cablu actionare aer cald-rece rupt

Forum de discutii generale despre Citroen Xsara. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

wallylo.
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Joi 17-Mar-2016 17:46
Localitate: Cugir, jud.Alba

cablu actionare aer cald-rece rupt

Mesajde wallylo. » Vin 25-Mar-2016 02:04

Salutare tuturor !
Proaspat detinator de Xsara 1.6 16V 2002 vreau sa ma ajutati cu rezolvarea unei probleme.
Care sunt pasii necesari schimbarii cablului care actioneaza butonul aer cald-rece.

Orice ajutor e binevenit.
Sanatate maxima !

Avatar utilizator
cristidica
pasionat
Mesaje: 459
Membru din: Mar 04-Mai-2010 10:10
Localitate: Bucuresti

Mesajde cristidica » Sâm 26-Mar-2016 00:50

e cu functia auto?
stiu ca la cea cu functia auto nu are cablu

wallylo.
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Joi 17-Mar-2016 17:46
Localitate: Cugir, jud.Alba

Mesajde wallylo. » Sâm 26-Mar-2016 01:34

cristidica scrie:e cu functia auto?
stiu ca la cea cu functia auto nu are cablu


Fara functie auto.are cablu rupt si il "actionez" cu patentul

soctav25
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Dum 01-Feb-2009 18:44
Localitate: slobozia

Mesajde soctav25 » Sâm 26-Mar-2016 20:00

Da te rog o adresa de e-mail. Am schemele explodate la ambele variante de panou de comanda insa nu le pot atasa.

wallylo.
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Joi 17-Mar-2016 17:46
Localitate: Cugir, jud.Alba

Mesajde wallylo. » Sâm 26-Mar-2016 21:00


wallylo.
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Joi 17-Mar-2016 17:46
Localitate: Cugir, jud.Alba

Mesajde wallylo. » Mar 29-Mar-2016 10:48

soctav25 scrie:Da te rog o adresa de e-mail. Am schemele explodate la ambele variante de panou de comanda insa nu le pot atasa.

Mersi frumos pt email.Problema mare o am cu partea finala a cablului.Cum ajung acolo? E greu,ce trebuie desfacut din bord?
Sanatate maxima!

soctav25
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Dum 01-Feb-2009 18:44
Localitate: slobozia

Mesajde soctav25 » Mar 29-Mar-2016 19:19

Saut
Am facut o poza cu bordul meu pt. a discuta "pe viu".
Pt a ajunge la comenzile cu cablu va trebui sa dai jos CD-ul. Pt. asta, cu o surubelnita lata demontezi cu grija rama gri a CD-ului (are numai niste clipsuri pe laturi). Odata demontata rama o sa vezi suruburile de prindere ale CD., il scoti, scoti si mufele. In felul asta ai acces la partea de sus a panoului de clima. Pe acolo ar trebui sa vezi si cablul cu pricina si felul cum este fixat panoul.
La fel vei da jos (clipsuri) si rama gri de sub panoul de clima (cea care contine comenzile pt. geamuri) pt. a te orienta cum este prins la partea de jos acel panou.
Ideea este ca prin cele doua spatii creeate sa vezi ce este in neregula acolo si eventual sa scoti afara ansamblul intreg.
Succes si rabdare maxima!


Imagine

wallylo.
just curious
Mesaje: 7
Membru din: Joi 17-Mar-2016 17:46
Localitate: Cugir, jud.Alba

Mesajde wallylo. » Mar 29-Mar-2016 21:10

soctav25 scrie:Saut
Am facut o poza cu bordul meu pt. a discuta "pe viu".
Pt a ajunge la comenzile cu cablu va trebui sa dai jos CD-ul. Pt. asta, cu o surubelnita lata demontezi cu grija rama gri a CD-ului (are numai niste clipsuri pe laturi). Odata demontata rama o sa vezi suruburile de prindere ale CD., il scoti, scoti si mufele. In felul asta ai acces la partea de sus a panoului de clima. Pe acolo ar trebui sa vezi si cablul cu pricina si felul cum este fixat panoul.
La fel vei da jos (clipsuri) si rama gri de sub panoul de clima (cea care contine comenzile pt. geamuri) pt. a te orienta cum este prins la partea de jos acel panou.
Ideea este ca prin cele doua spatii creeate sa vezi ce este in neregula acolo si eventual sa scoti afara ansamblul intreg.
Succes si rabdare maxima!


Imagine

Mersi mult.Ai cumva idee care e denumirea cablului pt a-l comanda?

soctav25
just curious
Mesaje: 23
Membru din: Dum 01-Feb-2009 18:44
Localitate: slobozia

Mesajde soctav25 » Mie 30-Mar-2016 18:30

Dupa cum vad pe prima din schemele trimise tu ai modelul cu 3 cable, probabil cate unul pt. fiecare buton.
Tot in acel desen, la poz. 3 ca si denumire reper scrie "Ansamblu cable control incalzire" deci este foarte posibil sa le gasesti numai la set. Daca le vei inlocui pe toate va fi mai dificil pt. ca va trebui sa fixezi ambele capete la toate 3! Asta cred ca inseamna sa mergi la SERVICE. Iti spune unul care a lucrat ceva timp in domeniu...
Bafta!


Înapoi la “Citroen Xsara I-II - Berlina, Picasso”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187760
    Total subiecte 18621
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11707
    Cel mai nou membru catalinos