mea este ca se vor potrivi avand in vedere ca s-a folosit acelasi sasiu si aceiasi punte pe toate modelele cu disc.

daca ma insel te rog corecteaza-ma. orice idee e bine-venita

multumesc frumos pt ajutor

Toate cele bune

toro
pasionat
Mesaje: 1207
Membru din: Mar 29-Iul-2008 15:49
Localitate: Brasov
Masina: C.Xsara II 2004 16i - Coupe 110 cp.
2: Ford Ranger Pick-Up 2.0 EcoBlue- Double Cab.(2018)

Mesajde toro » Vin 24-Apr-2015 17:03

Cumpara linistit cablurile [ 2buc. ] pentru Xsara II 2001/2005 si se vor potrivi la fix. Eu iti dau seria sasiu [ VF 7 NONFU 173177267 - Tipul NFU ] . Vezi ca sunt doua cabluri si difera stanga de dreapta ! motivul fiind lungimea lor EX : Stânga spate pe brandul TRW :

L1/L2: 1635/1365, partea din spate
Este 79,42 ROL /Buc .... si tot pe TRW -- Dreapta Spate tot pe TRW :

L1/L2: 1545/1275, partea din spate
Pretul fiind aceiasi . Sunt si alte brandurii mai ieftine dar eu recomand TRW ...BOSCH sau ATE [ long life ] Daca mai ai nevoie de o lamurire iti stau la dispozitie !
Peace on earth ... War under the blanket !

julius.d
simpatizant
Mesaje: 47
Membru din: Mar 19-Iul-2011 09:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde julius.d » Vin 24-Apr-2015 17:43

Multumesc frumos Toro

am lansat comanda. am apelat la autoeco pt o comanda mai mare de piese printre care si cablurile de frana de mana

am optat pentru Bosch - 56lei bucata.

Din nou iti multumesc frumos. Te tin la curent cand le montez.

O sa mai apelez la forum pentru pareri sau sfaturi pentru ca ma apuc de o retilizare a Xsarei, fiind intr-o stare destul de avansata de degradare si cojire a lacului. Dar daca tot o revopsesc o sa o imbunatatesc si la interior, geamuri electrice, oglinzi electrice, alte scaune+bancheta, etc.

la final o sa postez "proiectul"

multumesc si week-end placut


Înapoi la “Citroen Xsara I-II - Berlina, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187677
    Total subiecte 18619
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru AdrianS