ajutor!!!!!

Forum de discutii generale despre Citroen BX. Numai ce nu se incadreaza in categoriile de mai jos.

Moderator: Echipa Tehnica

kagri2000
simpatizant
Mesaje: 68
Membru din: Mie 25-Noi-2009 15:43
Localitate: timis

ajutor!!!!!

Mesajde kagri2000 » Mar 08-Dec-2009 18:58

azi mi-au schimbat doi mecanici ambreiajul dar cand am fost sa o iau nu se mai ridica deloc.este posibil sa fi luat aer pompa sa altceva fiindca ei demontara si cate ceva din hidraulica nu stiu sigur ce.posibil aer pe instalatie?trebuie amorsata pompa?
va rog ceva idei!!

Avatar utilizator
retro
pasionat
Mesaje: 819
Membru din: Mie 20-Iul-2005 02:53
Localitate: Galati
Masina: Xantia II 1.8i 16v
2: C5 II 2.0i
Contact:

Mesajde retro » Mar 08-Dec-2009 19:50

Se poate sa fie nevoie sa amorsezi pompa. Uite, daca folosesti functia de "Cautare" de pe forum, pentru "amorsare pompa" se deschid mai multe subiecte unde ai putea gasi un raspuns. Si, in general, cam pentru orice nelamurire ai avea, incearca sa cauti mai intai. Sunt mari sanse ca problema pe care o ridici sa se mai fi discutat pe forumul nostru.

Avatar utilizator
khan
Sef de Atelier
Mesaje: 6271
Membru din: Dum 05-Dec-2004 22:21
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde khan » Mie 09-Dec-2009 23:45

bila de la disjunctor din spatele surubului de 12 e la la locul ei? pozitia conductelor a fost respectata?
http://www.fisheyemedia.ro daca ai nevoie de un fotograf
http://www.antim19.ro (still under construction) daca ai nevoie de un service
Lexia available

Avatar utilizator
abarth_mcm
pasionat
Mesaje: 1715
Membru din: Lun 14-Mai-2007 21:35
Localitate: buzau-bucuresti

Mesajde abarth_mcm » Joi 10-Dec-2009 09:25

Amorseaza pompa..altfel slabe sanse sa se ridice...depinde acuma..cu pompa care o am acuma pe masina, s-a ridicat fara sa o amorsez .
Dar de ex la o pompa m-am chinuit mult rau sa o fac sa se amorseze..am tinut furtunul ridicat cat mai sus la 90de grade cu o palnie infipta in el.Cand am vazut ca incepe sa imi traga uleiul si incepe sa tacane si sa se ridice am oprit motorul..bagat furtunul inapoi in vas si asta a fost.
Depinde de pompa cat usor se amorseaza. La altele a fost nevoie doar sa pun un pic de ulei in ea si atata.

Totusi..verifica in primul rand ce a zis colegul khan.
Bafta
Citroen BX 19RD Break 1986, rosu, Seria 2, Orga number: 3496.

kagri2000
simpatizant
Mesaje: 68
Membru din: Mie 25-Noi-2009 15:43
Localitate: timis

Mesajde kagri2000 » Dum 13-Dec-2009 00:36

mersi fratilor! i-am zis mecanicului sa o amorseze iar dupa aceea se ridica in 15 sec maxim.acum sa o vad si cand e frig fiindca abia maine ma duc sa ii iau ulei lhm.azi am facut cateva ture cu ea prin oras si sunt multumit si datorita sugestiilor voastre.motorul toarce rotund mai trebe ceva ajustari fiindca mi se pare ca spatele coboara prea repede dupa ce o opresc.poate imi dati o idee.un prieten are scaune de golf 3, se nimeresc la mine?mersi pt tot

Avatar utilizator
mariusbv
pasionat
Mesaje: 759
Membru din: Lun 25-Iun-2007 13:32
Localitate: Brasov

Mesajde mariusbv » Dum 13-Dec-2009 08:38

salut,
spatele coboara repede din cauza dozatorului de frana care este uzat(probabil scoate un fassss cand calci frana)si nu prea ai ce ajustari sa-i faci, doar sa-l inlocuiesti (dar daca nu iti infraneaza rotile poti sa-l mai lasi....la majoritatea coboara spatele foarte repede...). in ceea ce priveste LHM-ul, verifica prima data sa nu mai ai pierderi de lichid pentru ca e destul de scump .
BX


Înapoi la “Citroen BX”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori

  •  Cauta in forum
  • Advanced search


  •  Mesaje
  • 07.05.2021 - Ca urmare a unor update-uri efectuate pe serverul de gazduire in 5 februarie 2021, Forumul clubcitroen.ro a suferit niste probleme de compatibilitate cu noul sistem de operare. Din acest motiv, astazi a fost migrat pe un VPS nou. Forumul functioneaza acum in parametri normali. Nu a fost sesizata nici o pierdere de date.





  •  Statistici
  • Totals
    Total mesaje 187675
    Total subiecte 18618
    Total Announcements: 8
    Total Stickies: 86
    Total Attachments: 0

    Topics per day: 2
    Posts per day: 24
    Users per day: 2
    Topics per user: 2
    Posts per user: 16
    Posts per topic: 10

    Total membri 11706
    Cel mai nou membru bern